Ce benzina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreun hondar pe aici care-si lustrueiste katana cu MaxxMotion 100plus ?
    De vreo 10-11 luni umblu numai cu Petrom 99 care, din cate am simtit, in comparatie cu Petrom 95 face motorul sensibil mai fasnet in ture mici/medii. Totodata, motorul toarce rotund cu un sunet normal, chiar placut. De ce zic de sunet? Keep on reading
    Intr-o dimineata prins in offside cu becul rosu aprins, am bagat de-un 50 de lei MOL 95 pentru ca era singura benzinarie in drum. Cea mai proasta decizie din intreaga viata. Motor zgomotos, un sunet anormal pe toata plaja de turatii si pe langa asta, lipsit de vlaga.

    Un prieten isi alimenteaza VAG-ul 1.8 TSI cu cea de la OMV si e super incantat. Acuma nu-mi dau seama daca incantarea vine de la benzina "buna" sau de la presiunea din turbina
    Ma gandeam sa trec si eu pe 100plus si as fi vrut sa stiu si parerile celor care utilizeaza asa ceva. La un search rapid pe forum am gasit pareri extreme despre benzina asta, fie ca motorul e sesizabil mai vioi sau chiar dimpotriva, ca tremura la relanti ...
    Poate adunam impresiile aici

    Comment


    • Am fortat placebo-ul saptamana trecuta cu Maxx Motion Plus. Degeaba (asta fata de orice 95).

      Comment


      • R18 nu simte prea mult 99 sau 100 vs 95. E motor SOHC orientat spre economie. Cu 100 e doar putin mai fasnet dar mult mai gurmand. Eu am ramas pe 95.
        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

        "Binele o duce rau in Romania"

        Comment


        • Reluam discutiile cu cifra octanica si uitam ca si aditivii sunt diferiti si ca unii dintre ei pot ajuta, chiar si pe R18 (vezi Shell V-Power racing, MOL Evo etc.).
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • Eu n-am pus intrebarea cu scop de a tulbura apele pe aici ). Stiu ca topicul benzinei, ca si cel al uleiului, este unul foarte sensibil ( ca nu depinde numai de benzina in sine, depinde si de unde ai luat-o, daca-i prins un lot prost <paranteza> poate asta a fost cazul meu cu MOL95... <inchis paranteza> etc). Eram doar interesat de opinia celor ce folosesc Maxx-ul. Daca-s mai multi utilizatori, se poate ajunge la un consens.
            Eu am pus in dimineata asta 100Plus in loc de Petrom99. Sa-i facem un test zic, vedem daca merita. Cu toate ca intre cele doua e diferenta de 40-45 bani/L deci probabil calitate/pret nu merita dar vedem.

            @GUR. Intreb doar, ca nu-s mare priceput in asa ceva. In teorie, daca o benzina e mai buna, referitor la eficienta de ardere, n-ar trebui sa rezulte intr-o scadere a consumului? ( nu ma gandesc la o scadere cu 50%, sa fim intelesi ), un procent cat de mic, care sa-ti ofere o liniste psihica. cu toate ca nu asta e motivul pentru care mi-am zis sa incerc Maxx-ul )

            Comment


            • Eu am pus benzina de 98 la Type S 2.4 si nu am simtit decat diferenta de pret . Rompetrol a fost.
              ....

              Comment


              • La Accord CU2 cu soft by dinoc, statistica mea e urmatoarea:

                - Mol Evo - 2215 litri, 22517 Km, consum mediu 9,84l/100Km
                - Tempo Plus 95 - 5396 litri, 57641 Km, consum mediu 9,36l/100Km.

                La Civic FK2:

                - Mol Evo - 291 litri, 3612 Km, consum mediu 8,06l/100Km
                - Tempo Plus 95 - 9306 litri, 100091 Km, consum mediu 9,30l/100Km.

                Nota: in cazul Accord, softul este optimizat pentru RON95, iar la Civic s-a alimentat mult prea putin cu RON100 pentru a fi relevanta comparatia.

