DACLIBER: Honda HR-V 1.6 SOHC VTEC AWD (ex-HONDA CBR)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pt cine cauta dimensiunile originale:

    Rims for Honda HR-V 2002
    Bolt pattern 5x114.3
    Diameter: 15.0'' - 17.0'';
    Width (inches): 5.5 - 6.5;
    Offset (mm): 48 - 55.

    Tires for Honda HR-V 2002
    Diameters: 15.0'' - 17.0''
    Width (mm): 195 - 225
    Tire aspect ratio (%): 45 - 70
    Smallest tire size: 195/70R15
    Largest tire size: 225/45R17


    195/70R15 5.5Jx15 ET55 5x114.3 M12 x 1.5 64.1
    205/60R16 6Jx16 ET51 5x114.3 M12 x 1.5 64.1
    225/45R17 6.5J,7Jx17 ET48,45 5x114.3 M12 x 1.5 64.1


    In Germania a existat o echipare numita Paris Dakar care atentie nu este originala Honda cum mai vad scris prin anunturi, ci a unui dealer kituri EXCENTRIC cu jante late de J8,5, fendere late, un eleron scurt facut de ei si bullbar inox fata-spate, praguri inox, dar doar pentru prima generatie.
    Am vazut si prin Timisoara 1 bucata neagra si una rosie cu nr de Arad. Arata suparata rau
    Jantele alea au 8,4 kg la R15 J8,5 cu buza lata dubla si nituri false. Sunt super rezistente 850kg pe roata. Se gasesc greu la 5x114,3
    dacliber
    Senior Member
    Last edited by dacliber; 09-04-20, 16:00.
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • Azi, am schimbat uleiul de motor, fortat. Nu cred ca am nici 3000 de km cu cel vechi, dar cand am verificat joja eram sub minim.
      Bun, merg sa iau uleiul ce il bag de obicei, respectiv MOTUL 5w30 Power Racing full sintetic, esteri si toate rachetele, nu era decat la ProMotor pe stoc la super pretul de 169 de lei bidonul de 2 litri. Cu 30 de lei pe bidon mai mult decat de obicei. Si imi trebuiau 2 bidoane.


      Fiind frig in portofel ma bag la experimente cu Szakal Metal si iau 4 litri de ulei ENEOS Sustina, cu 210 lei si un filtru de ulei cu 15 lei, care in alta parte era triplu.
      Ma duc sa fac schimbul pe la 8.30 dimineata, ba nu era mecanicul responsabil ajuns, ba era super aglomeratie si pe programari, ba trebuia sa traversez jumate de oras sa gasesc un service. Pana la urma am ajuns la Mosnita la un baiat ce lucra acasa. Se apuca de treaba, si cand sa desfaca filtru, blocat, orice cheie a folosit. L-au strans baietii de dinainte de l-a luat drequ. Dupa 1 ora si ceva, l-a scos pe bucati, a schimbat uleiul, si asa am obs si eu ca de fapt mi-a dat 5w40, in loc de 30, si s-a terminat toata epopeea schimbului cu bine.

      Intre timp mi-a aratat si ce sudura de kaka mi-au facut cei de la EuroTim, de langa OMV din giratoriul de pe Calea Sagului. Au facut cordon doar dedesubtul galeriei de evacuare, dupa catalizator, unde scapa gaze, si deasupra au uitat ca doar erau banii mei. mai exact 250 de lei, ca doar taram intermediara pe asfalt, si eram disperat in momentele alea. Si cica sunt specializati si pe esapamente. Reface baiatul si cordonul de sudura, si imi cere 50 de lei pe tota treaba.


      Am reusit sa iau finala care mi-o doream de ceva timp, si care nu are treaba cu japonezele, are insa un design si sunet grozav, si incet-incet voi schimba toata evacuarea. Singura necunoscuta acum este cum gandesc traseul, pentru ca as vrea sa am finala pe mijloc.
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 09-04-20, 16:03.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • Un mic teaser la ce va urma...
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • Porsche Carrera GT ?
          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

          Comment


          • Cald, cald, fierbinte...dar nu, e de la fratele mai mare Cayenne Turbo S
            dacliber
            Senior Member
            Last edited by dacliber; 09-11-18, 09:37.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • Am vandut scaunele de RX8, si cum s-au dat repede cele de TypeR pe care le voiam (a 2-a oara), am zis sa le pun pe cele de Prelude ce le am la vanzare. Asa ca m-am apucat sa le desfac pentru ca tapiteria nu era ce vreau eu. Are cineva idee cum se da jos butonul de rabatare de pe lateral, am desfacut ceva scaune la viata mea, dar nu am reusit la astea. Nu vreau nici sa trag ciobaneste, pt ca stiu ca inevitabil se rupe ba una ba alta. Am bratul de fier de aia. Am cautat o clema sau siguranta ceva, dar se pare ca e lipit pe tija metalica.


