US GRAND PRIX

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • US GRAND PRIX

    ce sa intimplat?
    doar 6 masini au concurat. spectatorii furiosi. comentatorii nu le venea sa creada ce vad. ce sa intimplat? nu am vazut de la inceput totul si nu au repetat nimic, doar ca ceva era nasol.

    este cumva si prima cursa F1 in USA?
    nu imi aduc aminte sa mai fi vazut vreuna in america.
    daca asa este e un inceput foarte descurajator.

    FIA lea zis sa conduca incet si nu lea dat voie sa aduca alte cauciucuri.
    spectatorii aruncau mizerie pe circuit.

    "bad day for formula one in america" --un comentator.

    federatia (FIA) nu ia lasat sa puna slalom.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

  • #2
    " a very, very bad day for formula one"
    "tens of millions of dollars to bring this race here, it doen't deserve this"
    "no chicane to slow us down"

    http://sports.yahoo.com/top/news?slu...v=ap&type=lgns


    Michelin, the world's largest tiremaker, has been unable to determine why some of its tires failed during Friday's practice sessions at Indianapolis Motor Speedway. One failure led to an accident that knocked Ralf Schumacher out of Sunday's race.


    Several team bosses said nine of the 10 teams agreed to run if a chicane was placed in the final turn to slow speeds. Ferrari was the lone holdout.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

    Comment


    • #3
      idiotii de la FIA daca ar vrea sa ajute sportul asta sa ajunga si in USA ar fi trebuit sa faca mult mai multe in privinta regulilor de concurs. spectatotii lipseau cu desavirsire, nu ca in alte curse din alte tari. rusine mare de tot cu FIA.
      honda x 5
      "W" stands for Wrong
      Amerika ist Wunderbar

      Comment


      • #4
        numai huiduieli se auzeau.

        cred ca pt prima data in istorie de la inceputul cursei pina la sfirsit huiduielile au fost mai tari decit zgomotul masinilor pe circuit. la premiere muzica a fost data la maximum sa acopere huiduiele spectatorilor care defapt nu sau oprit.

        rusine federatiei.
        boycott FIA

        "a very sad ending to a very sad day"---comentatorul
        honda x 5
        "W" stands for Wrong
        Amerika ist Wunderbar

        Comment


        • #5
          la sfirsit au spus din nou ce sa intimplat la inceputul cursei.

          dupa prima tura cele 14 echipe au intrat inapoi in garaj parasind cursa definitiv.

          BAR a ramas fara puncte, din nou.
          honda x 5
          "W" stands for Wrong
          Amerika ist Wunderbar

          Comment


          • #6
            Nici nu m-am mai sichisit sa ma mai uit, dar care a fost faza pana la urma? Boicot sau ceva legat de cauciucuri si sicana aia 13?

            Comment


            • #7
              Imi pare rau dar nu pot sa va dau dreptate. FIA nu trebuie sa ia masuri pentru ca niste imbecili nu sunt in stare sa faca niste pneuri ca lumea. Daca nu sunt in stare sa plece-n *** mea in karting si sa ii lase in F1 pe cei care fac treaba.

              Inainte de a spune ce ai spus mai sus, Dixy ... te rog sa imi raspunzi si mie la intrebarea: "De ce sa sufere Bridgestone pentru ca Michelin sunt idioti?"

              Ah, inca una: "De ce sa schimbe FIA regulamentul pentru ca Michelin sunt idioti?"

              Astept raspuns.

              Pa.
              Without racing, there is no Honda

              Comment


              • #8
                e trist ce s-a intamplat astazi.

                Sunt de acord cu CTR in principiu. regulile sunt reguli si trebuiesc respectate. FIA nu e de vina pentru esecurile producatorilor de pneuri si schimbarea regulilor la jumatatea sezonului e incorecta. in plus ar fi dezavantajat echipele care concureaza cu pneuri Bridgestone. pneurile ca si masinile fac parte din competitie. cine alege/e sfatuit prost trebuie sa suporte consecintele.

                pe de alta parte aceasta neintelegere a distrus intreaga cursa si compromis spectacolul asteptat de 130000 de iubitori de F1 americani, care e normal sa fie dezamagiti.

