ARUN: CBR954RR

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ARUN: CBR954RR

    gata, am Honda. pot sa primesc legitimatie de membru acum


  • #2
    Da mai, primesti si legitimatia, dar sincer sa fiu, acu ca, mai ai nevoie de un sfat ceva, iti recomad forumurile motociclistilor:
    Deci nu ca, n-ar fi loc aici, dar dupa cum vezi.....cam gol aici la capitolul doua roate! ops:
    www.sbz.ro
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      cred ca mai este si motociclete.ro in ultimi 2 ani nu am mai fost la ei pe site. incearca. se vorbea maimult de "chopper" facut din dnepr si de niste pustoaice inca la liceu care le placea sa mearga cu motoreta.
      honda x 5
      "W" stands for Wrong
      Amerika ist Wunderbar

      Comment


      • #4
        LOL dixy :lol: :lol: Nu cred ca mai e la nivelul asta acum.
        Bravo arun, s-o stapanesti sanatos si ai mare grija cu ea. :wink:

        Comment


        • #5
          pune si poze din fata.

          gata ti iam gasit pe aia cu liceencele. nu erau cei de la motociclete.ro


          sint astia: http://www.pro-bike.ro/m_chat.html
          honda x 5
          "W" stands for Wrong
          Amerika ist Wunderbar

          Comment


          • #6
            pe probike si motociclism sunt multi membri cu choppere si motociclete rusesti, nu prea ai ce invata

            iar pe SBZ fac toti misto de tine daca te miros incepator si se cearta intre ei de la o zi la alta - orgolii mari

            cand am intrat prima oara si am intrebat de niste motociclete de 600 toti mi-au sarit in cap ca sunt un adolescent idiot cu fitze si ca o sa mor

            ma bucur c-am luat 1000 din prima. daca esti cumpatat si ai minte sa nu te aventurezi unde nu te tine nu are ce sa se intample.

            ma simt implinit in sfarsit - e exact ceea ce cautam - sa ma simt ca o sageata trimisa din arc. nu-mi place la viteza constanta, incepe vantul sa te bata, nu mai auzi nimic, etc ...... dar iubesc acceleratia aia fenomenala de zici ca-i Enterprise cand activeaza warp9

            alte poze:







            Comment


            • #7
              N-am stat niciodata sa citesc ce se scrie pe acele forumuri moto dar sant surprins sa aflu ca, pe cele mai mari forumuri de specialitate nu te poti intelege ca omu. ops:
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #8
                chiar asa? nu tiai dat seama de loc pina acum cum e pe forumuri? hahaha


                arun..... lasai inpace pe toti profesorii aia. au mentalitati imbatrinite. la fel poti sa cazi de pe un vespa sau de pe fireblade.
                eu sint cel cu care sau certat multi de pe probike cind am dat sfaturi pt 600cc la incepatori.
                inca consider cele de 600 ca cel mai bun compromis.
                cbr, zx-7, r6, etc.

                nu ma intelege ca te bestelesc ca ai inceput cu 1000, foarte bine. dar nu sint de accord cu opiniile catrebuie sa incepi cu 50cc, apoi 150, etc.
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • #9
                  nu vreau sa te stresez si eu, dar si eu sunt de aceeasi parere... :lol:
                  am avut 5 motoare de viteza si am inceput de jos, dar cand am sarit de la 600 la 1000 a fost ca si cum te-ai urcat de pe bicicleta pe o racheta.

                  nu zic ca e neaparat mortal sa incepi direct cu 1000, si inca mai ales cu Fireblade, dar e f. periculos, daca poti sa te abtii sa mergi mult timp finutz cu ea si sa ai grija poate reusesti saltul :wink:

                  sunt doua categorii de oameni, unii pentru care nu sunt motoarele si care isi trag in freza cu ele indiferent ca e de 600 sau 1000 si cei care stiu sa simta un motor.

                  Normal ca de murit poti sa mori si cu unu de 600 la fel de repede ca si cu unul de 1000, atat ca astea de 1000 te fac sa ajungi mai repede pe jos :lol:

                  scuze de teorie

                  cati km ai facut cu ea? (954RR a fost visu' meu, si acum 1000RR)

                  Vad ca ai micron pe ea, ai si power commander ?
                  http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                  Comment


                  • #10
                    am facut 1200km - 90% din ei noaptea. a venit vara aici, ziua e imposibil sa scoti nasul afara

                    e super motocicleta. are rezerve de putere pe care nu sunt curios sa le exploatez inca. pas cu pas e mai fun decat tot deodata (ca si sexul )

                    mereu a ascultat si niciodata nu m-a surprins inca. face exact ce vreau poate chiar mai bine, aproape telepatic. iubesc felul in care schimba vitezele - instantaneu

                    am exersat mult franarile de urgenta acum sunt la partea cu curbele am gasit o zona goala cu multe curbe si giratorii - eram sa cad odata un pic aplecat am intrat direct peste o combinatie de nisip/ciment/pietris si a fugit roata dar s-a stabilizat la loc desi violent, probabil daca as fi avut cauciuc mai subtire pe spate as fi cazut

                    stiu ca una mai mica era alegerea logica dar mi-a iesit ocazia in fata n-aveam cum sa-i dau cu piciorul. sunt foarte multumit - nu e nicidecum pericolul portretizat de cei de pe forumurile de specialitate. pericolul esti tu ca pilot

                    e ciudat cum am uitat complet de masina si o neglijez cu desavarsire

                    Comment


                    • #11
                      am noroc de o sotie intelegatoare care ramane singura seara de seara si care ma pupa apasat inainte sa plec si sta cu ochii beliti si umezi de parca e ultima oara cand ma vede :lol:

                      Comment


                      • #12
                        Arune, sa nu te puna pacatu sa faci pe marele Rossi ca, te rad araboii!!! Las-o numa-ncet! Bafta!
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #13
                          ha ha - toti la semafoare cand ma vad isi ambaleaza motoarele la masinile lor scumpe si asteapta sa se faca verde dupa care pleaca in tromba ...... singuri :lol:

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by HondaCBR
                            Vad ca ai micron pe ea, ai si power commander ?
                            nu are power commander

                            habar n-am de chestiile astea inca. ieri mi-am luat pielea de pe degete incercand sa ajustez cablul de ambreiaj

                            nu inteleg de ce ti-ar mai trebui mai multa putere e de ajuns - in a 4a daca accelerez brusc de la 5-6k si nu ma tin bine fuge de sub mine

                            Comment


                            • #15
                              pai deocamdata nu-ti trebuie mai multa putere dar cu timpul o sa vrei tot mai mult :lol:
                              oricum super motor, si eu ma gandesc la CBR-1000RR, poate intr-o zi las dracu' masinile si trec din nou la motoare , nu se compara cu nimic. se zice ca dupa zburat cu avionul cea mai tare senzatie este cu motorul. adevarul este ca e foarte riscant, eu cand aveam motor cel putin de 4-5 ori pe zi aveam ocazii sa dea o masina in mine sau eu intr-una care imi taia calea, dar dupa ce m-am obisnuit a fost ok.

                              cu aplecatul in viraje este o smecherie, pana nu ti-o explica cineva nu poti sa te apleci calumea. pe mine m-a invatat un mos de vreo 60 ani ce era profesor, m-a dus o data cu CBR-1000F cu 260/h de tremuram tot in spate, mergea ca un nebun :lol:
                              http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                              Comment

                              Working...
                              X