                Am peste 200.000 km decand folosesc carburanti Mol, nu am avut niciodata problemele reclamate mai sus.

                Comment


                • Originally posted by PaulCCraciun View Post
                  In teorie, daca o benzina e mai buna, referitor la eficienta de ardere, n-ar trebui sa rezulte intr-o scadere a consumului? ( nu ma gandesc la o scadere cu 50%, sa fim intelesi ), un procent cat de mic, care sa-ti ofere o liniste psihica. cu toate ca nu asta e motivul pentru care mi-am zis sa incerc Maxx-ul )
                  Benzina de 100 nu are o eficienta mai mare de ardere decat cea de 95. https://www.scientificamerican.com/a...ion-premium-g/
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • @Delphi, nu-i corect, ai scos din context, ca mai era acolo "Intreb doar, ca nu-s mare priceput in asa ceva." . Mai citisem si eu articole pe tema asta pentru a ma lamuri si la un moment dat m-am lasat pentru ca ajungeam sa citesc chestii contradictorii.
                    Dar mersi pentru link .

                    Comment


                    • Uite, daca vrei sa citesti mai mult pe tema asta: http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible.html

                      Pe la pagina 3 (http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible_pg3.html) discuta exact problema asta.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • @octi_b din cate stiu eu aditivii au rol de curatare a motorului (depuneri), nu de crestere a cifrei octanice.
                        A raspuns deja Dephi legat de cifra octanica. Cu cat e mai mare cu atat provoaca o explozie mai puternica, de aici si senzatia de "mai rapida". O expozie mai puternica vine la pachet cu un consum mai mare.

                        Revenind la R18 : al meu era foarte lenes cu OMV-ul de 95, dar il si consuma cel mai greu. OMV de 100 nu aducea mai deloc diferente de putere, doar consum mai ridicat. O singura data am bagat MOL EVO 100 si mi s-a parut wow la vremea aia (ma refer la cum tragea). In rest i-a placut cel mai mult Rompetrol de 95, 98 era doar putin mai sprintena dar evident consuma mai mult motiv pentru care raport pret / performante a vazut Rompetrol de 95.
                        Cu motorul de Type R e alta poveste, Rompetrolul de 98 se ineca dupa ce ma dadeam mai tare cu ea. In final ii place OMV 100 (softul e facut pt benzina de 100).

                        In concluzie, parerea mea, nu va agitati cu benzina de 98 sau 100 pe R18, doar in ideea in care din cand in cand sa o mai curatati prin prisma exploziei mai puternice. In rest niciun beneficiu notabil, doar consum mai mare.
                        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                        "Binele o duce rau in Romania"

                        Comment


                        • Poate e bine să faceți și un ECU relearning după ce schimbați tipul de benzină
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • diferenta intre cea de la Petrom si cea de la OMV sunt aditivii folositi in statiile OMV, aditivarea se face in statie, au rol de curatare, prevenire (formare gume de la olefine) si protectie a motorului ASTA E SINGURA DIFERENTA, Petrom 99 vs Maxx Motion S100plus ca si octan (RON) SUNT LA FEL, minim 100, de fapt ceea ce conteaza e MON-ul, care e 88 la cea de 100, la cea de 95 fiind 85

                            Comment


                            • Consumul e dat de puterea calorifica a carburantului. Cu cat este mai mare cu atat consumul este mai mic dpdv al volumului de carburant folosit la ardere. Cifra octanica este cu totul alta poveste. Aditivii au rol de curatare sau de eventual de ridicare a cifrei octanice. Eu alimentez si cu 95 si cu 98 si diferenta nu se simte decat la bani. Motoarele cu compresie ridicata necesita cifra octanica mare.

                              Comment


                              • Originally posted by KMR View Post
                                Poate e bine să faceți și un ECU relearning după ce schimbați tipul de benzină
                                Si cum se face la Honda? Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X