HONDA S2000

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Huuu,furaciune.....eram io,Ova

    Pai ce sa-ti fac, de ce nu mai postezi aici? Za moderator
    Vtec Junkie B16a2.

    Comment


    • #32
      Ce pareri aveti despre utilizarea lui S2000 ca masina de zi cu zi?
      Am stabilit cu dl. Dumitrescu sa fac un drivetest cu acest model, pe cand va fi mai uscat afara. Am fost deasemenea informat de catre un prieten drag de-al meu dar si de-al patronului Carpati (apropos:acest prieten are mare "grija" ca toate masinile mele de acum incolo sa fie numai Honda :wink: ) ca a vorbit cu shefu' cel mare si ca daca ma hotarasc repede o sa primesc un big discount la ea bla bla bla...
      Recunosc ca aceasta masina ma atrage si ma gandesc ca,daca as prefera-o unui Accord diesel (asa cum as vrea acum) poate nu s-ar adapta prea bine unei utilizari zilnice cuminti (dar si unor weekend-uri salbatice :twisted Ce parere aveti, si ce ati mai auzit de afara despre asta?

      Comment


      • #33
        Sincer, nu prea mi se pare intelept sa bagi suspensie de F1 pe hartoapele mioritice, si nici sa te duci in vacanta cu portbagaj de 150 L, dar in rest, nu vad de ce nu ar merge si la noi. Mai ales vara... 8) Daca as fi dispus de mai multe fonduri, as fi optat clar pt un S2000 pt vara si un Jazz/FR-V pt iesiri prin tara. Ar mai putea aparea mici probleme iarna, fiind RWD, dar te-ai obisnui cu ea.

        Comment


        • #34
          Nuuu.. Ma gandeam doar pentru timp frumos. Pentru zapada am deja CR-V-ul sotiei, cu care de fapt tot eu circul acum si inca foarte mult, dar dupa ce o sa-mi iau eu alta masina n-o sa mai am tupeul sa le vreau pe amandoua, deci va trebui sa ma multumesc mare parte din timp cu a mea. Raspunsurile care le astept se refereau in special la experienta conducerii cotidiene a S2000-ului in ceea ce priveste confortul scaunelor, suspensia, cum reactioneaza motorul la utilizare normala in oras (daca are cuplu suficient pana la 3000 ture), care o fi viteza minima in tr. 1, consum urban real, etc.
          Si pentru ca stiu ca nu exista prea multe S2000 pe la noi, ma intrebam daca careva dintre voi, mai vechi fan Honda, a citit astfel de opinii pe undeva.
          Oricum deja mi-am pus o poza cu S2000 pe desktop,asa ca primul pas l-am facut :roll: .

          Comment


          • #35
            Din ce stiu sau ce am citit, modelul actual are VTC, deci problema cuplului generos la turatii mici e rezolvata. In principiu, nu se prea zice ca ar fi prea gurmand, asta daca nu abuzezi de ea incontinuu(spre exemplu, la a mea, tinand cont ca este tot motor de 2.0 L, consuma 11-12 in regim mixt in oras, sportiv+normal, si nu mai mult de 14 in regim de forja aproape continua). Cilindreea e importanta la consum, deci sa nu-ti imaginezi ca daca Accord-ul de 2.4 consuma destul de mult(am auzit de valori de 16-17 in oras la mers mixt) la 190cp, apai S2000 te aduce la sapa de lemn. Tot din ce am auzit, steering-ul e aproape perfect, sasiu si suspensia dure sunt excelente, insa te zdruncina destul de serios daca dai de drumuri proaste. Sincer, nu vad bine insa botul acela lungit prin oras strecurandu-se cu usurinta.

            Comment


            • #36
              Fiind nou in lumea Honda, am muuuuulte intrebari care asteapta la rand.
              Astfel , as vrea sa stiu, din pura curiozitate , ce solutii de tunning exista pt motorul lui S2000. Ma impresioneaza randamentul nemaiintalnit la un motor de serie aspirat. Ma intreb totusi ce solutii de "imputericire" se propun in lumea larga pt acest motor.

