Ce benzina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce benzina?

    OMV super 100+
    nu te zgarcii la 4mii de lei

    topicul asta a rezultat dintrun split de altundeva unde deja neam intins si eram offtopic !
    Vtec Junkie B16a2.

  • #2
    Merge si Tempo 99+ de la Petrom fara probleme. La mine, cel putin, merge mai bine cu Tempo decat cu OMV 100.

    Comment


    • #3
      mie cu omv 100 imi consuma in medie cu 1,5-2l mai mult fata de petrom 99
      dar fuge mai bine
      acum fiecare ce doreste :wink:

      Comment


      • #4
        ciudat la alte masini cu omv 100 raporteaza o scadere a consumului, pastrand acelasi stil de mers, desigur. Zilele astea fac si eu plinul, sa vedem.
        2.0i 2005

        Comment


        • #5
          omv 100+. se simte diferenta.

          Comment


          • #6
            A mai experimentat cineva problema cu consumul la OMV 100, de care zice ATI?
            2006 Accord CL7 2.0 MT

            Comment


            • #7
              dar ce masina are cunoscatorul??

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ati
                mie cu omv 100 imi consuma in medie cu 1,5-2l mai mult fata de petrom 99
                dar fuge mai bine
                acum fiecare ce doreste :wink:
                asta este ideea , masina consuma mai putin cu benzina cu cifra octanica mai mare + merge mai bine ( poate si putin mai tare )

                deci tot pe acolo esti su banii , plus ca stii macar ca bagi ceva de calitate in masina
                Vtec Junkie B16a2.

                Comment


                • #9
                  pai omul zice ca ia mai mult cu omv 100, nu mai putin!
                  2.0i 2005

                  Comment


                  • #10
                    aoleo acuma vad

                    ciudat , nam auzit cazuri de genu asta ...inseamna ca cea de la petrom este mult peste 100+ :?

                    poate pur si simplu esti tentat sa mergi mai tare daca simti ca masina trage mai bine cu 100+
                    Vtec Junkie B16a2.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by razvan
                      dar ce masina are cunoscatorul??
                      off-topic: habar n-am... probabil ceva nemtesc, ca recomanda Passat-ul (dintre Accord, Passat si 407, toate diesel)
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #12
                        Ca vorbim de acelasi motor, o singura data i-am pus Shell Super Ultra Forte sau asa ceva. A mers mai "rotund" parca, dar m-am trezit si eu cu un consum de cca 1.5l peste cel cunoscut.
                        Imi explic ca motorul nu are senzor de cifra octanica, sa stie sa injecteze mai putin daca e cifra octanica mai mare si combustibilul mai potent, asa ca motorul urca in ture mai tare din diferenta de putere rezultata, si de aici diferenta de consum.

                        S-ar putea obtine teoretic si o reducere a consumului cu o talpa foarte atenta la menajatul pedalei de acceleratie. Dar cand vezi ce frumos se duce nu te lasa inima sa nu dai BMW-urile la o parte :lol:

                        Comment


                        • #13
                          si ce daca recomanda passat-ul?inseamna ca nu a mers cu accord diesel.eu imi doresc sa existe cat mai multi posesori de passat si 407, sa ramanem noi,posesorii de honda,mai deosebiti

                          Comment


                          • #14
                            pai n-am zis nimic de rau... doar ca m-a amuzat la culme perla folclorica pe care a scos-o... nu-ti lua Honda, ca nu tine :lol:
                            2006 Accord CL7 2.0 MT

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by razvan
                              si ce daca recomanda passat-ul?inseamna ca nu a mers cu accord diesel.eu imi doresc sa existe cat mai multi posesori de passat si 407, sa ramanem noi,posesorii de honda,mai deosebiti
                              Subscriu.

                              Ca exemplu, aseara mi-a crescut putin inima: intr-o statie de benzinarie eu alimentam pe partea dreapta a pompei cu accord-ul es si altul pe partea stanga cu un A6 3.0TDI. Agentul de paza si unul din angajati se invarteau gura-casca pe langa masina mea 8)

                              Printre altele astazi m-a enervat unul ca m-a intrebat de cand am hyundai-ul :enforcer: iar dupa ce mi-a zis ca-i frumoasa, mi-a aratat cu mandrie golf-ul4 adus SH din germania la care eu am strambat urat si am demarat in tromba
                              '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                              Comment

                              Working...
                              X