NINI: ´05 Honda CR-V 2.0, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cred ca abia acum se cade sa-ti uram: s-o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme.
    Primii 1.000km chiar 2.000km las-o mai moale cu motorul, asculta ce zice dealerul cu referire la perioada de rodare!
    Daca e nevoie de sfaturi in legatura cu Jazz-ul, da-ne de stire!
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #32
      nini s-o stapanesti sanatos si fara probleme. ai sa vezi ca pe cat o conduci mai mult pe atat o sa-ti placa mai mult.

      Comment


      • #33
        Multumesc mult de urari. Normal ca am de gand s-o las moale cu motorul prima mie, poate chiar si a 2-a. Deja simtii la semafoare ca unii cu masini mai "normale" incearca sa se ia la intrecere. Imi zambesc in barba si ii las in pace pt moment, am timp mai incolo sa ma joc putin

        Ce bunaciuni am mai observat:
        - Unghiul de bracare este nemaipomenit, practic ma intorc pe loc. E mai mic decat la SuperNova,
        - Foarte silentios, desi ma repet, dar chiar ma uimeste motorul.

        3 mici neplaceri (deja :P)

        - din cand in cand nu vrea sa ma asculte sa "intre" in cruise control. Mentionez ca "stiu" cum se intra, adica, am deja vit a 4-a, sunt la 60 la ora, si da-i... apas cruise control, si apoi Set/decel. Ei, intr-un caz din 10 nu vrea. F ciudat. Daca intre timp opresc undeva, ca am treaba, motorul cu totul, scot cheia etc, am sanse cand reiau calatoria sa "vrea". Zici ca e cu toane. Nu cred ca e contactul, apas f fin, nu sunt grobian. Ciudatzel lucru, vi s-a intamplat cumva?. M-am uitat la sigurante, nu e nici una corelata cu CruiseControl. Dar nu cred ca ar avea de ce, ledul de la butonul de pe bord se aprinde cand il apas, se stinge cand il apas din nou,
        etc. Adica totul functioneaza aparent normal, dar uneori se aprinde indicatorul de bord CruiseControl si chiar merge, uneori nu se aprinde (evident, ca urmare a apasarii de Set/Decel).

        - am senzatia uneori, ca am ceva deschis in partea din spate, deci as putea confirma ca e mai putin antifonata jumatatea din spate. Efectiv uneori ma intorc sa vad daca am lasat ceva deschis. F ciudat. Oricum, cand am ridicat masina, dealeru s-a opus ideii de ridigizare a usilor... voi ce ziceti? Oricum, nu e suparator, dar e o senzatie ciudata, se aude putin zgomot de fond din spate.

        - F usor s-ar putea fura aparatoarea aceea de roata de rezerva (de scrie frumos pe ea Honda). Practic in 10 secunde poti pleca cu ea. Dealerul mi-a sugerat un lacatel, care sa prinda cele 2 chei de fermoar. Dar ar arata nashpa plus faptul ca acele cheite sunt destul de departate una de alta, ce fac, pun sarma??? In fine, poate sunt eu paranoic, cine sa fure acoperamant de roata pe care sa scrie Honda? Ca eu sigur nu incurajez furturile, adica nu cumpar lucruri furate. Si nici un hondar nu cred ca face acest lucru. Aveti voi alta solutie decat sa ma rog la bunul Dumnezeu sa nu se intample?
        There is always one bug left. This is not right.
        Honda CR-V 2006 2.0i

        Comment


        • #34
          @Nini:
          Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult!

          Despre furat, nu fii foarte sigur, in Romania se fura orice, chiar daca nu stii ce faci cu lucrul respectiv. Mie (si la inca 3 masini) mi-a furat roata de sub o dacie (cu alarma) din parcarea hotelului Montana din Sinaia

          Nici tu, nici eu, si nici 'hondarii' nu cumparam lucruri furate, dar altii da. Prin spate pe la Inter era o gasca intreaga care fura oglinzi la comanda. Le spuneai doar ce model de masina. Din fericire sunt inca putine Honde in Romania, si nu se prea fura, ca hotii se uita dupa masini cat mai comune, dar acoperitoarea ti-o poate lua doar asa, ca se scoate usor. Daca pui un lacatel se poate sparge foarte usor: mai pierde 3 secunde. Poate un lacat zdravan si cu lant (cablu metalic) din ala de legat bicicletele de gard te-ar rezolva.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            Acelasi traditional "s-o stapanesti sanatos, multi km fara probleme, si pana la urmatoarea intalnire pune si tu niste poze, s-o vedem si noi", si un calduros "WELCOME TO THE CLUB". artyman:
            D15Z6 SOHC VTEC CIVIC 1.5 LS (cu S`u rosu )

