NINI: ´05 Honda CR-V 2.0, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Super, sa o stapanesti cu placere
    '10 Honda Civic Type-R GT

    Comment


    • #47
      Sa o folosesti cu placere. Eu dupa o luna am 3500km si mi-e ciuda ca n-am avut timp de plimbari mai dese

      Originally posted by Nini
      - din cand in cand nu vrea sa ma asculte sa "intre" in cruise control. Mentionez ca "stiu" cum se intra, adica, am deja vit a 4-a, sunt la 60 la ora, si da-i... apas cruise control, si apoi Set/decel. Ei, intr-un caz din 10 nu vrea. F ciudat. Daca intre timp opresc undeva, ca am treaba, motorul cu totul, scot cheia etc, am sanse cand reiau calatoria sa "vrea". Zici ca e cu toane. Nu cred ca e contactul, apas f fin, nu sunt grobian. Ciudatzel lucru, vi s-a intamplat cumva?. M-am uitat la sigurante, nu e nici una corelata cu CruiseControl. Dar nu cred ca ar avea de ce, ledul de la butonul de pe bord se aprinde cand il apas, se stinge cand il apas din nou,
      etc. Adica totul functioneaza aparent normal, dar uneori se aprinde indicatorul de bord CruiseControl si chiar merge, uneori nu se aprinde (evident, ca urmare a apasarii de Set/Decel).
      E bine sa apesi din timp Cruise Control. Dupa ce se aprinde "Cruise Main" apesi pe Set. Chiar daca franezi sau schimbi viteza, nu trebuie sa opresti "Cruise Main". E suficient sa apesi Res/Accel ca sa ajungi din nou la viteza setata inainte. Am observat ca trebuie sa tii apasat butonul Set sau Res cam 1-2secunde.

      E fantastic cum poate accelera cruise control. Treapta 5, 80km/h cu viteza setata 130. Pur si simplu ma lipeste in scaun desi pleaca de la ~2500rpm. Pot sa apas la maxim pedala de acceleratie, nu obtin aceeasi performanta
      '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

      Comment


      • #48
        Multe multumiri pt gandurile bune si ideile date.
        Se pare ca ideea cu apasatul butonului de pe bord mai mult timp (gen spre 2 secunde) a dat roade...
        Intr-adevar, zici ca decoleaza cand accelereaza cruise-controlul. Cool.
        Supernova avea portbagaj tot asa, despartit doar printr-o chestie de plastico-cauciuc, deci nu se pune. Oricum nu comparam antifonarea uneia cu a celeilalte :P

        Multumesc inca odata, si va urez la fel, sanatate si multi kilometri fara probleme cu Hondutzele voastre
        There is always one bug left. This is not right.
        Honda CR-V 2006 2.0i

        Comment


        • #49
          Deci toanele de Cruise Control sunt exclusiv din cauza mea. Stupido ergo sum. Am (prostul) obicei sa tin putin de tot calcata pedala de ambreiaj. Pai frate, masina simte ca e calcata si nu intra in Cruise neam. Cum nu mai tin deloc piciorul pe pedala, nici un mm, cum intra frumos de tot in cruise mode. Scuze Hondutza mea, dar eram eu de vina
          There is always one bug left. This is not right.
          Honda CR-V 2006 2.0i

          Comment


          • #50
            Dezobisnuieste-te de stilul de condus anterior, cu ce-i fi condus, Honda e un driver's car si iti rapsunde exact la comenzi...nu trebuie sa-i complici viata, ca nu-i place complicata, ci ii place sa fie simpla. :lol:

            Comment


            • #51
              fii atent la casa de lizing ca e cam porci si te trezesti cu o dobinda inrobitoare cerele d.a.e. despre alegerea masinii ar sta cam asa ca in sfirsit hiundai si toiota au ajuns cu noua generatie la nivelul crv de acum 5 ani

              Comment


              • #52
                "Confunzi ceva! HR-Vul l-am avut noi europenii, ce au domnii din State se numeste Pilot sau MDX!"
                ......PILOT E PILOT.....MDX E MDX.....DIFERA ..NU POTI SPUNE CA SE NUMESTE PILOT SAU MDX...SORRY...IAR HR-V NU ARE NICI O LEGATURA CU MODELE PILOT..MDX...ETC..ETC..NUMAI LA POZE DACA TE UITZI...NU MAI VORBIM DE PERFORMANTE....NU SE POATE FACE NICI O CONFUZIE.....
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #53
                  Caut piese SH pentru un CR-V II 2.2 iCDTI fabricatie 2006 si anume :

                  1. un geam custoda dreapta-spate fumuriu-negru.
                  2. un mecanism pliere oglinda exterior stanga (sau oglinda cu totul).
                  3. un capac oglinda parasolar stanga (sau parasolarul cu totul).
                  Va rog si multumesc !
                  Salutari !

                  Comment


                  • #54
                    Da-mi serie caroserie SHS......etc...etc....sau cum il ai tu in talon.....in PM te rog
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by bigman
                      Caut piese SH pentru un CR-V II 2.2 iCDTI fabricatie 2006 si anume :

                      1. un geam custoda dreapta-spate fumuriu-negru.
                      2. un mecanism pliere oglinda exterior stanga (sau oglinda cu totul).
                      3. un capac oglinda parasolar stanga (sau parasolarul cu totul).
                      Va rog si multumesc !
                      Deschide un thread separat si fa-ti o mica prezentare !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                        Deschide un thread separat si fa-ti o mica prezentare !
                        Da...dimensiuni ...90 - 60 - 90...cat porti la pantof...si mai ales ce pasiuni ai...shopping...calatorii...gastronomie....etc...e tc...etc....
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • #57
                          Ti-am dat pm legat de geam.
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                            Da...dimensiuni ...90 - 60 - 90...cat porti la pantof...si mai ales ce pasiuni ai...shopping...calatorii...gastronomie....etc...e tc...etc....
                            Esti al dracului de simpatic,...pana la 60 de ani poti fi convocat pt o mica pregatire militara fortata, tu esti pusti,...daca ne ataca inamicul, pana vine NATO, de oameni adevarati ca tine avem nevoie,... cred ca as rade cu lacrimi mult timp dupa aceea, trebuie sa te rezolv !
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #59
                              Hai ca "poluam" thread-ul lui NINI. Am incercat sa fac ceva pentru "BIGMAN" legat de piesele de care are nevoie. Nu am gasit nimioc second hand..iar noi sunt niste preturi de te doboara. CASCO e sfant.Si cu asta am incheiat .Poate ne vedem Duminica conform plan.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment

                              Working...
                              X