              Alta intrebare: Am cautat pe <mobile.de> S2000 si am descoperit o oferta bogata. Devalorizarea per ansamblu mi se pare destul de mare. Fiind o masina sport presupun ca toti fostii proprietari au tras de ele pe autobahn si ma intreb daca n-o fi prea riscanta( dpdv al starii tehnice ) achizitia uneia SH?

              Comment


              • #37
                Avand cea mai mare putere litrica la un motor aspirat in lume, S2K-ul e mai greu de impins la limita daca vrei sa-l tii normal aspirat. Ar putea ajunge si asa la aproximativ 280-300cp, dar ar fi destul de costisitor si anevoios. Cel mai usor se rezolva cu un compresor, Comptech fiind marca cea mai cautata. Exista si kit-uri turbo, dar nu o sa prea mai poti folosi masina zi de zi. Un kit de compresor cu tot ce trebuie ar fi cam 5-6000 $, iar CAI sau air box, cu evacuare, galerie de evacuare si cat racing, cam 2000-2500 $. Toate astea ar urca puterea la 350-400cp, depinzand de presiune (in principiu, pana in 0.5-0.6 bar). Bineinteles se poate si mai mult, dar sunt necesare multe alte modificari mai serioase. Oricum, cu 350cp si cauciucuri bune, te duci destul sub bariera de 5 sec pe 0-100km/h, si cam in jurul a 12 sec pe sfert de mila, destul cat sa umilesti multe masini si sa stai lejer langa un Lambo sau Ferrari mai rasarit.
                Cat despre fiabilitate, nu prea exista plangeri legate de masina asta, si nici faptul ca ar fi fost omorate de altii pe autostrada n-ar dauna. Motorul este unul extrem de turat si cere sa fie exploatat in asemenea regimuri.

                Comment


                • #38
                  Merci Bogdane, cred ca am inebunit in ultimele zile. Daca sapt. trecuta voiam spasit un Accord, acum sunt din ce in ce mai convins sa iau un S2000! 8) :lol:

                  Comment


                  • #39
                    Cu placere.
                    Sincer, un Accord cu 250cp si SH-AWD ar fi sunat al dracului de bine pentru Romania, poate se gandesc hondarii sa scoata si asa ceva, insa S2000...e S2000. Este a "true men's car", asa cum zicea si domnu' Clarkson. :wink: Daca as fi avut posibilitatea, pe mana ei mergeam fara sa clipesc, nici nu m-ar fi interesat ca pot pleca la munte doar cu o sacosa. :lol:

                    Hai sa te mai imbolnavesc cu niste wallpaper-e... :lol:

                    Comment


                    • #40
                      :twisted:

                      Comment


                      • #41
                        8)

                        Comment


                        • #42
                          8)

                          Comment


                          • #43
                            ...si uzina de sub capota...e mica, mica, dar ridica... :lol:

                            Comment


                            • #44
                              Intru si eu la discutie

                              By Catallona:

                              1. Ce pareri aveti despre utilizarea lui S2000 ca masina de zi cu zi?

                              2. Am stabilit cu dl. Dumitrescu sa fac un drivetest cu acest model, pe cand va fi mai uscat afara.

                              3. Am fost deasemenea informat de catre un prieten drag de-al meu (apropos:acest prieten are mare "grija" ca toate masinile mele de acum incolo sa fie numai Honda )

                              4. Ce parere aveti, si ce ati mai auzit de afara despre asta?

                              5. Ma gandeam doar pentru timp frumos.


                              6. Raspunsurile care le astept se refereau in special la experienta conducerii cotidiene a S2000-ului in ceea ce priveste confortul scaunelor, suspensia, cum reactioneaza motorul la utilizare normala in oras (daca are cuplu suficient pana la 3000 ture), care o fi viteza minima in tr. 1, consum urban real, etc.