              PS> Am reusit pana la urma. Se da stikerul jos si se desfac niste suruburi.
              dacliber
              Senior Member
              Last edited by dacliber; 09-11-18, 09:38.
              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

              Comment


              • Tot citeam acum cateva saptamani rugina in sus, rugina in jos, si nu rezonam pe subiect... Drept urmare m-au batut ploile astea cu un ghinion, am intrat in masina si m-a lovit un iz neplacut in nas. Cum am mesterit pe la muzica, si am scos din bord tot, am observat RUGINA!!! si plin de umezeala sunb mocheta in fata. Bombe si traznete, am cautat problema si e sus la parbriz. Am fost azi dimineata la Autoglass si mi-am comandat parbriz nou, saptamana viitoare vine. Acum cum apare caldura o desfac iar bucati si curat tot. Noroc ca deocamdata e ca un praf fin. Imi manca zile masina asta si mai mult sta. Mi-a zis azi un baiat de la parbrize ca e foarte faina si daca e de vanzare. Nu renunt eu asa usor, insa, mai ales ca acum ceva timp cand am pus-o la vanzare, am fost surprins cata lume neinformata are telefon.
                dacliber
                Senior Member
                Last edited by dacliber; 18-05-16, 22:21.
                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                Comment


                • S-a montat parbrizul nou cu o intarziere binevenita, azi a fost cald toata ziua fara picatura de ploaie. Montat repede si fara probleme. A iesit extrem de usor, era efectiv dezlipit in partea de sus, s-au mirat si cei de la montaj, cred ca daca faceam un macadam, il lasam pe undeva.
                  Nu m-am gandit ca trebuie sa specific faptul ca am sau nu suport de oglinda, asta nou a venit cu el gata lipit. Eu aveam prindere pe plafon, asa ca acum sunt obligat fortat sa dezlipesc acel suport ori ma apuc iar de pus electrocroma, am mai incercat odata, dar am renuntat ca nu am gasit cablaj original, si improvizatii electrice nu merita pentru un moft.
                  Cat despre rugina, exista putina, s-a curatat relativ repede, urmeaza daca timpul ramane asa sa scot mocheta, spalata si uscata la spalatorie, si inlocuit toata izolatia din fata. Mai am de cumparat niste clipsuri de la scutul de sub stergatoare.

                  Ca si chestie in saptamana cat am asteptat sa vina parbrizul, mi-au mai aparut pe el 5 ciupituri fata de cele 2 existente, si cateva pe capota. Un nene s-a hotarat sa taie iarba cu motocositoarea din dotare, si arunca fara jena cu pietricelele de pe margine.era in filmul lui nici nu a observat ce face.
                  Asa ca am luat si o husa auto mai groasa, un pic mare pentru ca este pentru CRV.
                  dacliber
                  Senior Member
                  Last edited by dacliber; 09-11-18, 09:42.
                  ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                  Comment


                  • ieri nu am mai apucat sa le incalt dar azi dimineata la 8 le-am urcat sus. Nu am mai avut rabdare sa caut cauciucuri, si le-am pus niste trompete Yokohoma, pana gasesc ceva mai ok.



                    dacliber
                    Senior Member
                    Last edited by dacliber; 01-06-16, 11:05.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • Sexi

                      Comment


                      • O prinde culoarea.

                        Comment


                        • In poze nu prea, dar in realitate arata si se simte bomba. Trebuie sa vopsesc din nou etrierii si tamburii ca e prea mult curcubeu in zona aia.
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment


                          • Is Advanurile de la Spoon? Arata foarte fain Pe camionul lui pareau parca mai mici. O sa ma intreb tot restul vietii cum ar fi aratat pe civicul meu negru

                            Comment


                            • Exact, alea sunt. Si pe a mea arata mici, dar cum sunt in specificatiile originale, nu puteam sa ratez ocazia. Eu am fost cel mai rapid si hotarat de data asta, vor fi si alte ocazii.
                              Pe negru arata perfect!
                              dacliber
                              Senior Member
                              Last edited by dacliber; 09-11-18, 09:43.
                              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                              Comment


                              • Simti ceva diferenta de la greutate? Nu stiu ce aveai inainte dar astea pareau destul de usoare.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X