                Indianapolis 2005 e fara indoiala o pata mare pe reputatia Michelin... Se pare ca explozia cauciucului lui Ralf Schumacher i-a luat prin surprindere. ei sunt cei care au sfatuit echipele sa concureze cu cauciucurile respective in calificari deci poarta intreaga raspundere pentru esec.

                ma intreb de ce japonezii ( Toyo si Honda) nu concureaza cu Bridgestone ci cu Michelin?

                Honda nu mai are sanse rezonabile de castiga grand prix-ul anul acesta. e deja jumatatea sezonului si nu au luat nici un punct. nu am mai auzit nimic despre incidentul de la San Marino. Cine a fost de vina acolo?
                ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                Comment


                • #9
                  la sfirsit comentatori au spus iar.... FIA si dominated by politics and greed.

                  asta trebuie sa it fie si raspunsul.

                  nu urmaresc de mult sportul asta ci doar de o zi. am inteles de la alti impatimiti ca FIA e un monstru criminal care sia aratat fata si in weekendul asta. nu degeaba au boicotat 14 echipe cursa. ei cred ca stiu mult mai multe decit mine la faza asta.
                  sportul asta care pierde din ce in ce mai multi spectatori ar trebui sa faca ceva sa supravietuiasca. mai ales intro tara incare nu are o imagine.
                  de ce oare au huiduit spectatorii continuu pina dupa premiere??? ei poate cunosc alte lucruri care mie imi sint total necunoscute.
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #10
                    Marius -Iulian: Este trist pentru americanii din tribune. Si eu am avut acolo pe cineva cunoscut, abia astept sa o intreb cum a fost.

                    BAR si Toyota nu concureaza cu Bridgestone din motive variate, primul dintre ele pentru ca Bridgestone se concentreaza prea mult asupra Ferrari si ii lasa pe altii in plata Domnului. Dar ... Toyota este in discutii aprinse cu Bridgestone pentru la anul. Si Red Bull la fel. Si asta nu de ieri ci de o perioada mai lunga.

                    Cine a fost de vina pentru incidentul BAR de la San Marino. In primul si in primul rand BAR. In al doilea rand Honda. BAR trebuia sa ceara parerea si aprobarea FIA pentru acel extra rezervor. De la venirea lui Willis, BAR a devenit o echipa extrem de creativa si cauta orice gaura in regulament pentru a crea ceva nou. Nu este extrem de bine, totusi.

                    PS: Nu a fost doar pneul lui Ralf. A fost si la Zonta si ... alte noua aproape de explozie.


                    Dixy: Da. F1 este dominata de lacomie, dar spune-mi tu ce aspect al lumii mileniului III nu este dominat de asa ceva.

                    Politica? Nu a fost cazul aici de politica. Din contra. S-a demonstrat ca Formula 1 ramane un sport.

                    Cele sapte echipe nu au boicotat cursa. Inainte de cursa am auzit mini interviuri cu foarte, foarte multi oameni: Button, Fisichella, Briatore, Williams. Toti ar fi vrut sa concureze. Se pare ca tu te-ai uitat la TVR unde am auzit ca idiotul ala a spus asa ceva. Dar nu a fost deloc vorba de boicot. Pur si simplu nu si-au asumat riscul.

                    Spectatorii si acei impatimiti de care vorbesc sunt dezamagiti ca au dat o avere pe bilet si nu au vazut nimic. Totusi nu as spune ca FIA este un monstru. Ei au facut ceea ce ar fi trebuit sa faca. Sa arbitreze situatia si sa nu fie de acord cu acea sicana ... si lasa-ma sa iti spun ca nici macar fosti piloti ca si Martin Brundle si Mark Blundell, comentatori la ITV aici in UK, nu au fost de acord cu asa ceva. De sa fie? De ce sa fie cineva din afara Michelin responsabil pentru greseala Michelin?
                    Without racing, there is no Honda

