Honda HRV - VTEC manual de reparatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda HRV - VTEC manual de reparatii

    Intrebare:

    Am observat ca multi dintre participantii forumului au scris despre Honda HRV - VTEC.

    Intrebare: Are cineva in forum un manual de reparatie (repair manual) pentru acest vehicul ? Ar fi nemaipomenit unul digital (in romana, engleza, spaniola, italiana, franceza- oricare din astea).



    [/quote]

  • #2
    acuma ma rog de unii de pe un forum din jermany

    iti zic rezultatu' dimineata :wink:

    vezi poate te ajuta HondaCBR cu neste Tips&Tricks-uri ca si el are un HR-V
    Vtec Junkie B16a2.

    Comment


    • #3
      Honda HRV - manual de reparatii

      Eu am unul din forumul american HONDASUV pe care mi l-a trimis un tip din Estonia. Problema este urmatorea:

      Honda o am din 2003. manualul acopera anii 1999-2001. Intrebarea logica care se pune: intra si al meu ? Din cele vazute cred ca da pentru ca l-am utilizat in diverse ocazii (am avut probleme cu sensorul de oxigen, un descreierat de autobus m-a lovit in partea dreapta - a trebuit sa-i repar si sa-i cumpar oglinda retrovizoare laterala dreapta, lamparita dreapta) si mi-a fost foarte util.

      Ai sa spui ca ce naiba vreau mai mult. Vreau sa ma conving ca il am pe cel bun.

      Inca o chestie (asta pentru toti are au acest vehicul): Este o placere sa- l conduci, intr-adevar sunt putini care reusesc sa iasa inainte de el din semafor, are un foarte bun raport putere / greutate.
      Dupa parerea mea are foarte buna prima treapta , un pic cam lunga a doua, a treia cred ca este dementiala, restul normal.

      Cu toate astea piesele de schimb sunt imposibil de scumpe (cel putin in locul in care ma gasesc eu):

      Sensorul de oxigen: 400 USD.
      Convertizorul catalitic: aproape 1800 USD.
      Usa dreapta fata: aproape 1000 USD
      Usa dreapta spate: un pic mai mult de 1000 USD
      Aripa fata dreapta: aproape 400 USD
      Parasoc spate: 500 USD
      Retrovizor lateral: 600 USD.

      Iti vine sa plangi cand iti ciocneste masina un bou de sofer de autobuz (doar pentru ca el vrea sa schimbe de pista). Am avut noroc ca sunt asigurat ( ca altfel...)

      Apropos daca cineva cunoaste preturi mai joase pentru componentele de mai sus, ii sunt recunoscator.

      Comment


      • #4
        Bine ai venit printre noi Agregatule!
        Singura persoana in masura sa te sfatuiasca orice despre masina asta e colegul HondaCBR, el insusi posesor al unui astfel de vehicul (versiunea in 3usi).
        Sa-nteleg ca, locuiesti in Australia? Ca aia e la capatul pamantului.
        Preturi mai mici ca cele date de tine cu greu cred ca, vei mai gasi fiindca masina e totusi fabricata in Japonia.
        Bafta!
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          Honda HRV manual de reparatie

          Multumesc pentru primire.

          Nu in Australia.Ma gasesc in Chile
          E un fel de a zice capatul pamantului cand toti stim ce forma are, de mai bine de 500 de ani. Mi-a placut mie sa-i zic asa pentru ca sa para foarte departe sau ca sa-i dau o forma mai de basm unde toti stim cum sunt toate.

          Chestia cu preturile ?
          In adevar piesele de schimb de Honda sunt scumpe in comparatie cu alte marci dar eu am observat o smecherie (chiar daca nu este noua).

          Daca ai rabdare sa citesti cele de mai jos......

          Sensorul de oxigen care l-am gasit distrus !!! chiar daca Honda este o firma puternica (daca cineva este interesat, am sa relatez mai incolo, ce nu trebuie sa faca unul cu masina lui) este un DENSO etc si costa 500 USD.

          Problema este ca sensorii de oxigen din ultimii ani au 4 cable si singura diferenta care l-ar putea face inadaptabil de la o marca la alta ar fi incompatibilitatea intre impedanta incalzitorului si ECU.
          Altceva nimic mai mult, la iesire toti trebuie sa dea intre 0,2-0,9V cand raportul de combustible cu Oxigen este sarac sau bogat.
          Bine pana aici.

