Ce benzina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eh, si mie mi s-a intamplat sa-mi fie admirat Hyundai-ul :lol:
    Dupa ce ma bushise un taximetrist, tipul de la asigurari ma intreaba: O duceti acolo, la service-ul Hyundai, al ei, nu?

    Ca un fel de scuza pentru ei, se poate invoca faptul ca nicaieri pe masina (cel putin la vedere) nu apare scris Honda. O fi pe la motor, sau pe vre-un sticker obscur...

    Culmea a fost o rubedenie de la tara, care atunci cand a vazut-o, a scos un plescait de admiratie, dupa care a spus: Frumoasa masina... Volkswagen, nu? :lol:
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #17
      Desi suntem usor offtopic, legat de benzina, eu am constatat un fenomen extrem de ciudat: la un mers mai sportiv, cu schimbarea in ture inalte in 70% din timp, daca am OMV 100 sau Tempo 99+, masina tinde sa se auto-calmeze, adica nu prea mai da semne ca ar vrea sa traga bine, cuplul scade f putin, dar simtitor, nu mai vrea sa urce bine si consuma enorm. In schimb, la mers lejer, consuma f putin, are cuplu bun, chiar excelent. Pe de alta parte, daca pun jumatate sau chiar plin cu 98, e tocmai invers: inmers sportiv trage bine, cu un cuplu liniar, insa in mers normal se constata o anumita "lejeritate" si consumul nu prea scade.

      Cat priveste "cunoscatorii" care dintre 407, Passat si Accord, recomanda Passat, pur si simplu nu sunt informati corect, fiind influentati doar de parerile altor "cunsocatori" care au condus Dacii toata viata si pe urma Passat. Mai bine spunea 407, macar Hdi-urile sunt mult mai bune decat Tdi-urile. Oricum, cultura auto la noi e praf, iar majoritatea clientilor nici nu fac test drive, cumpara o masina ori pt ca e nemteasca, ori pt ca e ieftina.

      Comment


      • #18
        Nu vreau sa fiu carcotas, nici sa intru in polemici, dar diferenta intre omv 100 si ptrom am observat-o si la mine, cat si la mai multi clienti.Unul chiar vroia sa o bage in service ca i-a crecut consumul vizibil , dupa ca a renuntat la omv 100 a ajuns la consumul vechi.
        Noi cei mai multumiti suntem de Rompetrol, fara sa fac reclama....

        Comment


        • #19
          Originally posted by cioli
          Originally posted by Ati
          mie cu omv 100 imi consuma in medie cu 1,5-2l mai mult fata de petrom 99
          dar fuge mai bine
          acum fiecare ce doreste :wink:
          asta este ideea , masina consuma mai putin cu benzina cu cifra octanica mai mare + merge mai bine ( poate si putin mai tare )

          deci tot pe acolo esti su banii , plus ca stii macar ca bagi ceva de calitate in masina
          diferentele de putere calorica intre benzine sunt neglijabile intre diferitele cifre octanice. cifra octanica se refera la proprietatea de autoaprindere a benzinei nu la puterea calorica.

          in consecinta consumul nu este afectat de cifra octanica.

          ca este posibil ca benzina unui anumit producator sa aiba si ceva apa/alcool/impuritati si in final si puterea calorica a litrului de benzina sa varieze dar nu are de a face cu cifra octanica.

          motorina pe de alta parte este mai densa caloric decat benzina ceea ce ajuta si la calculul final la consum. daca s-ar calcula la kcal/100km/h diferentele ar fi cu 20-30% mai mici.
          ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
          ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
          Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
          Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

          Comment


          • #20
            am bagat acum petrom 99+, motorul merge mai rotund la relanti (nu se mai aude deloc, fara radio/clima, doar niste vibratii ff mici in volan) decat cu 95, dar ca acceleratii nu am simtit vreo diferenta. Consum mediu cu 50l am facut 470km din care 150 afara.

            in concluzie cred ca la 35900 sau cat e asta e cam bestbuy.. urmatorul plin o sa bag OMV super 100 sa vedem ce e si cu asta, dar cred ca per total o sa raman la Petrom.
            2.0i 2005

            Comment


            • #21
              sal,

              cu ce ulei sa completez, a consumat ceva la un drum de vreo 500km? Eu ma gandeam sa iau un 0w40 sau 0w30, dar nu stiu cu ce vine stock masina..

              motor 2.0i, daca stie cineva ar fi de apreciat. ms.
              2.0i 2005

              Comment


              • #22
                Hmmm, a consumat la un drum de km!
                Eu n-am completat in viata mea o picatura de ulei (nu ca n-ar manca, dar n-a fost necesar) si chiar ma intreb cum de ai reusit performanta.
                Teoretic ar trebui sa scrie in carte ce ulei ai in ea respectiv cu ce ar trebui sa folosesti!
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #23
                  Teoretic e prima oara cand am verificat uleiul (am 1400km) asa ca nu stiu daca a consumat sau avea prea putin de la inceput. In carte e un chart cu uleiuri intre 0w20/30/40, 5w20/30/40 si inca 2-3 deci nu stiu care dintre ele este... Tu ai masina de la 0 km? Tot in carte scrie ca la inceput este normal sa consume pana la 1l/1000km.
                  2.0i 2005

                  Comment


                  • #24
                    Da, e a doua masina care o iau de la 0km si cu atat mai mare mirarea mea. Posibile sunt multe ele, dar sa fim sinceri, in practica nici Gallardo nu-ti ia 1L de ulei in primii km.
                    Daca nu-ti va raspunde nimeni, eventual Ati dar abia luni (din cate stiu eu), va trebui sa intrebi la reprezentanta.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • #25
                      Topic mutat la Honda - Tehnica.

