US GRAND PRIX

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dixy: Cei doi MB nu cred ca vorbesc si pentru televiziunile din America. Sau te-ai uitat tu la ITV?!

    Cat despre ce zice presa de la voi ... au gasit acum motivul pe care il cautau de mult, mult timp. Asta e tot. S-a intamplat la ei. Se putea intampla oriunde.


    Bogdan: A fost un caz unic in F1 si va ramane asa. Se poate intampla oricui. Michelin a dat vina pe faptul ca ei nu testeaza in America. Bullshit. Ei concureaza in America de cand e Indy in F1. Si anul trecut se circulau cu viteze mai mari acolo.

    Nici macar cu sicana nu ar fi rezolvat nimic. Un pilot Michelin cica i-ar fi zis asta lui Schumacher, germanul spunand-o in conferinta de presa de dupa cursa, deci nu e minciuna sau inventie.


    Hondatu: Nu cred ca FIA si-a arat dintii, dupa cum spui. Ei aveau de respectat un regulament care nu se poate schimba pentru ca un anume individ sau grup de indivizi nu si-au facut datoria. In plus se putea creea un precedent extrem de periculos.
    Without racing, there is no Honda

    Comment


    • #17
      celelalte trei echipe trebuiau sa abandoneze si ele cursa.
      ce meci de fotbal e ala la care joaca doar o singura echipa impreuna cu rezervele lor?
      sa premiat ce? sampania nu au mai putut sa o deschida ca se producea rascoala. a fost totul extrem de ridicol.
      spectatorii au incercat sa ii convinga pe ceilalti soferi sau arbitrii sa opreasca cursa prin aruncarea de sticle pe circuit.

      va mai exista vreun grand prix la anul acolo? poate nu, sau in cel mai rau caz cu muuuult mai putini spectatori astfel incit sa iasa si mai rau in pierdere circuitul incit sa nu mai vrea sa tina astfel de curse politice.
      honda x 5
      "W" stands for Wrong
      Amerika ist Wunderbar

      Comment


      • #18
        lasa ca o sa le treaca americanilor chestia asta si treptat treptat vor reveni la atentia catre F1...

        eu vad atitudinea FIA corecta. socoteala trebuie sa ceara echipele desculte de la Michelin. e vorba de puncte, de intrecere, de bani multi. atat timp cat cele 3 echipe nu au incalcat nici o regula victoria lor e corecta.

        si nu sunt fan ferrari ( niciodata n-am fost) si sunt satul de M. Schumacher si Ferrari.... abia asteptam ca aceasta competitie sa devina echilibrata.

        imi pare rau de fanii dezamagiti, a lipsit f. putin sa cumpar si eu bilete ( din pacate am fost de garda week-end-ul trecut si nu am mai putut schimba)...

        eu sunt exasperat de mentalitatile catre sport in tara asta. sunt f. putine sporturi in care americanii intra in circuitul mondial de valori. in rest toate sunt numai intre ei. pana si baschetul si hocheiul care se practica si pe alte continente nu prea intra in competitii directe desi ar avea castig de cauza. de indy 500 si NASCAR nici nu stiu ce sa zic, who cares about them outside the USA? pe mine unul nu ma intereseaza niciuna dintre acestea dupa cum nu ma intereseaza nici baseball-ul sau fotbalul american.
        ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
        ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
        Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
        Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

        Comment


        • #19
          F1 o sa fie la fel de popular in america ca si fotbalul (european).
          honda x 5
          "W" stands for Wrong
          Amerika ist Wunderbar

          Comment


          • #20
            Originally posted by dixy2k
            celelalte trei echipe trebuiau sa abandoneze si ele cursa.
            Scuza-ma dar este cea mai penibila chestie pe care am auzit-o in legatura cu acest caz. De ce, ma rog, sa abandoneze cursa?! Pentru ca niste idioti nu si-au facut datoria? De ce sa piarda celelalate trei echipe bani si faima pentru ceva ce nu au gresit ei?!