                              7. Fiind nou in lumea Honda, am muuuuulte intrebari care asteapta la rand.

                              8. Ma impresioneaza randamentul nemaiintalnit la un motor de serie aspirat.

                              9. Alta intrebare: Am cautat pe <mobile.de> S2000 si am descoperit o oferta bogata. Devalorizarea per ansamblu mi se pare destul de mare. Fiind o masina sport presupun ca toti fostii proprietari au tras de ele pe autobahn si ma intreb daca n-o fi prea riscanta( dpdv al starii tehnice ) achizitia uneia SH?

                              By me:

                              1. Catallona, mai intai trebui sa stii ca toate automobilele Honda sunt facute pentru folosirea lor zi de zi, de la Jazz pana la NSX. Asta fiindca nu se numesc Ferrari sau Lamborghini care trebuie conduse usor 30-40min. pana se incalzesc uleiul and co. in ele.
                              Ca drumurile patriei n-o prea permit, asta-i altceva! Eu am avut masina pentru doua zile (dar atentie, nu traiesc in tara!) si nu vad nici o problema in utilizarea ei zi cu zi, cel putin intre aprilie si octombrie, iar daca situatia o cere, ii iei un hard-top si fata face cu brio oricarei ierni.

                              2. Are tractiune spate, deci daca BMWurile si Benz-urile nu stau la garaj, n-ar fi o problema un test-drive nici pe timpul asta, dar inteleg, asa e cand decide altuŽ.
                              Spune-i d-lui Dumitrescu sa faca cumva posibil sa te puna in legatura cu ceilalti posesori de S2000-uri din tara, trebuie sa fie cel putin 3, dintre care 2 in Bucuresti. Oricine ar fi ei, nu cred ca, sunt vreo zeitate sa nu fie posibila asemenea contacte.

                              3. Daca va fi nevoie si noi vom avea grija cu cea mai mare placere ca de acum incolo toate masinile tale sa fie numai marca Honda!! )

                              4. De auzit am auzit multe, dar la tine e mereu hiba asta cu drumurile, benzina si alte detalii tipice conditiilor din tara. Oricum eu iti recomand unul din forumurile dedicate acestei masini, adica forumurile posesorilor acestei masini din tarile respective, iar cu limbile straine, ar trebui sa te descurci macar cu una.
                              Probabil ca, nu vei primi prea multe raspunsuri fiindca cei ca tine au fost multi, de acea iti recomand sa cauti mai intai topicele celor care au fost in situatia ta.Linkurile le ai jos de tot!

                              5. Atunci datele problemei se schimba radical si chiar nu vad ce ti-ar mai sta in cale, drumurile sunt si cine stie cata vreme vor mai fi un punct critic al patriei, dar daca e s-o luam asa, ar trebui sa-ti iei Hummer respectiv, mai sunt destule masini de gen in tara si inca nu s-a crapat nici una.

                              6. Masina, chiar daca e setata sport, e una comfortabila, dar la gropi si cratere e clar ca, va reactiona corespunzator, adica a la masina sport, scaune ca alea n-o sa mai gasesti nicaieri (!!!) deci chiar si o zi intreaga petrecuta in masina nu se va solda cu coaste rupte si spitalizari la sectia de urgenta (asa cum au impresia unii cand aud de masini sport), iar motorul il ai oricand sub control. Nu-ti imagina ca, 120CP/L sunt necontrolabili sau ca te conduc ei pe tine!!! De aia exista o pedala de acceleratie ca tu s-o conduci dupa bunul tau gust si chef. Are cuplu destul pana in 3.000rpm (si dincolo) iar viteza maxima in treapta 1 nu e mai mare sau mai mica ca la o alta masina, cel putin atata timp cat vrei un condus rezonabil si nu harakiri.
                              Nici consumul nu e unul ingrozitor asa cum se asteapta lumea cand aude de 240CP, iar cei 13,2L declarati oficiali, sunt sigur ca, sunt destul de reali chiar si la un trafic de Bucuresti, mai mult de 14-15L zau ca nu pot sa-mi imaginez. Consumul mixt e chiar unul "civilizat" la o astfel de motorizare, sub 10L.

