Ultimele articole din presa straina referitoare la Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • New Type-R beast! https://www.topgear.com/car-news/mot...-r-touring-car

    Comment


    • Honda CR-V and Civic High Oil Levels a Growing Trend

      March 3, 2018 — Honda CR-V SUVs and Honda Civic cars with high oil levels are waiting to be fixed in China as Honda tries to respond to a growing chorus of owner complaints about overwhelming fuel odors in the vehicles.

      Based on customer complaints, the high oil levels and fuel smells have hit Honda customers hardest in the northern areas of China where low temperatures are common.

      Dongfeng Honda, a Chinese car company half-owned by Honda, originally announced in February a recall of about 350,000 Honda CR-V SUVs and Honda Civics. The vehicles are equipped with 1.5-liter turbocharged Earth Dreams direct injection engines that, according to Honda, have oil levels too high due to short drives in cold weather.

      The automaker says the cold climate and short trips cause condensation and excess fuel vapors if the engines don't have time to reach temperatures that would normally burn off the contaminants.

      Honda says excess fuel builds up and stays in the oil pan where it would normally evaporate and recycle through the combustion chamber of the engine. In addition to the high oil levels and fuel smells, customers report illuminated engine warning lights, but Honda says the problems won't cause engine damage and there haven't been any reports of crashes.

      Dongfeng Honda told Beijing media that experts from the Honda Technology Research Institute conducted lab tests and real-world driving tests in northern China and allegedly determined the high oil levels don't cause abnormal engine wear.

      The high oil levels also allegedly won't cause any performance issues with the CR-Vs and Civics, and although numerous customers complain about high oil levels and gas odors, no customer has alleged engine damage.

      Investigators further determined the engine warning light will activate when the oil level hits 21 mm above the limit of the dipstick.

      Honda and Dongfeng planned on resolving the problems by updating the gasoline injection control software, adjusting the ignition timing and speed of the engines and updating the fuel injection timing to effectively burn off excess fuel.

      Additionally, the automaker planned on extending the warranty to six years, but Chinese officials put the kibosh on the plans, at least concerning the CR-Vs.

      Chinese regulators say Honda needs to come up with better recall plans for the CR-V SUVs and will likely need to do the same for the Civics. This means Honda cannot sell CR-Vs in the country until officials approve new recall repairs.

      Honda recommends limiting extended idling periods, using a block heater and driving the vehicle in a lower gear to cause the engine to warm up faster. The automaker says longer trips at higher engine revolutions will help the excess fuel and vapors to properly evaporate.

      While Honda stays busy responding to Chinese customers about the CR-Vs, the automaker has experienced its own problems in the U.S. concerning gas smells in the SUVs.

      A class-action lawsuit filed in 2016 alleges model year 2016 Honda CR-Vs have problems with fuel odors in the cabins, and a separate lawsuit alleges 2015-2017 CR-V SUVs have defects that cause fuel odor problems within a year of owning the SUVs.


      https://www.carcomplaints.com/news/2...l-levels.shtml

      Comment


      • Si eu cand am spus ca motoarele astea turbo sunt o gluma proasta in comparatie cu ceea ce facea Honda pana acum 5-10 ani, se agitasera spiritele pe aici. Acum avem o alta confirmare. Iar solutiile propuse de Honda seamana izbitor de bine cu solutiile pe care doar nemtii le mai adopta, in bataie de joc si dispret fata de client.

        Comment


        • Tocmai ce am terminat o discuție cu un amic care are un crv 1.6 160 cumpărată de la asko acum 3 luni 13000k
          I s-a aprins becul senzor ulei ..nivelul la joja fiind sub minim...a lăsat mașina în drum spre casă în parcarea unui magazin si a plecat acasă cu trenul..(având în buzunar 3chei de la 3masini)
          Mâine dimineață va suna la asko ...va urma

          Comment


          • am avut aceeasi problema - nivel prea mare de ulei, am scos 500 ml. S-a manifestat prin consum excesiv si aprindere martor.

            ma gandeam ca poate era vina celor de la service (asko) dar uite ca problema pare extinsa. Am motor benzina, masina din 2016.

            Comment


            • Da,iti creste inima de bucurie cu noua motorizare de pe Civic.Voi vedea ce si cum si voi relata cat se poate de onest intamplarile cu noua mea achizitie.

              Comment


              • Ma faceti sa-mi para rau ca n-am luat Corolla 1.6... Acu recitind articolul, Honda face niste recomandari de bun simt, gen sa mergi cu motorul mai turat, care insa combat sagetile care-ti recomanda in ce viteza trebuie sa bagi masina. Daca te iei dupa aia, mergi aproape in permanenta cu motorul subturat, iar in conditiile alea, nu stiu sa existe motor care sa nu sufere intr-un fel sau altul.
                Pana la urma ai de ales intre fiabilitate si economie.
                DarthMaul40
                Senior Member
                Last edited by DarthMaul40; 07-03-18, 00:48.

                Comment


                • Eu zic ca se va rezolva si problema asta,n-am nici o indoiala.Pana la urma mie-mi place masina foarte tare ca tinuta de drum,conducere si sunt impacat ca am ales-o pe asta,fiindca oricum n-aveam ce alege mai bun in banii astia.

                  Comment


                  • Offtopic, imediat dupa ce am cumparat Civicul (pe care inca il folosesc), am "aflat" o multime de lucruri rele despre acel model, de mi-am zis ca voi sta mai mult prin service decat pe sosea. Ei bine, masina a fost una tare buna, fara defecte si care m-a pus mereu in dificultate la alegerea uneia noi.
                    Cat despre Corolla, imi aduc aminte ca am luat-o la drivetest in 2015 si mi-a displacut atat de tare, incat mi-am zis ca nu vreau sa mai aud in veci de Toyota.