          Cat crezi ca poate sa coste un sensor de Honda Civic 2003 cu motor D17... (la fel Denso, 4 cable etc).

          65 USD.

          E mult ? In comparatie cu celalalt nici nu incape.....

          Ce se intampla totusi ?
          Cred ca deja iti dai seama ce se intampla:
          Honda Civic se vinde foarte puternic in jurul lumii, cineva imi spunea ca de cateva zeci de ori mai mult, si atunci.... treaba e usor de inteles.

          Ingineria japoneza a gasit o solutie eleganta pentru a castiga bani (chiar daca vinde putin) si asa departamentul comercial Honda doarme linistit.

          Cine are Honda cu filtrul de benzina dedesuptul bancii din spate sa ridice mana !!!

          Cine a facut 40000-50000 km maintenance ?

          Atentie in ce atelier !

          A fost curios sa vada cu ochii lui cum service-ul schimba filtrul de benzina. Cine nu l-a vazut ar putea sa inceapa sa-si puna problema in ce mod se poate castiga bani fara mult efort.

          Las problema asta ca tema de casa, cine este interesat as putea sa revin cu detalii foarte interesante.

          In orice caz

          Comment


          • #6
            probabil ca la capatul pamintului benzina e mai murdara. eu nu am schimbat in viata mea niciun filtru de benzina la nicio masina avuta pina acum. si la citeva sute de mii de km.
            nu numai ca nu stiu unde se afla acel filtru dar nici in cartea tehnica nu mentioneaza cind sa il schimbi. sau daca mentioneaza e poate la un interval asa de mare incit nu am apucat sa citesc pagina urmatoare.


            incearca piese de civic daca sint mai ieftine.
            honda x 5
            "W" stands for Wrong
            Amerika ist Wunderbar

            Comment


            • #7
              Honda HRV manual de reparatii

              Nu am intrat in forum pentru ca sa produc senzatii sau alte emotii, eu credeam pot sa intalnesc o atmosfera constructiva.

              Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, lectii de "maintenance" nu dau prin forum dar ceva -ceva iti pot indica:

              De care parte esti: 1. Preventive maintenance sau 2. Corrective maintenance.
              Stiu foarte bine ca in Romania nu se practica tipul 1 (sau cel putin asa imi aduc aminte) asa ca atitudinea ta este perfecta in functie de criteriu.

              (In adevar, multi sunt tentati - din cauza preturilor- sa abordeze pozitia 2, dar asta inseamna sa astepti sa se rupa. Chestia asta nu este buna, cred ca sunt mai mult de 50 de ani de cand s-a renuntat - cel putin casele mari o promoveaza foarte bine.

              In manualul de utilizator se indica obligatoriu intervalele de schimb de numeroase componente ( in functie de kms sau ani de operatie).

              Apropos: Cureaua de distributie se schimba in general la 80000 km. O faci sau nu ? Te uiti la ea si ti se pare buna. Nu-i asa ?

              Iti recomand calduros sa citesti manualul utilizatorului. Acolo indica exact ce trebuie sa faci in fiecare interval. Depinde de tine si de pregatirea ta sa poti analizezi si sa evaluezi daca un component se poate lasa mai mult sau este mai bine sa-l schimbi.

              P.S. Benzina este curata la capatul pamantului.

              (Daca vrei sa dezvoltam tema -separat de forum, sau chiar aici- pot sa-ti explic ceva despre modul preventiv de practicar mentinere).

              Te salut si sper ca nu te-a deranjat modul meu de abordare.

