DACLIBER: Honda HR-V 1.6 SOHC VTEC AWD (ex-HONDA CBR)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut poze fara eleron, pentru a face putin photoshop cu cele care ma intereseaaza pe mine.
    Attached Files
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • Zilele astea am luat si Hondita la tavaleala, asa ca am mai facut vreo 300 km in plus. Merge excelent, dar ma dispera consumul, venind de pe grupul VAG. Culmea ca nu imi manaca ulei deloc. Am inceput sa o pregatesc pentru iarna, si am vazut ca deoarece a stationat o noapte cu geamul deschis, lasat jos complet, am o balta sub scaunul soferului si in fata. Asa ca azi am lucrat toata ziua la asta si am dat jos toata pasla aia ce izoleaza fonic podeaua si am inlocuit-o cu izolatie izopren polifoam 10 mm, din aia ce se pune sub cort cand mergi la munte. Am lipit-o cu pistolul de silicon cald cu baghete albe. A iesit foarte bine. Maine nu stiu daca sa izolez si podul pedalier cu niste role de BITALBAND banda aluminiu cu bitum. Vreau sa vad daca nu iau din spatiul pana la pedale. Am mai aranjat si cablurile de sub bord ca era harababura totala facuta de baietii cu alarmele, si astfel am sarit peste pranz. Am etichetat firele ce ma interesau pt DVD, am mai legat si VSS la navigatie. Am incercat sa pun si oglinda electrocroma, dar sunt in dubii pt ca trebuie sa fabric un alt suport custom.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • Click image for larger version

Name:	CAM00235.jpg
Views:	1
Size:	37.9 KB
ID:	716966Click image for larger version

Name:	CAM00234.jpg
Views:	1
Size:	45.2 KB
ID:	716967Click image for larger version

Name:	CAM00236.jpg
Views:	1
Size:	44.8 KB
ID:	716968Click image for larger version

Name:	CAM00243.jpg
Views:	1
Size:	31.1 KB
ID:	716969Click image for larger version

Name:	CAM00246.jpg
Views:	1
Size:	51.8 KB
ID:	716970Click image for larger version

Name:	CAM00248.jpg
Views:	1
Size:	55.7 KB
ID:	716971
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • Azi am dat jos stergatoarele si plasticul ala de sub ele, chederul de la parbriz, si am curatat mizeria de sub el. Era plin de frunzulite si mazga. Maine cumpar cleme de plastic noi, pun cu silicon chederele, etc.
          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

          Comment


          • Acum cateva zile m-am apucat sa montez filtrul KN Apollo luat si cum sunt maniac tot mesteresc de atunci. Am fabricat suporti de aluminiu pentru colierele de prindere, dat jos si curatat throttle body si senzorii MAP si TPS, curatat galeria de admisie cat s-a putut.
            Inauntru la Throttle body mizerie nu prea era, un pic de funingine care a iesit rapid cu spray de curatat carburatoare, dar am observat ca garnitura era facuta sau pusa din fabrica aiurea pt ca suruburile aveau toate vopsea galbena, alba si unul verde. Respectiv era taiata mai aiurea fara sa respecte intru totul cotele si chiar intr-un loc acoperea o gaurica {de aer||?} doar pe jumatate?. Am dat comanda la una noua trebuia sa astept 6 zile lucratoare. Asa ca am luat o coala de clingherit si m-am facut una noua.
            Am gasit si un DIY interesant:
            http://www.ozhonda.com/forum/showthr...te+voltage+tps
            Am niste nelemuriri, deoarece nu am cu ce compara.
            1. Clapeta mea este decolorata pe margini, adica nu mai este aurie, nu sunt depuneri. Conteaza?
            2. Trebuie sa acopar sau nu gaurica din varful betisorului, se pare ca garnitura mea mere pe mai multe modele de aceea e taiata asa din topor. probabil s-a considerat ca merge si asa.

