ACHIM: '05 Honda Civic Type-R, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Achim
    daca pun headers si nu incep sa schimb si catalizatori si etc, nu am facut nimic
    Convertizoarele catalitice pe care le utilizeaza Honda, in special cele pe masinile de performanta Type R (Civic, Integra, Accord) au un debit suficient de mare pentru a nu fi necesara schimbarea lor. Daca faci un search pe honda-tech poti sa te convingi de acest lucru, am vazut (cred ca acolo) inclusiv masuratori comparative de debit.
    Problema reala care exista, deja mentionata de colegi de forum, este potrivirea sau nepotrivirea la lungime a headerului care de multe ori determina inlocuirea catalizatorului cu un de-cat sau test pipe (in fond o teava cu flansele de prindere).

    Dar, in mod clar, acestea sint numai citeva sfaturi tehnice, fiecare poate sa schimbe ce doreste la masina.
    Honda Prelude 2.2 VTi, H22A8, 4WS, 200 hp, Nighthawk Black Pearl

    Comment


    • #17
      Originally posted by Bogdan_16v
      RSX-S, normal, are motorul cel mai apropiat de CTR...
      catbackul meu e pentru Si, finala o fost okei insa intermediara a trebuit modificata oleaca
      la catback de rsx, cred ca va trebui modificata toba finala :?
      rsx-u are 4,38m
      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

      Comment


      • #18
        Uite aici o poza cu Toda

        Am gasit si o lista de preturi pentru diferite accesorii, in Anglia la System-R

        Exhausts

        DC Sports exhaust manifold (Brushed finish) £344.70
        DC Sports 4-2-1 exhaust manifold (Brushed finish)
        Jackson Racing exhaust manifold £475.00
        Jackson Racing 4-2-1 polished stainless steel exhaust manifold.
        Spoon 'N1 Muffler' exhaust system £518.68
        This system is 4.4kg lighter than the standard system. With a 65mm tailpipe.
        Spoon 4-2-1 exhaust manifold £888.16
        Spoon 4-2-1 polished stainless steel exhaust manifold.
        TODA Exhaust Manifold £700.00
        Toda 4-2-1 polished stainless steel exhaust manifold.
        TODA Hi-power exhaust system £645.00
        TODA Hi-power exhaust system.
        TRUST/GReddy 'Evolution' exhaust system £445.00
        TRUST/GReddy 'Evolution' exhaust system. With a 100mm tailpipe.

        Air Filters

        AEM long ram cold air induction system £188.94
        AEM long ram cold air induction system
        GruppeM carbon fibre induction kit £413.00
        The GruppeM carbon fibre induction kit replaces the standard airbox system.
        HKS 'Super Power Flow' induction kit £155.00
        HKS 'Super Power Flow' induction kit.
        K & N Air Filter £48.00
        Direct replacement in the standard airbox.
        Mugen carbon air box £445.06
        Mugen carbon air box
        Spoon air filter £99.47
        Direct replacement in standard airbox.

        Comment


        • #19
          n/a

          Sa o stapanesti sanatos si ai sa ai parte de ea & may the force be with you! PS: mai de cand suntem noi inamici? :twisted: PPS: invidia e baza sper ca ai vazut si la mine!
          Most sports require only one ball, motorsport requires two...

          "how to make it in zi undistry or life"

          Comment


          • #20
            Cica si asta ar fii un kit bun de admisie, ITG Maxogen :arrow:
            http://www.itgairfilters.com/downloa...2095%20RON.pdf
            Gruppe M nu se potriveste masinilor cu volan pe partea stanga
            Dintre toate filtrele deschise (cele fara box), cel mai bun este CAI AEM (la un pret rezonabil fata de cele cu box).
            Evacuari mai sunt la Injen, Skunk2, HKS, Apexi, Trust/Greddy. Unele sunt mai galagioase, altele mai silentiose. Depinde cum va place...
            Bafta cu oricare le-ati alege :wink:

