HONDA NSX

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Poze cu NSX-ul lui SENNA


    http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

    Comment


    • #17
      Originally posted by HondaCBR
      si sa nu uitam ca CSL este masina tunata, cum ar fi un Mugen NSX :roll:
      Tunata de cine? De un fulger? CSL este un M3 obisnuit la care s-au datu jos materiale in plus: elemente de caroserie inlocuite cu panouri de fibra de carbon, portbagaj de jucarie, fara aer conditionat, fara casetofon. In ce sens asta inseamna tunat?
      BMWClub Romania

      Comment


      • #18
        Originally posted by Hondarul
        Originally posted by big_ipaq
        Super fain filmul. Eu ce-am retinut, ca doar NSX si CSL sunt balansate super perfect. Mai mult de atat CSL nu e chiar de aceeasi clasa cu super sportivele de acolo. CSL e o clasa mai jos, BMW nu are momentan o super sportiva cu care sa se lupte cu Ferrari sau Lamborghini.
        BMW-ul era singurul cu motorul frontal. Este cu totul altceva asta. NSX are centrul de greutate al motorului foarte jos, de aceea sta foarte bine in curbe. Si este chiar central, in adevaratul sens al cuvantului.
        Multumesc Hondarul. Ati vazut cu totii ca CSL era singurul care avea alura inalta si de masina de strada si cu toate astea pe Porche l-a facut. Nu poti compara M3 fie el si CSL cu Lamborghini, Ferari sau NSX. Asa cum am mai spus, BMW M Sport are in plan/vis o super-sportiva dar nu o produce inca...
        BMWClub Romania

        Comment


        • #19
          Originally posted by big_ipaq
          Originally posted by HondaCBR
          si sa nu uitam ca CSL este masina tunata, cum ar fi un Mugen NSX :roll:
          Tunata de cine? De un fulger? CSL este un M3 obisnuit la care s-au datu jos materiale in plus: elemente de caroserie inlocuite cu panouri de fibra de carbon, portbagaj de jucarie, fara aer conditionat, fara casetofon. In ce sens asta inseamna tunat?
          serios ?, si cum se face ca are vreo 360cp?, in loc de 343 ?, probabil a crescut puterea din cauza ca au dat jos casetofonu' :lol: si suspensia, evacuarea nu fac parte din tuning, tuning e doar atunci cand pui turbo :mrgreen:

          din cate stiu eu CSL este o firma de tuning ce prepara si alte masini, nu doar bmw. Ptr. un fan bmw ar trebui sa cunosti chestiile astea mai bine decat mine 8)
          http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

          Comment


          • #20
            Originally posted by HondaCBR
            Originally posted by big_ipaq
            Originally posted by HondaCBR
            si sa nu uitam ca CSL este masina tunata, cum ar fi un Mugen NSX :roll:
            Tunata de cine? De un fulger? CSL este un M3 obisnuit la care s-au datu jos materiale in plus: elemente de caroserie inlocuite cu panouri de fibra de carbon, portbagaj de jucarie, fara aer conditionat, fara casetofon. In ce sens asta inseamna tunat?
            serios ?, si cum se face ca are vreo 360cp?, in loc de 343 ?, probabil a crescut puterea din cauza ca au dat jos casetofonu' :lol:

            din cate stiu eu CSL este o firma de tuning ce prepara si alte masini, nu doar bmw
            CSL NU ESTE TUNAT! CSL are modificari la galeria de admisie si evacuare (posibile datorita multor agregate lipsa fata de M3 si ca urmare spatiul a putut fi reorganizat) si ceva modificari in software. CSL nu este o firma. Este Istoria BMW. Sa-ti iasa asta din cap ca e un fel de Muegen, Brabus, AMG sau altceva. E M Sport departament al BMW AG. BMW nu are un tuner de casa cum este AMG sau Muegen. Are un departament care se ocupa de asta.

            M3 are 343 CP la 7900 rpm
            M3 CSL are 360 CP la 7900 rpm

            Vorbim de 17 CP in plus... Asta se rezolva daca e cazul DOAR dintr-o evacuare recalculata sau repozitionare motor mai in spate.

            Am daca doresti un Press Map de la lansarea M3 CSL.