                    Comment


                    • A avut fratele meu o Corolla Hatchback luata noua prin 2007 daca nu ma insel.Motorul de 1.6 VVT-I,atunci avea 110cp motorul asta.Cred ca a fost ultima din clasa compacta Toyota cu interior dragut si materiale de calitate.A vandut-o pe la 35.000 de km ca consuma ulei la greu.Inclin sa cred ca a avut ghinion.Ca fapt divers,masina,in echiparea intermediara de atunci,a costat 16.000 si ceva de euro.Ce vremuri...Anul trecut,fiindca vreau sa-mi schimbe cei de la serviciu seria 1(sa nu mai aud de modelul asta),am avut de ales si Toyota Corolla.Daca exterior arata bine,interiorul e oribil.

                      Comment


                      • Originally posted by vtin View Post
                        Offtopic, imediat dupa ce am cumparat Civicul (pe care inca il folosesc), am "aflat" o multime de lucruri rele despre acel model, de mi-am zis ca voi sta mai mult prin service decat pe sosea. Ei bine, masina a fost una tare buna, fara defecte si care m-a pus mereu in dificultate la alegerea uneia noi.
                        Cat despre Corolla, imi aduc aminte ca am luat-o la drivetest in 2015 si mi-a displacut atat de tare, incat mi-am zis ca nu vreau sa mai aud in veci de Toyota.
                        Diferenta dintre cele doua situatii, sau concret, dintre Civic-ul FD si cel actual, este ca problemele modelului actual sunt legate de motorizare. Eu am iubit si iubesc in continuare marca asta dintr-un singur motiv: stiu sa faca motoare. Cu motoare au inceput si le-au facut atat de bine incat acum fac si motoare de avioane. Cu celelalte probleme eu cred ca se poate trai, nu-i un capat de tara ca mai scartaie scaunul, sau geamul, ori mai apar greieri. Sa nu fim mai catolici decat Papa. Insa, de aici si pana la a-mi spune tu producator nr 1 de motoare la nivel global cum sa merg eu cu masina, cum sa-mi incalzesc motorul sau cand sa-mi schimb uleiul, mi se pare ca-ti bati joc NU de mine, clientul tau, CI, in primul rand de tine, constructor auto cu renume global, cu reputatie.

                        Eu am mai spus-o si cu alte ocazii, toti constructorii oferta mai putin si mai prost, la bani mai multi. Partial putem sa-i intelegem: inflatia, devalorizarea mondelor, concurenta (neloiala) din partea unora sau altora, razboaie economice, etc. Insa, cand Honda va incepe sa faca rabat de la ceea ce stiu ei sa faca mai bine, si anume la calitatea motoarelor, atunci sfarsitul este aproape. Poate nu pentru niponi, insa pentru mine, ca fan mic al acestei marci, cu siguranta este final de drum. Mi se pare strigator la cer sa aud de motoare Honda care cloncane la rece cum nici motoarele ARO nu le auzeai facand asa. Ce rost mai are sa vorbim de injectii directe/indirecte, despre contaminarea supapelor de admisie sau despre alte probleme daca motoarele astea au probleme cu ABC-ul lor!? Ma uit pe topicul Civic X din state si ma ia groaza cate probleme sunt DOAR la acest motor de 1.5T. Nu stiu, poate sunt eu intr-o pasa proasta, poate am imbatranit si nu ma mai inteleg cu lumea, dar mi-e greu sa cred ca oamenii normali la cap, cei care se mai pricep la motoare sau care mai iubesc marca asta, vor putea trece cu vederea probleme astea si vor mai dori sa cumpere o Honda pe viitor.

                        Comment


                        • Eu nu cred ca e atat de negru dracul... dar, avand in vedere ce mai citesc, eu as vrea urmatoul motor sa fie 2.0 aspirat + hibrid (preferabil phev)...
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Tot tinuta de drum si "fun to drive factor" m-a facut sa aleg Honda. Nici o masina din cate testasem nu mi-a placut atat de mult, asa ca am luat-o "cu ochii inchisi"
                            Revenind la articolul ala, ma mir ca numai chinezii au raportat asemenea probleme. In afara Chinei, conform aceluiasi carcomplaints.com, Nu e raportata decat o singura problema "de motor" in sensul ca masina i-a accelerat brusc in marche-arriere.
                            Iar ca si situatie reala, la mine nivelul de ulei e pe max, asa cum a fost si in prima zi - verificat saptamana trecuta, la aprox 9300 km. Personal nu am de ce sa ma plang. Poate chinezii aia conduc Honde clonate, ceea ce nu m-ar mira

                            Comment


                            • Sau poate ca este din cauza ca sunt facute la fabrica locala "Dingdongpingpong"?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Originally posted by dantt View Post
                                A avut fratele meu o Corolla Hatchback luata noua prin 2007 daca nu ma insel.Motorul de 1.6 VVT-I,atunci avea 110cp motorul asta.Cred ca a fost ultima din clasa compacta Toyota cu interior dragut si materiale de calitate.A vandut-o pe la 35.000 de km ca consuma ulei la greu.Inclin sa cred ca a avut ghinion.Ca fapt divers,masina,in echiparea intermediara de atunci,a costat 16.000 si ceva de euro.Ce vremuri...Anul trecut,fiindca vreau sa-mi schimbe cei de la serviciu seria 1(sa nu mai aud de modelul asta),am avut de ales si Toyota Corolla.Daca exterior arata bine,interiorul e oribil.
                                Eu tin minte acele reclame proaste pentru Corolla, cu tipa care facea autostopul... si isi dadea masca jos... "Cum sa se strice o Corolla?" indicand ca e un infractor... :lol:

                                Comment

                                Working...
                                X