            Comment


            • #21
              MAX-ule, mi-am dat si eu seama pana la urma ca la RSX e altfel, dar ma gandeam la specificatii mai mult. Si-ul american nici macar nu are VTEC-ul setat ca la EP3, are un VTEC care tine inchise jumatate din valve pana la 2500, dupa care le deschide pe toate, atat. Dar banuiesc ca nu prea exista diferente mari intre cat back-uri, deci ar merge unul de Si. Asa ca baga-ne pretul, dar nu ne soca. :lol:
              Achim, pai asteptam sa ne zica nenea MAX/Spoon ce poa' sa aduca.
              Paul, Toda "e" cam scumpe si zic ca nu se merita daca nu iei sistemul intreg de evacuare si cu Ecu Hondata. Mi-a facut AcE un calcul pe PM cu 60cp in plus de la Toda pentru normal aspirat de m-a luat tusea, dau pe kit Toda cat dau pe un compresor JR cu tot ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Mai oameni buni,pricepeti odata ca Invidia e evacuarea cu cel mai bun raport pret/performanta/calitate.
                Initial copie fidela dupa RS-R,mai apoi brand de sine statator.
                Invidia am si suna dupa umila mea parere extraordinar,Hayame are Max si i taraie finala,Supersprint mai au altii si is ok(mai putin exclusiviste).
                5Zigen si Apex'i is foarte scumpe,de toda nu mai zic....

                Luati daca vreti de pe 4muing filmu de la bazar/"tobele lu' max" si auziti cum suna civicul rosu,cum suna un bimmer 5.0 v12 si cum suna un type-r.
                Vtec Junkie B16a2.

                Comment


                • #23
                  asta e filmu
                  Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                  '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Bogdan_16v
                    Paul, Toda "e" cam scumpe si zic ca nu se merita daca nu iei sistemul intreg de evacuare si cu Ecu Hondata. Mi-a facut AcE un calcul pe PM cu 60cp in plus de la Toda pentru normal aspirat de m-a luat tusea, dau pe kit Toda cat dau pe un compresor JR cu tot ce trebuie.
                    Sunt de acord, eu am spus ca Toda e cel mai tare, insa si pretul este pe masura... Cica si Spoon ar fii foarte aproape de Toda, aducand ceva mai putin cuplu. Banuiesc ca voi nu va veti baga adanc in motor ca sa conteze asa mult evacuarea. In locul vostru, as alege-o pe cea cu soundul care mi-ar place :wink:

                    Comment


                    • #25
                      in cautarile mele am dat si peste un catback Invidia facut pentru CTR :arrow:

                      http://www.ultrasportracingcars.com/...e1dc8432308b91

                      numai ca pretsul m-a cam impresionat, sa zic asa
                      oricum, astept sa vad ce prets ne aduce si Max si oricum, cred ca pe Invidia voi merge, fiindca am auzit si din alte parti ca e cel mai bun "compromis".
                      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                      Comment


                      • #26
                        Am un filmulets recent. Eu vs. BMW X5 4.6iS.
                        A mea era echipata cu cauciucuri de iarna, iar a lui avea jante pe 17" in loc de cele originale ale masinii (mai mari). Din pakte am avut un start dezastruos fiindca era praf in zona aceea, pe knd el nu a avut asemenea probleme, gratie 4x4 si a jantelor mici. Pe 400 de m nu aveam mari sanse in conditiile date, insa pe 1000 de m il bateam. De asemeneam imi luam un avans considerabil daca startul il dadeam din mers :roll:

                        :arrow: http://forum.4tuning.ro//upload/type..._4.6is_285.3gp
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                        Comment


                        • #27
                          Asta am filmat pe 1 ianuarie, pe portiunea Nistoresti-Cornu, de pe DN1, cu cauciucuri de iarna si ceva trafic in zona. As fi filmat si mai mult insa imi era foarte incomod sa tin si telefonul, si volanul si sa schimb si vitezele. Oricum, se aude destul de bine soundul dat si de filtru in ture mari.

                          p.s.: scuze pt unghiul de filmare insa imi era imposibil sa tin altfel telefonul ops:

                          :arrow: http://forum.4tuning.ro//upload/honda_sound_248.3gp
                          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                          DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                          Comment


                          • #28
                            ea, odihnindu-se in fatsa casei :lol:

                            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                            Comment


                            • #29
                              E cam nasol ca n-ai garaj, nu ti-e frica? :? Nu de furat, dar de zgariat sau mai stiu eu ce, Doamne fereste.
                              Alea de pe 4*uing n-am putut sa le trag, provider-ul lor de net e praf, asa a fost intotdeauna.

                              Comment


                              • #30
                                De obicei o tin in curte da' aseara parcase tata masina putin aiurea si nu m-am riscat sa o bag usor stramb pe poarta :wink:

                                cat despre alea de pe 4___ sa stii ca nu aveam unde alt undeva sa le postez simplu fiindk nu imi mai merg ftp-urile, nu stiu de ce oricum, o sa isi revina ele, eu le testasem :roll:
                                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                                Comment

                                Working...
                                X