Ce benzina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    M-ati "prins" in polemica asta despre calitatea carburantului. Si asa ca astazi cand aveam becul "foarte" aprins la masina, m-am decis sa bag fix 10 litrii de Petrom "Top Premium 99+" si sa vad ce poate masina q ei (nr de km si performante). Cat despre acel aditiv de curatare a injectoarelor si etc, ma gandeam ca nu are cum sa strice si de aia am pus intrebarea, oricum, nu ma grabesc cu el
    The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



    DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

    Comment


    • #32
      Dupa cum am spus, am terminat "testul" facut pe benzina Petrom "Top Premium 99+" si, de consum am fost multumit fiindca cu 10 litrii de benzina am facut aprox 100 de km in trafic urban, insa nu mi-am putut da seama de prestatia motorului in ritm sportiv pentru ca nu am prea avut pe unde. Singura data cand am putut sa o duc in regimuri mai intalnite nu m-a impresionat cu adevarat, insa oricum, deja sunt usor defect, asa ca :roll: Sa vad catre ce benzinarie si, implicit, ce benzina ma vor duce drumurile urmatoare.
      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

      Comment


      • #33
        Eu nu m-am mai putut abtine si am turnat ieri benzina 98 de la MOL (vreo 15L) peste ~20 L de OMV 100 care imi mai ramasesera in rezervor. Nu stiu daca a actionat vreun Placebo asupra mea, dar motorul s-a "inzdravenit" in primii 500m de cand am plecat din benzinarie. Si-a revenit cuplul, urca sensibil mai bine in turatie. Acum probabil consumul imi va creste usor, dar wtf, mai bine sa imi mearga bine decat sa ma cacai la 20 RON in plus.

        Comment


        • #34
          Eu, cand eram in Romania, bagam doar benzina de la MOL.
          "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

          Comment


          • #35
            V-am spus ca si eu eram super multumit de benzina de la MOL, dar m-ati facut voi curios si de asta sunt in "teste" acum.
            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

            Comment


            • #36
              Originally posted by Bogdan_16v
              Eu nu m-am mai putut abtine si am turnat ieri benzina 98 de la MOL (vreo 15L) peste ~20 L de OMV 100 care imi mai ramasesera in rezervor. Nu stiu daca a actionat vreun Placebo asupra mea, dar motorul s-a "inzdravenit" in primii 500m de cand am plecat din benzinarie. Si-a revenit cuplul, urca sensibil mai bine in turatie. Acum probabil consumul imi va creste usor, dar wtf, mai bine sa imi mearga bine decat sa ma cacai la 20 RON in plus.
              parerea mea este ca totul este doar in capul tau ..nu are cum sa fie asa mare diferenta intre benzina ...si mai mult de atata si combinata ...daca puneai pe rezervorul gol gol doar un fel atunci poate mai simteai ceva ( desii miramas ) dar ce zici tu este ceva paranormal :twisted:
              Vtec Junkie B16a2.

              Comment


              • #37
                de vreo trei plinuri incoa' am bagat omv 100. Diferenta este, mai ales la turatii joase, se simte imediat ca e mai nervoasa. Peste 4000 nu mai conteaza, nu simt absolut nici o diferenta. Consumul a ramas la fel. Per total e interesanta, mai ales pt trafic urban e buna, ca schimbi mai rar. Diferenta de pret (fata de petrom 99+) la un "plin" (cam 55l in cazul meu) nu e semnificativa.. In loc de 180 roni bagi de 220... no big deal.

                Daca o compari insa cu cea de 95, diferenta de bani e maricica totusi. Uite acum ca tot m-am obisnuit cu ea, o sa bag de 95 sa vedem cat de tare se simte la performanta.
                2.0i 2005

                Comment


                • #38
                  tu ai vb de o diferenta de aproape 20% ca prets... chiar nu tsi se pare macar "maricica"... eh, ma rog :roll:
                  The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                  DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                  Comment


                  • #39
                    Eu am ramas in continuare pe Tempo 99+ si merge brici, cuplu excelent si raspuns instant la pedala.
                    Cioli, ma faci si nebun, cum sa fie in capul meu?? Eu simt imediat cand se schimba cuplul, si daca scade, atunci, pe langa senzatia de raspuns intarziat la pedala, turele urca repede fara sa simt cuplu prea mult si incepe sa se simta mai brusc tranzitia la VTEC. Din ce am citit, se pare ca, cu cat simti mai putin trecerea la VTEC, cu atat cuplul e mai bun pe toata plaja de turatie, insa unora l-i s-ar putea parea ca e mai inceata masina. Eu aproape nici nu mai simt kick-ul, plus ca raspunsul la pedala la orice turatie si in orice viteza e instant si ma baga in scaun imediat, ceea ce inseamna o curba buna de cuplu. Cand o sa incepi si tu sa conduci frecvent, o sa-ti dai seama, cu putina atentie, despre ce vorbesc.
                    Nu vreau sa ma laud, dar eu simt imediat si cea mai mica shimbare in regimul de mers, in directie sau in calitatea gumelor. Asa spunea si taica-miu cand ii spuneam de vechea masina ca mi se comporta diferit in fc de benzina, ca mi se pare, si cand i-am demonstrat cu 2 tipuri de benzina cum se comporta in mers prin niste manevre identice, mi-a dat dreptate.

                    Comment


                    • #40
                      Cand mergi cu masinuta ta zi de zi este absolut normal sa simti cea mai mica schimbare de atitudine. Io nu stiu de ce lauda toata lumea benzina de la Mol, de cate ori am bagat 98 cand o duceam in ture de la 5000 parca se tura degeaba, nu mai tragea de loc iar cand am bagat 95 la relanti nu numai ca aveam relantiul pe la 1500 da nici nu mai mergea rotund, parca vroia s-o scuipe . Cel mai multumit sunt de Top Plus de la Rompetrol (performante si consum).
                      D15Z6 SOHC VTEC CIVIC 1.5 LS (cu S`u rosu )

                      Comment


                      • #41
                        Deja sunt usor bulversat dupa atatea tipuri de benzina de aici...
                        Astazi am fost pana la Brasov si am cum aveam deja jumatate de rezervor de OMV 95 (thanks dad), am facut plinul cu acelasi tip de carburant.... am fost super incantat de consum (6.4 la suta), mai ales din cauza faptului ca nu prea am avut pe unde sa imi "folosesc" VTEC-ul...

                        Cat despre Tempo 99+... de la ce companie e aia Bogdan?! :roll:
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                        Comment


                        • #42
                          petrom bre'
                          Vtec Junkie B16a2.

                          Comment


                          • #43
                            sa stiti ca eu am fost super multumit de petromul 99
                            in schimb omv-ul ma dezamageste de fiecare data. tot ce este bun de la omv este cafeaua parerea mea
                            \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
                            I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
                            _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

                            Comment


                            • #44
                              Eu am pus motorina de la MOL si motorul a inceput sa faca ca tractorul. Prima oara cand am pus am zis ca mi se pare, dar a doua ora m-am convins. Motorina este proasta si de cand au cumparat SHELL nu mai am incredere deloc.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #45
                                din cate stiu eu motorina buna este la OMV, dar benzina lor nu
                                \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
                                I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
                                _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

                                Comment

                                Working...
                                X