            Click image for larger version  Name:	CAM00296.jpg Views:	1 Size:	52.4 KB ID:	717051Click image for larger version  Name:	CAM00300.jpg Views:	1 Size:	55.7 KB ID:	717052Click image for larger version  Name:	CAM00302.jpg Views:	1 Size:	31.9 KB ID:	717053Click image for larger version  Name:	CAM00304.jpg Views:	1 Size:	39.1 KB ID:	717054Click image for larger version  Name:	CAM00305.jpg Views:	1 Size:	40.8 KB ID:	717055
            Attached Files
            dacliber
            Senior Member
            Last edited by dacliber; 09-11-18, 11:04.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • Azi I-am facut al doilea consum la negriciunea mea de HR-V proaspat achizitionata SH de la un ins din AB. Exterior cu AC mi-a iesit 8% iar in oras imi iese constant 9. Probabil ca o conduc subturat, o sa incerc sa schimb la 3000rpm. Masina o conduc in oras, 7-10 km zilnic. Am sa postez poze dupa ce o mai intretin putin, gen detailing interior si un polish mai acatarii pe exterior. Dar exteriorul doar dupa ce repar putin bara fata, care e cam julita.
              Cum aflu daca a fost schimbata cureaua de distributie? Nu am niciun fel de documente de mentenanta ale masinii, am facut doar o diagnoza OBD si o aspectare ochiometrica pe elevator inainte s-o cumpar. Masina in cei aprox 1000km pe care I-am facut intr-o saptamana nu a mancat un gram de olio, deci...motorul e ok, bujiile asemenea. La fel si lambdele.

              Comment


              • Schimba cureau si gata. Nu te risca, sfatul meu.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Corect, schimba cureaua, in mod sigur e timpul sa o faci. Orice mecanic, dupa o inspectie vizuala si nr de km la bord, iti spune daca trebuie sau nu. E bine sa o mai si calci din cand in cand, asta dupa ce schimbi cureaua.
                  ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                  Comment


                  • later edit

                    Am comandat kitul cu tot cu pompa de apa la ciclop. Mi-au gasit all the shit (kit+curele+role+pompa) la aprox 400 lei (cu nush ce reducere 10% etc samd) Am "muitat" sa intreb cat e manopera, dar mai mult de 400 n-o fi. Sper!
                    PS: Geez, this car is goddamn cheap, il love it!
                    sysadm1n
                    Junior Member
                    Last edited by sysadm1n; 17-04-15, 15:30. Reason: later edit

                    Comment


                    • Cam 600-700 de lei era cu totul oriunde, s-ar putea de data asta sa iesi mai ieftin.
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • N-am iesit mai ieftin, dimpotriva, a fost cca. 350 lei manopera. Dar ce nu face omul de dragul garantiei?
                        Mi-ar fi de foarte mare interes daca mi-ati spune careva daca v-ati verificat diferentialele la fluide (ulei) si cardanul, care am inteles ca trebuie gresat periodic, gen iesirea din iarna.
                        Multumesc

                        Comment


                        • Te intreb tot pe tine, ca am vazut ca esti "meserias": Am ceva scurgeri ulei de motor (era ulei ars, maro inchis, nu transparent sau prafuit) pe capacul cutiei de viteze. Am fost azi la un tip care se ocupa de cardane si mi-a zis ca gcardanul nu prezinta orificii de gresare, drept urmare cand se duce dracu' se schimba, si am observant ca mi-a curs ceva ulei de motor pe cutie. Si el presupunea ca ar fi vreun simering. Pana gasesc un alt mechanic care sa se uite, ai cumva vreo supozitie? Nenea ala care mi-a schimbat distributia nu a vazut scurgerea, daca nu cumva el o fi cauzat-o.
                          Multumesc

                          Comment


                          • in primul rand trebuie spalat si vazut daca mai reapare.

                            Comment


                            • Cred ca e de la schimbatul garniturii capac valve, de obicei ori o strang prea tare, ori pun neoriginala, si uite asa apar scurgeri.
                              Cardanul nu se schimba daca nu e stramb si are joc, dupa mintea mea. Sunt gresati doar capetii, restul e fier. Se verifica nivelul ulei in diferentialul spate, sa fie la nivelul surubului si curat, dupa 100-120 de mii, si se schimba . Eu am facut-o si la 65 cand am cumparat-o, si la 94 de mii. Unii spun ca mai des, e foarte bine daca o faci dar in carte la HR-V asa scrie, nu stiu cum srie la alte modele. Cauta Propeller Shaft si o sa vezi mai multe.
                              dacliber
                              Senior Member
                              Last edited by dacliber; 09-11-18, 11:23.
                              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                              Comment


                              • Am identificat sursa, e din garniture baii de ulei, zis-a mecanicul. Referitor la cardan, crucea aia care n-are orificii de gresare, dupa ce ca nu le are, mai e si fragila sau anemica. Parca abia asteapta sa faca hibe. Noroc ca nu e cazul.

                                Comment

                                Working...
                                X