                    Comment


                    • #11
                      doi din cei trei comentatori erau britanici unde mam uitat eu. de acolo tiam dat citatele. nu cred ca ai vrut sa spui ca britanicii erau pe invers de ce sa intimplat.
                      honda x 5
                      "W" stands for Wrong
                      Amerika ist Wunderbar

                      Comment


                      • #12
                        Atunci, pana la urma, totul se simplifica la o singura intrebare: cum de au avut cei de la Michelin, daca sunt atat de prosti, dreptul sa incalte 2/3 din masinile din competitie? Aici ceva nu se leaga. Si tot la politica ne duce cu gandul. Daca nu sunt in stare sa tina intr-o amarat de sicana, inseamna ca si-au facut loc cu sacosica si pliculetul umflat.

                        Comment


                        • #13
                          Performance made in France!
                          Ce naiba ar fi facut peste doua saptamani acasa la Magny-Cours cu ditamai tambalaul asta? E o rusine ca, cel mai mare producator de gume din lume n-a adus la Indy cele doua compozitii de gume asa cum o face de obicei. Tot din aroganta nu s-au informat despre starea noului strat de asfalt. Deci pt. idiotenia lor, ei si numai ei sant de vina, fara FIA, fara altcineva.
                          Raman insa la parerea ca, nimic pe lumea asta nu e batut in cuie si ca, la orice lege se poate face si o exceptie. Iar daca se voia cu adevarat si daca FIA nu si-ar arata asa des dintii (dar ii inteleg ca si acolo sant alte interese) sigur s-ar fi ajuns lejer la un compromis.
                          Asa ceva s-a mai intamplat in F1, Jarama 1980 si Imola 1982, dar asa radical ca acum si mai ales intr-o tara in care chiar F1&FIA se zbat sa devina cat mai populari, nu!
                          A fost o zi neagra pt. sport, pt. motorsport, pt. F1 si va trebui sa o uitam cat mai repede.
                          Avand totusi in vedere faptul ca, eu insumi vizitez an de an astfel de curse ( si nu pe bani putini), mi-e greu sa-mi imaginez ce-as fi facut daca toate astea s-ar fi intamplat luna viitoare la Hockenheim...... :? ops: ....sticle aruncate pe pista e putin zis......
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #14
                            citind ziarul imi dau seama ca nu am gresit cind mam exprimat mai inainte, ci dinpotriva multi imi impatimesc opinia. chiar si unii din piloti care nu au concurat.
                            ba chiar unul (jaques villeneuve) a zis ca ar fi facut la fel ca ceilalti spectatori daca ar fi fost in locul lor.

                            din circa 300,000 spectatori care se duc regular la curse de masini acolo, aproape 100,000 sau dus sa vada F1. ce sa intimplat duminica nu a facut absolut nimic sa creasca numarul fanilor. multi au plecat si au cerut banii inapoi pentru bilete

                            "Now the future of the series in the US hangs in jeopardy. This is the rare country that has not embraced the world's top racing series, and teams have been working hard to tap into the lucrative market."

                            ca si in viata, in sport sint in general doua echipe. tu esti de partea cealalta.
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • #15
                              Dixatule, tu dramatizezi prea mult lucrurile pe care nu vrei sa le vezi decat prin ochelarii suporterului. Dar lucrurile mai trebuie vazute si din alte unghiuri!!
                              Da, a fost o tragedie ce s-a intamplat acolo, dar hai sa vedem si care sant cauzele.
                              Tu te-au sui in masina daca ai stii ca, nu va tine nici 10 ture si ai de mers cu 300km/h? Desigur ca, nu! Ei vezi, de aia nu s-au suit nici acei 14 piloti! Crezi ca, aia n-ar fi vrut? Sau echipele lor!
                              Dpdv al fanului care a platit $ pt. un bilet, poate ai dreptate, avand totusi in vedere ca, risti sa periclitezi viata celor ce au mai ramas in concurs, e totusi un risc, iar daca ne gandim ca, cei 6 ramasi in concurs nu au nici o vina pt. ceea ce s-a intamplat, ne dam seama ca, orice agresiune nu-si are rostul. Asta in teorie si cu putina minte lucida.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X