              Comment


              • #8
                bun venit pe forum, Agregatule!.

                cureaua de distributie Honda recomanda la Civic ( cu D17) sa se schimbe la 110000mile ( 176.000km)...

                nici la mine nu am vazut in programul de intretinere schimbarea filtrului de benzina. da' o sa mamai uit odata...

                eu nu am decat 80000km pe Civic si singura schimbare facuta a fost a placutelor de frana pe fata si desigur ulei, filtre de ulei si aer, lichid de racire (antigel)...
                ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                Comment


                • #9
                  nu-ti fa griji ca la alte masini sunt piesele si mai scumpe de ex. la passat sau alte masini germane, sa numai vorbim de mercedes sau bmw.

                  sunt foarte multe modele de honda cu filtrul de benzina sub bancheta din spate, si nu doar la Honda !

                  si la hrv pretul la piese este ceva mai mic decat la alte modele, iar dintre SUV-uri HRV-ul are cel mai mic pret de intretinere si al pieselor :wink:

                  Ce model de HRV ai ?
                  http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                  Comment


                  • #10
                    nu ma deranjat deloc tonul tau, nu e masina mea pe care tu incerci sa o intretii. dar nu am inteles de ce teai suparat.

                    la mine la ambele masini nu scrie deloc ca trebuie sa schimb filtrul de benzina. mam uitat de citeva ori si nimic.

                    da si la cureaua de distributie exact ce a spus si marius mai sus sau o data la 7 ani.
                    eu nu fac nici numarul 1 si nici doi din ce ai expus mai sus.
                    honda a facut masina asta exact pentru sofer nu pentru service. e intradevar economica, nu ii trebuie nimic.
                    sint la a patra. tu cite honda ai avut?

                    bafta cu hrv. poate a ta e mai altfel.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • #11
                      Domnilor,

                      In mod normal orice instalatie de pompare este formata de o pompa filtru de aspiratie si de refulare.

                      In ultimul timp constructorii de masini dar mai mult decat ei, proiectantii, renunta la filtrele de refulare dat fiind faptul ca drumul benzinii pana in rezervor este marcat de 4 filtre (la distributie in rafinarie, la distributie in benzinarie, filtrul intrare rezervor masina, filtrul de aspiratie pompa de benzina si in unele cazuri filtrul de refulare).Mai mult decat atat tendinta mondiala pentru rezervoare este fibra (foarte curata si nu murdareste) lasand deoparte rezervorul metalic (tendinta de murdarire).

                      Inca odata multi fabricanti au renuntat la filtrul de refulare.

                      Eu am spus asa: "Cine are Honda cu filtrul de benzina dedesuptul bancii din spate sa ridice mana !!! "

                      Au ridicat mainile cei ce nu au !

                      Probabil ca Honda Civic nu are filtru de refulare chestie destul de la moda pentru masinile actuale, treaba care nu este nici buna nici rea, pentru ca in principiu combustibili au specificatii destul de stricte pe toata fata pamantului si cu linea de filtraj (amintita) unul se imagineaza ca totul este bine dar pentru lichide niciodata un filtru in plus nu este superfluu (bineinteles ca trebuie sa fie calculat pentru pierderile de presiune, etc).

                      Exista un filtru de benzina, cel de aspiratie, care se gaseste dedesuptul pompei de alimentare care nu se schimba niciodata sau mai bine zis odata cu pompa in cazul de defectiune pompa.

                      Dati-mi voie sa va spun ca si in acest caz (inexistenta filtru de refulare) utilizatorul (el sau in service) trebuie sa verifice periodic (50000kms)presiunea de refulare combustibil, 1. instaland un manometru (in pulsation damper de pe fuel rail) sau 2. cu aparat de diagnosticar conectado en DLC de auto, observando valoarea de multi parametrii (depinde cati suporta ECU de fiecare vehicul) ,in general Honda ofera posibilitati pentru citirea parametrilor direct de ECU.

                      Valorile de presiune de combustible in acest punct indica foarte bine despre viata circuitului de combustible (filtru, conductele, regulator de presiune si altele).

                      O pompa de benzina functionand in afara caracteristicii interne este reteta sigura de avarie.
                      Bineinteles ca eu nu spun ca toate se pot distruge, dar cel putin se poate preveni, faptul ca nu s-a intamplat pana acum nu inseamna ca nu se va intampla niciodata.
                      Asta era tot ceea ce vroiam sa spun cu schimbul de filtru sau cu periodic check.

                      In alta ordine de idei:

                      Nu m-am suparat, ar fi foarte ridicul, daca nu absurd din parte mea (lucrez in Chevrolet - Opel South America / Buenos Aires - Santiago departamentul de analize de avaria - inginer termomecanica) si cred ca nu as putea sa gresesc sau mai bine zis nu imi permit sa gresesc pentru ca maine nu as mai lucra pe aici si o spun cu toata responsabilitatea.