            Vor fi produse doar cateva sute de bucati.
            BMWClub Romania

            Comment


            • #21
              din mici modificari la evacuare nu scoti 17cp, mai ales daca trebuie sa se incadreze si in normele de poluare, dar daca tu spui ca toate modificarile astea la gruetate/suspensie/putere nu e tuning atunci asa e, te credem pe cuvant
              http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

              Comment


              • #22
                17cp nu-i scoti doar din evacuare, sa fim seriosi. Nu e chiar asa usor sa scoti cp dintr-un motor care e oricum stors pana aproape la ultima picatura. Cum BMW nu are un model cu motor central sau spate si caroserie tip targa, singurul competitor pt NSX al BMW ar fi CSL, chiar daca nu sunt in aceeasi oala. Daca punea M5-ul pe circuit, sigur iesea ultimul.
                Singurul lucru cert este ca o masina ca NSX a tinut cu brio piept la altele cu 70cp in plus si chiar peste, mai puternice. Eu nu mai stiu un caz similar la nici o alta marca, nici macar la BMW.

                Comment


                • #23
                  Sa nu uitam totusi ca, pe un tur la Nürburgring(21,8 km), CSL-ul a scos 18sec. avans fata de NSX!!!Iar asta cu unul si acelasi sofer, al aceleiasi publicatii.

                  3, M3, M3 CSL
                  NSX, NSX-S, NSX-S ZERO, NSX ZANARDI EDITION, NSX-R.

                  O tema, diferite variatiuni!
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by hondatu
                    Sa nu uitam totusi ca, pe un tur la Nürburgring(21,8 km), CSL-ul a scos 18sec. avans fata de NSX!!!Iar asta cu unul si acelasi sofer, al aceleiasi publicatii.

                    3, M3, M3 CSL
                    NSX, NSX-S, NSX-S ZERO, NSX ZANARDI EDITION, NSX-R.

                    O tema, diferite variatiuni!
                    Unde gasesc si eu mai multe detalii despre NSX?
                    BMWClub Romania

                    Comment


                    • #25
                      1995 NSX-R http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=13464

                      1997 NSX-T 3.2 http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=24068

                      In testele comparative din UK, a scos 0-100 4,7-4,8 sec si 11,4sec pana la 160km/h...Adica cam cu cat se lauda 2005 M5 V10 500cp...sunt sigur ca l-ar manca M5-ul dupa 1/4 de mila, dar pana atunci...

                      Comment


                      • #26
                        www.honda.co.jp
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Bogdan_16v
                          1995 NSX-R http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=13464

                          1997 NSX-T 3.2 http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=24068

                          In testele comparative din UK, a scos 0-100 4,7-4,8 sec si 11,4sec pana la 160km/h...Adica cam cu cat se lauda 2005 M5 V10 500cp...sunt sigur ca l-ar manca M5-ul dupa 1/4 de mila, dar pana atunci...
                          Multumesc pentru linkuri. Cam comparam mere cu pere aici. Concurentul de care vorbesti nu e un super sport si are multe multe multe kilograme in plus. Cx-ul este cu totul altul, doar distributia maselor poate fi asemanatoare. Nici macar fratele mai mic nu sta in fata NSX-ului, daramite daca e -R sau -T sau stiu eu ce. Pur si simplu sunt mere si pere. Asa cum am spus, marca respectiva NU are masini comparabile cu Labo, Ferarri, samd. Si NSX ar trebui comparat probabil cu un MZ4, daca ar exista asa ceva, desi nici in cazul asta nu cred ca e ok.
                          BMWClub Romania

                          Comment


                          • #28
                            Merele cu perele sunt substituibile am comparat vf de gama de la ambele marci, chiar daca nu fac parte din aceeasi clasa.

                            Comment


                            • #29
                              Sa nu ne pripim, dar testele publicatiilor auto nu sant mereu atat de corecte incat noi sa ne dam aici in cap.Fara doar si poate, e vorba de mere si pere!!!
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • #30
                                Nu e vb de orice test, ci de testul 0-100mph-0 "Autocar", considerat un reper al lumii auto in materie de acceleratii si franare. :wink:

                                Comment

                                Working...
                                X