HONDA NSX

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • urmeaza trendul general: un Merc e 35000 USD in US, 40000 EUR in EU.
    Daca ajuta cu ceva, pretul din US e fara taxe 157.800 USD*MRSP, iar in EU ar trebui sa fie pretul cu taxe (TVA+taxe vamale). Fara taxa vamala de 10% (import USA) si TVA de 19% (in Germania) imi da 136135 Eur. Luand paritatea US - Eur (1.09/1) imi da cam tot pe acolo, chiar nitel mai ieftin: 148387 USD.

    *MSRP is the Manufacturer Suggest Retail Price. Dealers are free to sell at a lower price or a high price if demand warrants it. Never pay sticker price, you can always get it for less than the MSRP if it's not in high demand. MSRP does not include tax or any other fees that a dealer or state/province may charge (i.e gas guzzler tax in the USA).

    Oricum nu se vor ingramadi romanii sa ia unul.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Pari cam dezamagit fanatic daca interpretez eu corect acele "........" dar nu cumva acel 911 Turbo dispune de mult mai putina tehnologie moderna decat noul NSX?
      Daca pseudo-supersportivul i8 in 3 cilindri de care-i mai mult fibra de carbon decat motorizarea, incepe de la 120k, de ce ti se pare supraapreciat pretul ala de 180k?

      Dar oricum ar fi, soarta lui in Europa n-ar fi mai roza nici daca ar costa 130k in loc de 180k.
      Salonul Auto de la Geneva, mie unul, mi-a adus 2 stiri foarte triste:
      - conform comunicatului de presa, Europa e principala sa piata de desfacere.
      Mi se pare o declaratie mai mult decat contrara la tot ceea ce ne-a obisnuit HONDA pana acum, cum ca masina se construieste in SUA fiindca acolo e principala piata de desfacere. Si asta fara sa ne aducem aminte de cifrele la vanzari ale fostei generatii: SUA in jur de 7.000 unitati vs. Europa in jur de 1.700 unitati.

      - oficial informatia e inca top secret dar ca peste tot si la ei mai sunt "baieti de baieti", care cauta adrenalina. In aceasta informatie se vorbeste de faptul ca in intreaga Europa vor exista numai 10 dealeri exclusivi care vor avea autorizatie sa vanda aceasta masina.
      Personal inca mai sper ca e doar o gluma proasta sau cel mult pentru inceput sa fie cazul. Dar daca vor fi cereri si din partea altor dealeri, HONDA sa fie atat de flexibili si sa le dea curs.
      Intr-adevar, astfel de masini (ex-NSX, R8, Phaeton, Mustang, s.a.m.d.), se vand printr-un numar restrans de dealeri.
      In Germania, la un numar de 450 de dealeri de la acea vreme, fosta generatie putea fi achizitionata doar de la 16 dintre acestia (scoliti expres in vanzarea si servisarea ei). In tari precum Elvetia sau UK, raportul a fost mai bun, dar asta-i alta poveste.
      Dupa parerea mea dintr-un calcul sumar, nu cred ca au fost mai mult de 100 de dealeri autorizati sa vanda aceasta masina la vremea sa.
      Faptul ca acum doar 10 au dreptul sa o faca - in Benelux care e orice numai o zona saraca nu - nu va exista spre exemplu nici un dealer. Mai mult decat absurd!
      Ma duc cu sutele de mii de € "la spalat" in Luxemburg si ghertoii aia de "japoneji" se tin de superexclusivistii lui peste (stricat), topul de gama fiind CR-V,
      Sunt curios ce mi-e dat sa mai aflu in zilele urmatoare la fata locului,
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • Pentru o Honda, chiar si cu tehnologia moderna folosita pentru motor, eu cred ca este pretuita prea sus. Acum nu spun ca ar fi trebuit sa coste 10k , dar cred ca un pret mai aproape de 150k ar fi ajutat-o mai mult la vanzari. Imi vine greu sa cred ca sunt multi cei care vor alege NSX-ul cand exista 911 Turbo, 570S, R8 la aceeasi bani. Poate ma insel, dar vom vedea ce zic cifrele .
        Este parerea mea, nu ma consider un expert, dar am raspuns pentru ca m-ai intrebat
        ex-FN2 owner
        Loved it every second!

        Comment


        • Comment


          • @fanatic: inteleg perfect parerea ta si intr-adevar cand e vorba de anumite praguri de preturi, psihologia joaca un rol important. Inclusiv la aceasta clasa unde cei ce sunt pregatiti sa plateasca astfel de sume, au alte pretentii si de obicei acestea incep chiar cu alegerea brandului.

            Conform unui oficial HONDA cu care am avut ocazia sa stau de vorba in cadrul Salonului Auto de la Geneva, japonezii si-au propus un target anual de vanzari de 200 de unitati (in Europa). Unul foarte modest as zice eu, ceea ce e foarte bine.
            Situatia comercializarii sale nu este atat de dramatica cum parea acum cateva zile, ba din contra, foarte lejera. Adica orice dealer HONDA de pe teritoriul Europei poate prezenta masina (unii mai modest, altii mai bine dotati) oricarui potential client. In cazul unei achizitii, dealerul cu pricina trebuie sa cumpere masina de la unul din cei 10 dealeri autorizati si deci o va livra clientului. La fel si servisarea sa va putea fi facuta la orice dealer HONDA.
            Suna foarte bine, ceea ce inseamna ca superexclusivismul lu´ peste de a putea achizitiona si servisa aceasta masina numai la acei 10 dealeri, pica complet.
            Intr-adevar, celor 10 dealeri nu li se mai poate adauga un al 11-lea doritor. In Elvetia va fi unul singur, la Zürich, iar in Germania doi, locatiile nu mi-au fost comunicate (dar personal merg pe Frankfurt - locatia honda.de - si München sau Berlin).
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • Honda NSX Type R under consideration

              http://www.autocar.co.uk/car-news/ne...-consideration
              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

              Comment


              • http://www.motortrend.com/news/new-a...d-ferrari-458/

                https://www.yahoo.com/autos/5-areas-where-acura-nsx-truly-excels-170018550.html

                https://www.yahoo.com/autos/driving-...134911007.html
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • 1st look inside the Acura NSX factory

                  ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                  Comment


                  • ex-FN2 owner
                    Loved it every second!

                    Comment


                    • Astazi am intalnit in trafic ( B10 Stuttgart ) noul Acura NSX. Superba masina si culoarea o prindea foarte bine. Observ ca noile modele de la Honda arata foarte bine pe alb.
                      PS: Pe cand avem si noi in europa lansarea pt Honda NSX?

                      Comment


                      • ex-FN2 owner
                        Loved it every second!

                        Comment


                        • Incepe productia... https://www.yahoo.com/news/acura-nsx...118.html?nhp=1
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • pentru un hypercar e foarte ieftina
                            (dacă ne uităm în curte la 918 Spyder, LaFerrari si P1 și nu la kart-uri deghizate, tryke-uri si alte aiureli)
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • Pai si aia ce am vazut-o eu ce era? De teste?

                              Comment


                              • Da, as zice ca model de teste, sa-i zicem versiunea europeana.
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X