                      Nu-ti imagina ca sunt unul care se baga dedesuptul masinii duminica inainte de meci. De fapt nu fac nici un fel de intretinere eu doar realizez analize, asupra incipienta avariilor, avaria, solutii, etc.

                      Nu este nimic nou pentru tine daca iti spun ca intretinerea vehicului si modul de utilizare largesc viata masinii. Am dreptate sau nu ?

                      Am intalnit avarii pe masini de toate tipurile si multe de el demonstreaza lipsa de intretinere corecta sau o utilizare gresita si nu in ultimul loc componente cu soarta rea - daca se intelege ce vreau sa zic.

                      Dintr-un punct de vedere intr-o companie constructoare de masini este foarte comod si convenabil sa castigi bani in urma faptului ca schimbi piese, inlocuiesti pe aici, pe acolo, etc.

                      Dar nu este deloc placut sa vezi ca ai o avarie repetata pentr un model lansat si vanzarile scad pentr ca toti se plang de calitatea masinii. Aici intram noi cei ce vad de studiul de avarii pentru recuperarea proiectului si imbunatatirea lui.

                      Una este ca ingineria de proiectare a gresit conceptual (lucrul destul de dificil dar posibil) si alta este sa vezi componente distruse din cauza regimurilor necontrolate sau deviatii nevaluate anterior.

                      Nu ai nimic pe lume, exceptand Dumnezeu, care sa nu se distruga.

                      Cred ca am obosit cu chestiile astea, ma rog, se intelege ce vreau sa zic sau nu, mai mult nu stiu ce sa explic.

                      Pentru HondaCBR: Bineinteles ca sunt piese de schimb mai scumpe decat cele de HR-V, eu am intrebat: "Apropos daca cineva cunoaste preturi mai joase pentru componentele de mai sus, ii sunt recunoscator" (vezi primul meu mesaj). In acest caz ss cumpara de prin alta parte.
                      Nu sunt in competitie de preturi pentru piese de schimb.

                      Masina Honda HR-V (asa cum indica manualul de intretinere si reparatii) are nevoie (in ceea ce priveste fluidele, partile cinematice, statice, ): de 50000km (40000km) inspectie minora, 100000 km (80000km) inspectie majora. Cifrele din paranteze sunt pentru moduri mai agresive de utilizare si conditii atmosferice mai vitrege.

                      Spune-mi daca ai acest manual (nu este el User manual ci el Workshop maintenance sau Repair manual) daca nu, eu ti-l pot trimite (din pacate digital) si atunci poate ca se intelege ce zic.

                      Fara indoiala ca fiecare masina are propriul program de intretinere si mai mult decat atat constructorul indica pentru fiecare continent intervalurile pentru schimb de piese.
                      De exemplu pentru acelasi HRV dar in Europa (in conditii normale) cureaua de distributie se schimba la 120000km. Suna mai bine ? Exact !

                      Din pacate clima pe fata pamantului nu este aceeasi, alternatiile de temperatura noapte - zi, etc si atunci pentru continentul unde ma gasesc si pentru zona foarte uscata, cureaua de distributie se inspectioneaza la 80000km si in cazul de alteratie structurala se schimba in acelasi moment, daca totul este bine atunci 100000km. Dar, atentie, marginea nu este la 120000km ci 100000km.

                      De acord cu toti care zic, o masina este facuta sa fie condusa, nu sa o petreaca prin service, afirmatie foarte adevarata, intotdeauna cand li se face intretinere buna, de fapt se zice ca inima unei bune operatii este buna intretinere (referita la auto, turomasini , centrale, orice fel de chestie care are nevoie de operatie).

                      Ideea ca o vinzi inainte sa intri in intretineri scumpe, etc este buna, si in principiu te scuteste de necazuri.