                      Comment


                      • #26
                        Acum... ca sa fiu cat se poate de sincer... de cele mai multe ori bag benzina de 95 de la OMV sau MOL (numai :!: ). probabil ca sufar de sindromul Placebo, dar atunci cand bag OMV 100, am senzatia ca masina trage mai bine, dar o si papa mai repede si atunci ma gandeam ca nu are sens sa ii dau 100 la consum cotidian (in orash), ci doar seara cand nu prea am benzina si atunci completez cu super 100 pt putina dixtracsie :twisted: din cate am citit si in cartea masinii, si ce opinii am schimbat si cu cei din service, nu are absolut nimic daca mergi cu benzina de 95, atat timp cat este buna. si din experienta cumulata a tuturor prietenilor mei impatimiti ai "sportului pe 4 roti", OMV si MOL sunt cam cei mai buni. Pe de alta parte, cica nici benzina de 100 nu e recomandata non-stop, fiindca se risca o uzura a supapelor mai rapida a supapelor si etc :roll: pe mine ma bate un gand sa ii pun niste aditiv (da' din acela bun, nu din asta de pe toate gardurile) care ajuta la curatarea injectoarelor, ca cica e bine asa din timp in timp!? sfaturi, ceva!? :?:
                        de asemenea, ca o alternativa buna la OMV Super 100 (care cica pana la urma e "deasupra" celorlalte) ar fi Top Premium 99+ de la Petrom (unii spun ca ar fi aceiasi benzina, mai ales ca Petrom a fost cumparat de grupul OMV), dar si cea de 98 de la MOL. Am facut un drum pana la munte si am fost foarte foarte incantat de consumul pe care l-am obtinut cu 95 Evo de la MOL. Cred ca deja am enumerat prea multe, si sper ca nu am creat confuzii, insa cam asta e experienta mea in ceea ce priveste bagatul benzinei intr-o Honda :P
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                        Comment


                        • #27
                          n/a

                          Eu bag in HR-V benzina numai de la Joe & Son Oil, si nu am avut nici o pb cu masina, niciodata. Iar pt fuga nu are nimic daca bagi non stop benzina de 100 de la omv, nu are ce sa se intample, asta daca motorul iti permite si poate sa o pape. Deoarece din cate stu eu un motor sa zic mai putin performant in jurul a 100 de cp nu prea o sa poata sa pape o benzina de 100 si atunci da se pot arde supapele dar la un motor de turatie gen CTR se poate baga 100 non stop ca nu are ce sa se intample. Parerea mea!
                          Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                          "how to make it in zi undistry or life"

                          Comment


                          • #28
                            Temerile mi s-au confirmat din nou. De cateva zile bune merg cu rezervorul plin cu OMV 100 si merge cam nasol masina, i-a scazut mult cuplul...dar, se pare ca imi consuma o idee mai putin (desi, acum s-a mai incalzit afara si e normal). Cel mai bine pana acum mi-a mers cu 98 de la MOL, am avut consum decent si performante foarte bune.
                            Eu nu am chestia asta, sa ma influenteze in analiza ceea ce bag la pompe, ci pur si simplu bag si astept sa vad ce se intampla. Dar, oricum, este ultima oara cand mai bag OMV 100.
                            Cat despre aditivi, Achim, crede-ma ca nu ai nevoie de asa ceva momentan, probabil de la 30.000km incolo sa mai bagi o sticluta la cate 5000km.

                            Comment


                            • #29
                              Shell V Power are aditivi in ea deja... din pacate Shell s-a retras din Romania.

                              nu se pot arde supapele sau orice altceva daca pui benzina cu cifra octanica mai mare ( de fapt recomandarile se fac pentru o cifra octanica minima) dar nici nu cred ca performantele motorului se schimba semnificativ ( probabil ca exista un avantaj la turatii mari si daca tii motorul mai mult in regim de sarcina maxima).

                              invers ( adica benzina cu cifra octanica sub cea recomandata) da, datorita aprinderii necontrolate se creaza stress mai mare atat pentru pistoane-arbore cotit cat si pentru valve.
                              ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                              ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                              Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                              Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                              Comment


                              • #30
                                din pacate Shell s-a retras din Romania.
                                ...mai bine zis din fericire, Shell era cea mai proasta benzina aici dupa Agip, mi s-a aprins de cateva ori "Check engine" la o masina din familie din cauza benzinei Shell (chiar V power). Plus ca mergea execrabil cu ea si consuma enorm.

                                Evolutia masinii cu OMV 100 urmeaza cursul la care m-am asteptat, mi-a consumat mai putin la acelasi stil de mers, dar mi-a mers execrabil (cuplu putin)

                                Comment

                                Working...
                                X