            Inainte de a pune acea intrebare ar trebui sa te gandesti la ceva: "Ce ar fi fost daca Bridgestone si nu Michelin ar fi avut probleme?! Chiar crezi ca Michelin ar fi sarit in ajutor?! De asemenea ... nu crezi ca s-ar fi creat un precedent periculos, adica, de exemplu, pusca in Franta un motor si merge echipa la FIA si zice: "Nu imi dati zece locuri penalizare ca nu am adus motorul bun pentru circuitul asta?! De ce exista un regulament?" ... Iar in final "De ce Michelin nu a avut un back-up la cursa, asa cum are la toate celelalte, inclusiv in Canada, cea mai apropiata cursa de SUA?"

            Un meci de fotbal nu se joaca cu o echipa. Dar echipa care nu se prezinta pierde meciul cu 3 - 0, in primul rand, si in al doilea rand este suspendata mult mai rau de federatie.

            Cat despre spectatorii americani ... s-a dovedit cat creier au in cap. Homer Simpson are mai mult decat ei.

            Da, va mai fi un GP acolo la anul. Ai sa vezi.
            Without racing, there is no Honda

            Comment


            • #21
              FIA nu ia lasat sa aduca cauciucuri din franta sa le inlocuiasca pe cele de pe masini.

              publicul american are memorie foarte buna. nu se lasa pacalit de loc. la anul o sa vezi doar vinzatori de seminte in tribune.
              honda x 5
              "W" stands for Wrong
              Amerika ist Wunderbar

              Comment


              • #22
                Dixy, intre timp au trecut 4 zile si se stiu mult mai multe decat esti tu la curent (dupa cum se pare):
                Cauciucurile care au zburat sambata spre duminica din Franta ce au acelasi specific ca si cele folosite in Barcelona, nu sant altfel construite ci doar sa mers pe faptul ca, acestea actuale ar avea un defect de fabricatie si s-a sperat ca acelea sa salveze speranta. N-a fost asa, s-au inselat amarnic, dar asta nu inseamna ca, a explodat a doua bomba de la Hiroshima.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #23
                  nu li sa permis sa foloseasca cauciucurile din franta care vroiau sa le zboare la cursa ca regula lui FIA zice ca nu ai voie sa folosesti alte cauciucuri decit pe cele cu care teai calificat.

                  am gresit cu ceva?
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #24
                    da, FIA a zis ca ii lasa sa schimbe cauciucurile dar ii va penaliza daca o fac pentru ca nu au voie sa schimbe decat un cauciuc de masina pe intreaga cursa ( calificari +finala).

                    eu zic ca cineva de la Michelin a gafat cand recomandat tipul respectiv de pneuri pt. cursa de la Indie fara a sti/prevedea ca sunt inadecvate solicitarilor traseului. asta e tot.

                    sunt convins ca Michelin poate face pneuri adecvate pentru asa ceva.
                    ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                    ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                    Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                    Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                    Comment


                    • #25
                      si de ce ar vrea echipele sa piarda atitea puncte?

                      daca nu era cursa totul raminea egal.

                      au spus ca singura solutie sa nu se fi ajuns in starea aia era sa fi plouat. dar nu a fost sa fie asa.
                      honda x 5
                      "W" stands for Wrong
                      Amerika ist Wunderbar

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by dixy2k
                        FIA nu ia lasat sa aduca cauciucuri din franta sa le inlocuiasca pe cele de pe masini.
                        Regulamentul spune clar: cei doi constructori de pneuri trebuie sa prezinte pneurile pentru cursa la FIA pentru inspectie inainte de prima sesiune de teste de vineri.

                        Daca ar fi adus pneuri noi ar fi fost o incalcare de regulament.

