HONDA S2000

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ultima oara din ce tin minte erau ambele cam la acelasi pret noi, vreo 35k euro. Nu stiu insa daca la s2000 era vreo reducere de sfarsit de viata sau ceva.
    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

    Comment


    • 35k un TypeR EP3 sau FN2?? Nu man, te inseli, EP3 a fost pe la 25000, iar FN2-ul meu 27000 cred, si era ala GT LSD. S2000 a fost pe la 35k +.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Ok, poate fn2 era mai ieftin, dar nu cred ca era 25k. Ma uitam la accord 2.4 si stiu ca era cam la acelasi pret. Ma rog, poate tin minte gresit.

        In caz ca (probabil) ai dreptate, inseamna ca civic nou e cu 50% mai scump, ceea ce nu suna bine deloc pentru s2000 nou.
        ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
        Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
        Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
        Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

        Comment


        • In 2009 cand am luat eu Civicul, type R era 26.000 euro.

          S2000 s-a vandut in Romania cu aprox 40.000 euro, plus minus 1-2 mii in functie de ce promotii au mai fost.

          Nou S2000 nu cred ca se va vinde in Romania sub 42-43k cu tva inclus.
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • Type-r-ul a venit in Ro cu un pret f mare initital. Si eu imi aduc aminte ca am studiat o oferta de pret undeva pe la inceputul lui 2008 si masina batea 35.000e. Defapt si civic-ul normal costa o avere cand s-a lansat, in 2006. Apoi treptat au scazut preturile. Executive-ul pe care l-am luat eu in 2009 avea pret de lista ~21.000e, fata de ~26.000e, cat avea cand a aparut.

            Problema pe care o vad eu este ca s2000-ul ar veni fix cand se lanseaza si civic-ul nou, deci daca type-r-ul nou va fi pe la 38.000e, s2000 nu cred ca va fi sub 45.000e.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • Oricum vorbim ipotetic acum. Astia vad ca il compara cu Mazda MX-5, deci e posibil sa fie coborat ca si clasa. Sau poate va avea 2 motoare cum se preconizeaza si atunci va fi concurent si pentru MX-5 si pentru masinile cabrio mai serioase, implicit mai scumpe.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Dupa parerea mea sunt pure speculatii. Inca nu se stie ceva concret despre succesorul S2000.
                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                2000 Honda S2000 Berlina Black
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                Comment


                • S2000 ultimele bucati au fost pe la 38k, iar fn2 la sfarsitul lui 2008 era undeva la 25k.
                  '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                  Comment


                  • Eu stiu ca ultimele care s-au vandut au fost la 33-34k. Eu am prins una la promotie.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Tu n-ai cumparat una de la dealer.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Turkish nu mai tin minte, vechiul s2000 ce pret avea in raport cu typeR ul contemporan lui?

                        Fiindca ne intereseaza raportul si nu pretul direct, ma voi folosi de preturile din Elvetia (ca-mi sunt mai la indemana) pentru a vedea cum a stat situatia comparativ cu fiecare TYPE-R contemporan lui.

                        Anul 2000: S2k: 56.500 CHF vs. INTEGRA TYPE-R: 37.900 CHF vs. NSX 3.2L M/T: 129.000 CHF (cel mai ieftin din cele 4 variantele disponibile)
                        Anul 2002: S2k: 56.800 CHF vs. CT-R: 37.500 CHF
                        Anul 2005: S2k: idem vs. CT-R: 35.400 CHF
                        Anul 2008: S2k: 57.600 CHF vs. CT-R: 35.800 CHF
                        Anul 2009: S2k Ultimate Edition: 58.200 CHF vs. CT-R Plus: 38.700 CHF

                        Sa nu ne lasam sedusi de dimensiunile compacte ale celor modele (S vs. CT-R), diferenta neta de preturi vine clar din cu totul alte motive.
                        Pozele de mai sus imi amintesc foarte mult de acel concep OSC (s-au cum so fi numit) prezentat cu ceva timp in urma la Londra. Frumos dar chiar daca ar fi sa-si pastreze dimensiunile, 4.13m, am impresia ca mai degraba s-ar dedica lui MX-5 si 124 si mai putin vechii concurente Boxster, TT, SLK, Z4.
                        Asta nu trebuie sa insemne un lucru rau, atata tot ca ar fi cat se poate de clara repozitionarea sa, una foarte comerciala si mai putin avantgardista respectiv provocatoare dpdv tehnic fata de vechea pozitie unde se gaseau nume grele ale automobilismului.
                        Nu stiu, poate si curajul de a te alinia cu cel mai bine vandut roadster din lume e o provocare in sine dar cu siguranta ar lipsi ceva. Asta fiindca eu nu cred in flexibilitatea celor de la HONDA in a oferi o paleta fie ea si mai restransa de motorizari pentru a lupta si pe "frontul comercial" si pe cel premium asa cum isi doresc unii. Ba chiar mi se pare o greseala asa ceva atata timp cat nimeni nu o face. Adica daca 6-7 marci auto au facut studii de piata in toate directiile pamantului si au ajuns la concluzia ca nu se renteaza asa ceva, la ce sa vina HONDA cu ditamai spagatul de genul asta?
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • Mie nu mi se pare ca la 4.13m se indeparteaza neaparat de segmentul Z4/TT/SLK/Boxter. Ok, Boxter pare ca joaca in alta clasa, modelul de pana anul asta are 4.4m, iar noul 718 Boxter are 4.37m. Insa TT, SLK si Z4 au 4.17m, 4.23m si respectiv...4.13m. Asta in timp ce MX-5-ul are 3.90m.

                          Mai mult, mie mi se pare ca poate concura cu ambele daca iese in doua variante. Un 1.5T de 180-200cp pe o un sasiu usor si distractiv poate fi un concurent bun pt mx-5 si 124, iar un Type-R hard-core de 300cp poate concura foarte bine cu Z4 si SLK.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • Da, nu stiu daca e cea mai buna solutie la momentul actual sa incadram masinile in clase dupa dimensiunea lor, exista tot felul de anomalii in piata. Mai repede as face-o dupa motoare, dotarile disponibile si implicit pret.

                            Daca Honda ar face disponibile 2 motoare cu asa mare discrepanta de putere, cu siguranta va "ataca" ambele segmente cu aceeasi masina, prin prisma pretului si a puterii motorului etc. Adica nu vad cu ce ar compara un S2000 de 150-180 cp in afara de MX-5...? Sigur nu cu Boxter...

                            Problema e ca segmentul MX-5 e foarte dificil de abordat cu o masina gandita pentru 300 cp ca va fi grea, acolo un Mazda sta excelent. Ei au avut o gandire opusa celei traditionale la masinile actuale: model nou => putere mai mare si greutate mai mare. Ei au scazut greutatea, au optimizat tot ce se putea optimiza, au redus dotarile si pretul. Mie de asta imi e greu sa cred ca va mai risca cineva sa atace segmentul asta...
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • Poate cineva sa posteze o lista cu normele Euro pt fiecare an de fabricatie al S2000.
                              Multumesc.

                              Comment


                              • World's Fastest Honda S2000 Has Over 375 HP Per Cylinder!

                                http://www.carscoops.com/2017/02/wor...-over-375.html
                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X