                      Eu am practicat-o cu primele mele masini: Alfa Romeo 146 1995 buna / vanduta, Toyota Tercel (tatal lui Yaris) 1997 foarte zdravana / vanduta Peugeot 206, 1999 m-a incantat mult masinuta asta /vanduta, Volkswagen Golf 2001 frumoasa experienta / vanduta.
                      In 2001 mi-am cumparat Toyota RAV in acelasi segment cu HRV, buna masina dar tinta mea era asa ajung la Honda (asa cum Edison a ajuns sa faca primul bec).Am vandut-o pentru ca cineva mi-a dat un pret bun si

                      Cu timpul familia s-a marit, in momentul actual am doua Honde: Stream si HR-V si un Mazda Roadster - Miata (1995) pe care il conduce sotia mea.

                      Daca cineva ma intreaba cine este iubirea mea, ii voi raspunde: Sotia mea dupa care Honda HR-Vul, care m-a incantat (mi-a adus si tristeti dar nu din vina ei). Pentru pretul cu care se vinde este o comoara de masina.

                      Pentru cei ce au cunostiinta asupra ingineriei de motoare cu combustie interna is poate da seama (direct de pe flowsheet fara sa vada motorul de ingineria simpla dar in acelasi timp rafinata ce s-a aplicat pentru automobil) mecanica structural, etc foarte natural pentru cei de la Honda care deja s-au plictisit sa primeasca felicitari pentru Honda Civic.

                      Honda Stream am cumparat-o dintr-un capriciu (nu este ce ma asteptam), se pregateste lunile astea pentru vanzare, vreau sa-mi cumpar un citycar: Honda Fit (e putin cam scumpa pentru ceea ce este, dat cred ca prestatia va fi buna).

                      P.S. HondaCBR: HR-Vurile inainte de 2001 aveau filtrul de benzina in fata (dedesuptul capotei de motor, lateral stanga de injectori) si era de tipul normal (cilindric, etc). Ingineria japneza l-a eliminat ca filtru de retinere si l-a situat in spate: de fapt daca il vezi iti dai seama ca nu este de acelasi principiu ca si filtrele normale aduce o simplificare enorma in concept dar creste pretul de intretinere pentru toti cei ce obsinuiesc sa lase in mana service-urilor specializate (femei, tipii de bani gata, etc).

                      Domnilor, in rest toate bune si frumoase, inca odata nu sunt suparat si nu ma supar asa de repede pe nimeni, chiar daca unul ma scutura bine.

                      Imi face o enorma placere sa pot sa ma mentin in acest forum intotdeauna cand sunt binevenit in tema.

                      Imi pare rau daca am ofensat pe cineva, imi imaginez ca toti dintre noi cunoastem ceva, avem toti pregatiri bune nu as vrea sa se inteleaga gresit intentia mea.

                      Eu sunt unul care lucreaza in acest domeniu (ma platesc destul de bine ca sa fac chestia asta) si dupa 25 de ani de studii, analize, evaluari asupra mai mult de 1500 de masini si motoare avariate cred ca as putea sa spun doua sau trei lucruri interesante. Sau nu ? Depinde de voi .

                      Cele mai bune urari pentru voi si familiile voastre.

                      A4

                      Comment


                      • #12
                        Honda Civic (majoritatea modelelor) au filtrul sub bancheta din spate, civic este cel mai popular model de la honda, mai vrei si alte exemple ? (BMW X5, BMW X3, Subaru Forester, etc.)

                        si totusi nu inteleg care este nemultumirea ta ca filtrul este acolo?, e chiar asa de grava chestia asta ?, eu l-am schimbat in 20min. fara sa ma grabesc prea tare si filtrul a fost la jumatate de pret fata de un filtru de Mercedes ML sau X5

                        presiunea in rampa nu are nici o legatura cu cate filtre ai de benzina, ci de regulator si de pompa, care se verifica la orice masina. Si daca ai manualul de HRV acolo vezi ca presiunea nu se verifica NICIODATA la revizii ! doar daca sunt probleme.

                        ce model ai GH1 sau GH2 ? (VTEC? AWD? 3usi?)

