Formula 1....USA

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Formula 1....USA

    care estre explicatia pentru apatia americii fata de formula 1?
    de ce exista o ignoranta asa de mare in aceasta parte a lumii si nici macar ziarele in sectiunea de sport nu pomenesc nimic despre acest eveniment? revistele de masini nu au nimic in comun cu formula 1 (in USA).
    cei lipseste organizatiei mondiale de F1 sa atraga publicul si in teritoriul asta virgin?
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

  • #2
    Ce-i lipseste? Mai multa viteza si spectaculozitate. Americanul adoarme plictisit de ce vede la F1. Si cand mai vine si retardatul de Ecclestone sa impuna limite cat mai joase doar pentru ca victoriile consecutive ale lui Schumacher nu-i mai aduc atatia bani cat sa-si intretina yachturile si curvele, ce interes sa mai prezinte F1? Americanii sunt obisnuiti cu raw power si viteze ametioare de la cursele de drag sau circuite NASCAR, nu cu ce ofera F1 in ziua de azi.

    Comment


    • #3
      totusi IRL sint niste curse notabile la care publicul raspunde si media la fel.
      honda x 5
      "W" stands for Wrong
      Amerika ist Wunderbar

      Comment


      • #4
        Asa cum un sport (uneori) plictisitor ca fotbalul, n-a ajuns sa fie popular acolo, fiindca numai un cretin ar putea pierde 90min. degeaba pt. un scor de 0:0 si mai bine prefera fotbalul lor american sau baschetul, unde precis nu pierzi vremea degeaba, asa si plictisita asta de F1, la care trebuie adaugat ca, numai de 3-4ani a devenit in halul asta, nu a ajuns si nici nu va mai ajunge sa fie populara.
        FIA se tot chinuie sa mai gaseasca o locatie acolo (California?) in speranta de a face sportul asta mai popular acolo, dar ma tem ca, nu le va iesi.
        Arogantul de european e de parere ca, F1 e clasa regina, da, asta pe hartie ca, de la anul cuV8+ 750CP va fi exact la nivelul ligii de monoposturi americane si spectacol nema, la urma urmei asta e ceea ce conteaza cel mai mult pt. mine ca fan si spectator.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          eu sincer ne ma uit la asa ceva. nu stiu nici ce masini participa, nici ce soferi sint pe acolo si nici unde este urmatoarea cursa.
          chiar nu ma pasioneaza. pe vremuri ma mai uitam sena, nigel, etc. erau parca dinamice si ma atrageau un pic.
          dar nu ma pot asocia cu acea masina care nu arata cu nimic de pe strada. cred ca asta e problema la mine. la wrx e altceva.
          honda x 5
          "W" stands for Wrong
          Amerika ist Wunderbar

          Comment


          • #6
            Nu ma reusit sa ma uit mai mult de o jumatate de ora la o cursa de formula 1. In plus cu atatea restrictii care se impun mereu spectacolul (daca exista asa ceva) va fi inlocuit de plictiseala. Sincer vorbind nu mi-au atras interesul decat accidentele de la formula 1.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Paul Costinel
              Sincer vorbind nu mi-au atras interesul decat accidentele de la formula 1.
              :lol: :lol: Da, si eu pe vremuri ma duceam la meciurile de hochei doar sa vad cum se iau la bataie.

              Intr-adevar, 90% din cursele de F1 sunt de o monotonie si o plictiseala groaznica. Eu as prefera sa ma uit la Indy, dar pe aici doar uneori pe Eurosport se mai dau, si la ore tarzii. Dar parca Champ-ul american s-a desprins din F1, si tocmai din cauza lui Ecclestone si a politicii lui aiurite. Nu cred ca F1 va avea vreun succes in State, pare ca o intrecere de domnisoare. Dar sincer sa fiu nici cursele pe oval nu ma amuza, si nu le vad farmecul.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Originally posted by Paul Costinel
                Nu ma reusit sa ma uit mai mult de o jumatate de ora la o cursa de formula 1. In plus cu atatea restrictii care se impun mereu spectacolul (daca exista asa ceva) va fi inlocuit de plictiseala. Sincer vorbind nu mi-au atras interesul decat accidentele de la formula 1.

                Mai ales cant te uiti in Romania la o cursa comentata de Alexandrescu ala, sau cum il cheama...iti vine sa dai cu capu de televizor.
                Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                Accord 2006 2.0 ES M/T
                Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                Raising money for...the third H

                Comment


                • #9
                  Mai ales cant te uiti in Romania la o cursa comentata de Alexandrescu ala, sau cum il cheama...iti vine sa dai cu capu de televizor.[/quote]
                  L-au dat afara de la TVR :lol: , in sfarsit....

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ati
                    Mai ales cant te uiti in Romania la o cursa comentata de Alexandrescu ala, sau cum il cheama...iti vine sa dai cu capu de televizor.
                    L-au dat afara de la TVR :lol: , in sfarsit....
                    O ce veste minunata Ma rog, a mai ramas alalalt, care am inteles ca si-a luat carnet acum vreo 2 ani, da' asta cel putin e mai putin enervant decat miki alexandrescu. Ma mir oricum ca n-a sarit toata asociatia soferilor de F1 in apararea lui miki, ca era prieten foarte bun cu toti :lol: :lol:
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      Schumi sigur a intervenit pe langa directorul TVR, dupa ce a luat masa la Zurich cu Miki, dar n-a fost sa fie.
                      Curios lucru, parca duelurile in F1 mi se par mai spectaculoase de cand cu normele astea draconice. Sa fie oare din cauza faptului ca Schumi nu mai castiga una dupa alta, sau chiar s-a imbunatatit ceva?
                      Cred ca l-am injurat degeaba pe Bernie pana la urma. Echipele au avut mult de furca cu realizarea V8-urilor, care nu sunt la fel de echilibrate ca V10-urile. Practic, lumea a inceput de la zero cu aproape totul. A fost de bun augur resetarea asta.

                      Comment


                      • #12
                        Da, este mai interesant decat era inainte, dar totusi, sunt foarte putine depasiri, lupta, spectacol. In raposatul Champ si in actualul Indy, nu stiu de ce, vedeai / vezi mult mai mult spectacol, e adevarat si mult mai multe accidente. Adica, si la etapa de F1 de anul asta de la Indianapolis, mie mi s-a parut de o monotonie groaznica, deci nu tine de circuit. Nu cred ca americanii gusta prea tare asa ceva. Daca am inteles bine din balmajeala ex-alexandrescului, turbulenta aerodinamica provocata de masina din fata, il impiedica pe cel din spate sa depaseasca. :roll: asa o fii, nu stiu :?: In orice caz, limitarea la V8 n-a incurcat prea tare lucrurile, masinile au ajuns deja aproape la aceleasi performante ca anul trecut, cand aveau V10.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Parerea mea e ca F1 s-a dus de rapa din cauza a 3 factori:
                          - razboiul pneurilor
                          - aerodinamica (careia daca i-ar da mana libera s-ar schimba multe)
                          - reducerea costurilor (cu toate ca dezvoltarea V8-urilor a costat destul).
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment

                          Working...
                          X