HONDA S2000

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HONDA S2000

    Daca CT-R e bomba pe roti ... S2000 ce e?!
    Without racing, there is no Honda

  • #2
    Ceva sublim! Pacat de pretul ei enorm...

    Comment


    • #3
      Frumoasa foc. Iar pretul nu-i mare pentru o masina cu un asemenea aer de exclusivitate. Nu uitati ca are motor de "motocicleta" si ca e aerisita (cabrio).

      Comment


      • #4
        Eu daca mi-as cumpara una as prefera din start hard-top-ul.

        Preturi?

        Conform www.autoshow.ro

        Honda S2000 - 31.945 euro
        motor: 4 in linie, 2000 cmc
        putere: 250 CP
        viteza maxima: 241 km/h
        0 - 100 km/h: 6.2 sec

        Mercedes SLK - 35.988 euro
        motor: 4 in linie, 2000 cmc
        putere: 169 CP
        viteza maxima: 220 km/h
        0 - 100 km/h: 8.5 sec

        BMW Z4 - 43.598 euro
        motor: 4 in linie, 2200 cmc
        putere: 170 CP
        viteza maxima: 225 km/h
        0 - 100 km/h: 7.7 sec

        Mi-am permis sa compar Honda cu Mercedes si BMW pentru ca pe aceasta nisa de piata chiar intra impreuna.

        BMW-ul e cel mai scump dar si cel mai slab motorizat (daca ne luam dupa raportul CP/cmc).

        Ca si performante S2000 ii face pe toti si este cel mai ieftin asta ca sa nu mai vorbim si ca este cel mai exclusiv model dintre cele trei.
        Without racing, there is no Honda

        Comment


        • #5
          din pacate pretul ala la S2000 nu este cu taxe incluse.
          comparatie au facut si cei de la car and driver si a batut s2k (5 ani la rand) vreo 7 masini cabrio (inclusiv z4 cu motorul cel mai tare si porsche boxter)
          si putere din cate stiu eu are 241, nu 250...(doar in J are 250).
          http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

          Comment


          • #6
            Asa scrie acolo ... toate taxele incluse. :twisted:

            Dar inclin spre tine pentru ca in UK costa 26,600 lire Roadsterul si 27,600 lire GT-ul.
            Without racing, there is no Honda

            Comment


            • #7
              Originally posted by HondaCBR
              comparatie au facut si cei de la car and driver si a batut s2k (5 ani la rand) vreo 7 masini cabrio (inclusiv z4 cu motorul cel mai tare si porsche boxter)
              si putere din cate stiu eu are 241, nu 250...(doar in J are 250).
              A mai explicat Hondatu cum sta cu puterea S2000-ului ... chiar aici pe forum.

              Pai Porsche Boxster e ... sa nu spunem ce ... pai ala scoate 240 CP dintr-un V6 de 2.700 cmc, accelereaza de la 0 la 100 km/h in timp egal cu S2000, e drept are viteza maxima la 256 km/h, toate acestea insa la 2.700 cmc.
              Without racing, there is no Honda

              Comment


              • #8
                aici este 34.000EUR (CIP/fara taxe) http://www.honda.com.ro/lista_preturi.htm
                http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                Comment


                • #9
                  foarte mult costa in europa.
                  legi nesimtite, impotriva consumatorului si a fabricantului strain.

                  la americani e doar 32000 de dolari nu euro, bineinteles. si fara taxe vamale si alte accize si belele. doar txa de vinzare (tva la ei nu se duce mai mult de 9% si cheltuiala de inscriere e si aia mica).

                  aaaa. si am mai uitat ceva. te poti tocmi la pret, ca la orice alta marca defapt.

                  hard top se poate lua optional. sincer nu imi place cum arata.
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #10
                    Vorbeam de pretul enorm cu tot cu taxe(ajunge la peste 50.000 E). Pt ce optionale are, e f scumpa. Insa pt performante, este ieftina.

                    Comment


                    • #11
                      s2000 se mai poate lua din germania cu 37k cu tot cu taxe.
                      http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                      Comment


                      • #12
                        Si la vama ne strecuram cu ea intr-un tufis mobil? :lol: Tot tb sa platesti 20% vama si accize(nu mai stiu cat)...

                        Nu big_ipaq, vama e 20%...acizele difera in functie de capacitate cilindrica, nu stiu cat e la 2000 cmc...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Bogdan_16v
                          Si la vama ne strecuram cu ea intr-un tufis mobil? :lol: Tot tb sa platesti 20% vama si accize(nu mai stiu cat)...
                          Vama e 30% nu?
                          BMWClub Romania

                          Comment


                          • #14
                            da nici o problema platesti vama, dar din 37k de la nemti mai primesti Mwst. (TVA) 16% inapoi, deci mai ai de platit doar 4% din vama si accizele care de la anu vor fi de 30% ptr. motoare de la 2000cc in sus (inclusiv ptr. cele fabricate in EU)
                            http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                            Comment


                            • #15
                              de unde deducem ca romania este impotriva masinilor japoneze. la loganuri cu voi!
                              honda x 5
                              "W" stands for Wrong
                              Amerika ist Wunderbar

                              Comment

                              Working...
                              X