                        modelul GH4 Hyper (asa ii spune) care il am eu, are cateva piese mult mai scumpe decat la celelalte modele, cam cu 80% mai scumpe decat pe celelalte HRV-uri, dar si componentele sunt de calitate mult mai buna si firme de renume.
                        http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                        Comment


                        • #13
                          dupa manual la HRV se schimba cureaua de distributie la 120.000km, si ptr. conditii severe 100.000km, Australia este incadrata la conditii severe, din cauza de caldura si nisip.
                          http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                          Comment


                          • #14
                            Ceea ce am eu este un GH4 (VTEC, D16W5, 4WD).
                            Nu cunosc daca este cel mai de varf sau cat poate mai mult decat altul, mie mi-a placut raportul putere / greutate, motor simplu bine gandit, structura metalica laterala, stalpii si bara de refortare justa, spatiul si faptul ca spetezele din spate sunt independente si inclinable.
                            In proba de teren m-a incantat. Nu mi-a placut roata de rezerva.

                            Mi-a placut foarte mult una Honda Civic, pretul era foarte aproape de cel del HRV, totul era bine si frumos dar nu mi-a cazut bine spatiul pentru pasagerii din spate (personal il gasesc putin cam ingust, inca odata, personal, poate ca mis-a parut mie). Nu vreau ca cei cu Honda Civic sa tabarasca pe mine.

                            Acum asupra ceea ce tu ai zis:

                            Nici pretul, nici timpul de schimb nu are importanta foarte mare.

                            Ai doua posibilitati ori eu nu mai vorbesc si scriu bine romaneste ori ai alta treaba.

                            Asta am scris eu in primul mesaj:

                            "Cine are Honda cu filtrul de benzina dedesuptul bancii din spate sa ridice mana !!!

                            Cine a facut 40000-50000 km maintenance ?

                            Atentie in ce atelier !

                            A fost curios sa vada cu ochii lui cum service-ul schimba filtrul de benzina. Cine nu l-a vazut ar putea sa inceapa sa-si puna problema in ce mod se poate castiga bani fara mult efort".


                            Asta a fos tot !

                            Schimbul de piese intr-un auto se clasifica en 4 grade de dificultate dupa criteriul de timp si uzul de unelte speciale, costul mainii de lucru.

                            Filtrul de benzina este unul din cele mai simple impreuna cu bujiile, filtrul de ulei (imi este rusine sa spun ceva de filtrul de aire).

                            Bineinteles ca este simplu !


                            Cee ce eu vroiam sa mentionez este ca schimbul acestui "filtru" nu este primordial - necesar daca unul cunoaste presiunea de refulare pompa de alimentare (chiar daca se masoara masi departe in intrares consumator).

                            Este un filtru destul de ingenios care practic se poate doar curata (nu are elemente de retinere ca cel normale ci doar sicane si camere de decantare) si este gata pentru alta instalare. Nota 10 pentru ingineria Honda.

                            Cand unul ar putea cunoaste presiuna ?
                            Bineinteles ca nu este scris in nici o parte ca ar trebui sa se faca de revizii dar logic cand ii corespunde o revizie se poate face. Si asta se cheama o intretinere preventiva. Si in definitiv asta este masina ta. Tot ce se roteste trebuie sa se inspectioneze.

                            Doar nu-ti imaginezi ca cei de la serviciul de intretinere vor face asta, pentru ei este clar ca il vor inlocui sau curata, si la fel vei plati pretul intreg.
                            Nota 4 pentru baietii de la service.

                            Vezi ca tu modul de vedere este de intretinere corectionala, verificar doar cand ai probleme. Nu este asa.

                            Daca faci asa si cu sanatatea ai putea sa descoperi poate prea tarziu chestii care in copilarie si adolescenta nici nu le gandeai.
                            Profilaxia asta este cuvantul...

                            Dragul meu chestia cu "nu are nici o legatura cu cate filtre..." sa nu o mai spui niciodata la nimeni: orice resistenta care se pune intre pompa si "fuel rail" produce o cadere de presion (este o problema de hidrodinamica si are analogie electrica cu caderea de tensiune) asa ca daca eu iti pun un filtru mai fin incompatibil cu diametrul refularii vei avea presiune mai inalta inainte de filtru si mai putin dupa filtru. Te asigur ca tu regulator de presiune satura la regulacion si gata cu regulacion. E asa ?

                            De aceeasi maniera daca eu titi localizez un alt filtru pe circuit, al doilea cum zici tu (te rog sa faci distinctie intre aspiratie si refulare (dinamica pompelor centrifugale este o tema foarte delicata de aceea localizar un filtru intr-un circuit de lichide: ungere sau combustibil ar putea sa creeze probleme daca nu este calculat ) vei avea o cadere de presiune si in prima faza va fi compensata de regulator de presiune pana cand filtrele se astupa cu mizerie si regulatorul nu are margine de regulare.