                              Oricum, asta e o masina pentru puristi (cei mai multi dintre posesori nici nu o vor mai vinde vreodata) pentru care nu exista criterii precum consum sau mai stiu eu ce si care de cele mai multe ori e tinuta la garaj si folosita doar ca si a 2a masina, cum spui tu, la mreme faina.

                              7. Te asteptam cu placere, fiecare dintre noi se stie mai bine la un domeniu sau altul, iar la nevoie facem noi rost si de raspunsurile la cele mai traznite intrebari.

                              8. Motorizarea de 120CP/L nu e chiar unica in lumea auto, BMW M3 CSL (3.2L la 360CP, masina construita in doar cateva sute de bucati la pret de 85.000€ "standard") dispune de aceasi putere litrica! Mai impresionant e ca, in Japonia modelul dispune de 250CP, adica 125CP/L, iar asta e ceva unic in lume!!!

                              9. Ceea ce iti spun acum despre mobile.de e atat pentru tine cat pentru oricare dintre aceia ce citesc postul asta:
                              TERMINATI ODATA PENTRU TOTDEAUNA CU mobile.de and co.!!!!! Ce se afiseaza acolo NU ARE DE A FACE CU REALITATEA (90%) fiindca acolo 75% din tot ce misca, sunt mafia auto est europeana, anumiti dealeri pe post de speculanti si persoane private care e normal sa creasca pretul la ce vand.
                              Iti aduc oameni vorbitori de limba romana care si-au achizitionat masini in ultima vreme si care nu dau 2bani pe siteurile alea si ai sa vezi care-i realitatea in tara asta!
                              Pretul afisat acolo e una, cand ajungi tu la dealer si tratezi, e alta!! Oferta e bogata fiindca sunt incluse toate tarile vest-europene, iar masina se fabrica in numar limitat destul de mare: 12.000buc. /an dintre care in jur de 4.000/an au ajuns in EU.

                              Chestia cu devalorizarea e simpla: cu cat mai scumpa masina, cu atat mai mare devalorizarea plus ca, masina e de ceva ani pe piata! N-am par in cap de cate exemple iti pot da! Nu te astepta la un pret stabil tocmai in tara concurentei: SLK, TT, Z4!!! Hai sa aruncam o privire in Elvetia sau UK, iar treburile se vor schimba dramatic. Teoretic ar trebui sa ai dreptate cu hamalitu pe autobahn, dar oricum primesti garantie plus ca, daca ai dubii o bagi in service si o pui la punct pentru multi ani incolo. Orice achizitie sh e riscanta in felul ei, ce sa mai zicem de cei cu Ferrari? Cum spuneam, garantia la sh e daca nu ma insel de 2ani. Oricum un lucru e sigur, tu nu o sa poti sa strici masina aia, e o Honda, adica al dracului de fiabila asemenea oricarui alt model Honda ci doar drumurile, benzina (?) si conditiile tipice plaiurilor noastre.
                              Indiferent spre ce te decizi, ia versiunea faceliftata (2004, 2005), adica cea neagra pe care o au si cei de la Carpati!


                              Siteul posesorilor* britanici: www.s2kuk.com/s2kuk/index.php
                              Siteul posesorilor* nemti: www.tf4u.com/s2k.php
                              Siteul posesorilor* italieni: www.s2kclub.it
                              Siteul posesorilor* americani: www.s2kca.com/

                              * posesor (+ admirator + simpatizant + visator)
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • #45
                                Hondatule, ce matematica stii tu? :lol: 360/3.2 rezulta 112.5 cp/l, nicidecum 120. Ar trebui sa aiba vreo 384 cp CSL-ul ala ca sa aiba macar 120cp/l si 400cp pt 125cp/l. :wink:

                                Comment

                                Working...
                                X