            Comment


            • #36
              Multzam fain de urari, honda familie avem noi aci, ori ba?
              Vin pozele.
              There is always one bug left. This is not right.
              Honda CR-V 2006 2.0i

              Comment


              • #37
                poza 2
                There is always one bug left. This is not right.
                Honda CR-V 2006 2.0i

                Comment


                • #38
                  poza 3
                  There is always one bug left. This is not right.
                  Honda CR-V 2006 2.0i

                  Comment


                  • #39
                    poza 4
                    There is always one bug left. This is not right.
                    Honda CR-V 2006 2.0i

                    Comment


                    • #40
                      poza 5
                      There is always one bug left. This is not right.
                      Honda CR-V 2006 2.0i

                      Comment


                      • #41
                        poza 6, si gata (pt moment :P)
                        There is always one bug left. This is not right.
                        Honda CR-V 2006 2.0i

                        Comment


                        • #42
                          arata superb neagra :!:
                          2006 Accord CL7 2.0 MT

                          Comment


                          • #43
                            S-o stapanesti sanatos, Nini, e superba! Te asteptam cu drag si pe la intalniri sa-ti admiram 'iubita', poate schimbi si niste impresii cu Nicu.
                            Despre Cruise nu-ti pot spune mare lucru, pt ca momentan nu am asa ceva (si nici nu l-as folosi ), dar toane de genul asta am vazut si pe la alte masini. Ar trebui sa mentionezi asta la service, la prima revizie sau mai devreme.
                            Despre aparenta slaba antifonare, Nicu iti poate confirma acelasi lucru, si chiar si eu (bine, la mine nu se pune, am masina mai sport, dar am aceeasi 'problema', desi personal n-o vad ca fiind o problema). Se prea poate sa fie o caracteristica a CR-V-urilor, cel putin a celor aduse pe meleagurile mioritice.
                            Despre abilitatea CR-V-urilor pe drum accidentat, eu n-aveam o parere prea buna, mai ales din cauza zvonurilor ca ar fi mai bun pt oras, insa am constatat cu uimire ca in cateva teste a iesit mereu mai bine chiar si decat Nissan X-trail(Nissan fiind o referinta in 4WD) la capitolul teren accidentat, iar parerea ta n-a faut decat sa confirme tb asta.

                            Comment


                            • #44
                              Daca vorbim de SUV-uri nu putem vorbi de mari abilitati in teren accidentat, adica Nini sunt sigur ca nu vrei sa mergi cu ea la Carpat Trophy, iar pentru ce nevoi ai tu este perfect CRV-ul. Si "by the way", arata super gagica, manca-i-as diferentialele ei, multe sute de mii de km cu ea.
                              D15Z6 SOHC VTEC CIVIC 1.5 LS (cu S`u rosu )

                              Comment


                              • #45
                                @ nini:
                                - dupa cate inteleg tu ai avut pana acum o masina cu portbagaj, si nu prea auzeai zgomotele de acolo decat daca erau mai puternice. de data asta portbagajul este deschis catre pasageri si sofer si acoperit numai cu acea copertina, asa ca si cel mai mic zgomot se aude. verifica in partea dreapta, sau stanga (nu mai stiu exact) unde este locasul de scule (cricul, etc) ca toate sa fie bine fixate. o sa vezi cum se aude cand vei avea bagaje mai multe puse in spate. dar te vei obisnui si nu o sa mai bagi in seama chiar orice zgomotel . sub podeaua portbagajului se afla un locas special pentru stocarea lucrurilor ude sau umede. vezi daca nu e ceva lasat acolo si se plimba incolo si incoace. verifica ca picioarele mesei care formeaza podeaua portbagajului (apropos geniala si practica idee) sa fie bine prinse. altfel vibreaza.

                                - cruise control: si mie mi se intampla din doua motive i) nu apasam destul de tare, mi se parea ca trebuie sa umblu cu gingasie, deci apasa cu nadejde si ii) tine apasat putin mai mult chiar daca sigla aferenta lui cruise control s-a aprins pe bord. adica nu-i da drumul imediat ci mai tine-o apasata inca o secunda dupa aceea. oricum cc intra dupa 45 km/h.

                                - puntea din spate nu este antifonata (foarte curios), asa ca pe piatra cubica de exemplu zgomotul este mai mare. zgomotul mai puternic se datoreaza si cauciucurilor "all season" cu care vine echipata.

                                @ bogdan: oricat de subiectivi am fi, eu nu cred ca bate x-trail in conditii de off-road. este totusi peste media SUV de acest gen, dar dupa ultimul test citit de mine (in autoexpert paremi-se) nu urca pante atat de accentuate precum x-trail. de exemplu chiar si hyundai tucson este superior, nu cu mult dar este. pe sosea insa la drum intins...nini o sa vezi ca te poti bate cu aproape oricine din aceeasi clasa.

                                Comment

                                Working...
                                X