                            Simplu.
                            Pompa nu este un element 0 sau 1 , ea are o caracteristica interna continua care determina punctul de functionare impreuna cu caracteristica circuitului ( rezistenta lui)- mai bine zis presiunea cu fluxul sunt doi parametrii care se ingemaneaza precis pentru o pompa.

                            Cand bomba ajunge cu presiune inalta aproape de "shut of head" (masurat in refularea pompei in stand de probe) inseamna ca ai filtre de refulare astupate sau regulatorul de presion sta inchis, defect sau foarte bien o ruptura de la linea directa de alimentare, etc (atunci vei masura o presiune joasa in "fuel rail" efectiv pe masina ta), se pot suspecta chiar si injectoarele.
                            La fel cu filtrul de aspiratie. Daca se murdareste nu ai presiune nici flux in refulare si atunci pompa nu are sarcina.
                            (Daca cineva din curiozitate ar putea sa-i citeasca si curentul il va gasi foarte scazut - cu exceptia situatiei de ruptura de tub.
                            Pentru pompele mai serioase exista si protectii pentru curent scazut. Pompele sunt axiale si sunt cu rotor vertical foarte asemanatoare cu cele de o turbina hidraulica.

                            Daca pompa nu gaseste nici o rezistenta fluxul ar putea sa creasca si odata cu el creste curentul absorbit, pompa ar putea sa ajunga in "run out" (mai dificil pentru pompele moderne). In orice caz se poate suspecta ca regulatorul de presion a iesit din funcionare sau simplu tubul de intoarcere este obstructionat.

                            Fara indoiala daca pompa se suspecteaza ca deja nu modeleaza su caracteristica se scoate ca o masea stricata si se pune una noua (cu ocazia asta se schimba si filtrul de aspiratie (care vine inclusa cu pompa).

                            Cam asa sta chestia cu pompele, filtrele, conductele, etc.
                            Nu ma crezi ? A fi pacat !


                            Ai dreptate chestia cu cureaua de dsitributie este corect cum spui pentru Australia 120000/100000 km.
                            Pentru Chile faptul ca la 80000km trebuie sa o inspectionezi, personal o gasesc un pic conservativa, dar asa a venit specificata de constructor.
                            Eu as putea sa faca pe nebunul si sa nu ma intereseze dar "timing belt face ravagii cand se rupe" asa ca nu ma costa aproape nimic sa-i vad tensiunea si inspectie visual.

                            Probabil ing¡neria japoneza de studiu ambiental a gasit Chile din punctul de vedere clima mai daunator asupra materialului curelei ca in Australia. Nu am alta explicatie. (Pana una alta cel mai arid desert diin lume se gaseste in Chile, faimosul desert Atacama).

                            Baieti, a inceput sa-mi placa forumul asta.

                            Se presupune ca nu ofensez pe nimeni.

                            Salutari,

                            A4

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Agregat4
                              Baieti, a inceput sa-mi placa forumul asta.

                              Se presupune ca nu ofensez pe nimeni.

                              Agregatule si mie au inceput sa-mi placa orele tale de teorie, o materie de care eu nu am habar (deci chiar daca am Honda Civic inca nu stiu pe unde am filtru si alde alea!) si cu atat mai mult am si cred ca, avem ce baga la bibilica.
                              Nu se pune problema de ofensari aici!
                              Daca ai odata timp (si chef), relateaza-ne cate ceva te rog despre STREAM. Personal nu cunosc nici un posesor al acestei masini si tare as vrea sa aud o parere obiectiva despre acest semi-esec.
                              Apropo semi-esec. Nu e nici un secret (sau vreo rusine) ca si HR-Vul face parte din pacate din aceasta clasa de masini. Mai surprind laudele posesoriilor, dar oare de ce n-a prins masina asta? Care e situatia la voi? Se platesc taxe la fel de mari ca-n estul Europei la tot ce-nseamna "Product of Japan" ? Cat de prezent e HR-Vul pe strazile sud-americane?
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X