                        PS: Astept sa imi raspunzi si la intrebarile mele. Si mai am una: "De ce sa fi acceptat FIA noile pneuri?! Doar de dragul de a face pe plac unor indivizi care au mai multa grasime marca McDonald's in creier decat europenii pe pantece?"
                        Without racing, there is no Honda

                        Comment


                        • #27
                          iar ai frustrari?
                          honda x 5
                          "W" stands for Wrong
                          Amerika ist Wunderbar

                          Comment


                          • #28
                            sa vedem si opinia altora:


                            http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=364103


                            You can't spell FIASCO without the FIA

                            Date: June 22, 2005 12:15
                            Submitted by: Jeff
                            Source: TOV Editorial
                            Credibility Rating: N/A

                            I actually started to write an editorial about the 2005 U.S. Grand Prix on Sunday evening, but it was just too difficult to write through the anger. So after a "cooling off" period of a few days, I have this to offer. I'm still angry, but I also have a lot more ammo in the way of information (links) than I had Sunday night. So perhaps that will save me from coming across as quite the raving lunatic.

                            The 2005 USGP was an abomination of a once proud sport. Michelin's failure to provide adequate tyres to 7 of the 10 teams was most certainly the root cause of the weekend's problems but the FIA's stunning lack of crisis management skills is ultimately what led to the FARCE that transpired on Sunday. Their lack of crisis management skills can quite possibly only be topped by their lack of PR skills. Despite the wording in their press release, a significant number of other accounts point to a management team that was unwilling and unyielding to truly provide an agreeable compromise, and most importantly a RACE. The "solutions" proposed by the FIA were an absolute laugh out loud JOKE and clearly were never intended to be taken seriously. Ferrari doesn't get off lightly in this matter, either. Of 10 teams, they were the lone dissenter in the only viable solution that could have resulted in some actual RACING. Perhaps the FIA would have changed their tune if their favorite team was onboard with the proposed solution. And I also found it a little amusing how when cornered, (Ferrari Boss) Jean Todt seems to contradict himself with his own remarks. (What the hell was that crap?!) The solution proposed to them would have likely resulted in Ferrari still scoring more points than anybody else, and they wouldn't have had to put on such a sorrowful act at the end of the race, provided Schumi didn't take out himself and teammate Barrichello first (he almost did just that in a field of only 6 cars!).

                            By the way, if you're still reading this rant and have no idea what I'm talking about, here are a few more links for some background:

                            http://autoweek.com/article.cms?articleId=102613

                            http://sports.espn.go.com/rpm/news/s...=f1&id=2091112

                            An Insider Account of What Transpired at Indy

                            FIA Denies Stoddart's Claims (wow, they've really got the PR engine cranked up now)

                            Minardi Boss Calls for Mosely's Resignation

                            Williams: 'Mosley refused to compromise'

                            Where was Bernie E. during all of this? Seemingly everywhere and nowhere. He did offer up this gem of a quote when asked about Danica Patrick, however: "You know, I've got one of those wonderful ideas, that women should be dressed in white like all of the other domestic appliances." No word on whether surgeons successfully extracted his foot from his mouth. UPDATE: As if it weren't enough to audibly construct such a sentence in front of the world's media, apparently he decided to call Danica Patrick and tell her the same thing on the phone. Well, maybe there is an upside - you may find comfort in the fact that Bernie is furious too.

                            I don't know about you, but here at the TOV we're really SICK AND TIRED of the political BS that's ruined F1 Racing. When we flip on the television on Sunday morning, or afternoon, we just want to see REAL RACING. The FIA seems to operate on a different agenda these days, so to commemorate their most recent (and absolutely brilliant achievement), the Temple of VTEC has designed another set of 100% cotton T-Shirts. This will be a limited run and we're ordering up our first batch today, so if you're interested in owning a piece of history, supporting the alternative GPWC series and expressing your displeasure with the way the FIA left a steaming pile on the infield of Indianapolis Motor Speedway, the details for ordering your very own shirt are here. The cost is $18 (including shipping in the U.S.) per shirt for sizes S thru XL. For XXL the cost is $20 (including shipping in the U.S.).
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • #29
                              Gata se inchide!
                              "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

                              Comment

                              Working...
                              X