Ultimele articole din presa romaneasca referitoare la Honda

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    asa e


    ca si la noul RIDGELINE in reclame, spune cit de formidabil este si la urma "afterall it's a honda!"


    apropos de ridgeline e din ce in ce mai laudat de presa auto ca fiind revolutionar si nu in ultima masura toata firma honda ca fiind foarte chibzuita in facutul de decizii. they take their time to do what they want when they want it done.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

    Comment


    • #32
      In ultimul numar al revistei Supercar gasim un articol frumos despre Honda Civic, de la inceputuri si pana astazi. Din pacate, articolul nu este disponibil si online. Ca sa nu vedeti ca mint, un link: http://www.supercar.ro/super/control...tname=super_30 : 94 ISTORIE
      Honda a parcurs un drum lung pentru a adauga performanta linga atributele unei legende: Civic.

      Comment


      • #33
        amin!
        honda x 5
        "W" stands for Wrong
        Amerika ist Wunderbar

        Comment


        • #34
          Tocmai am coborat ingerii, arhanghelii si tot ce mai e ceresc pe-acolo pe sus, de draci la ce-mi vad ochii!!!
          Dumineca trecuta am primit o plasa intreaga cu presa auto din RO numai Supercar nu e!!!
          Scuze, eu continui concertul ca si mor de ciuda. ops: ops: ops:
          Cred ca, nici Satana nu ma mai vrea acu la cat am spurcat totul in jurul meu.
          Bogdane, ia-mi si mie revista si da-o pe posta pana nu fac infarct. Cine stie ce-oi mai avea de corectat.
          Ia-o cum stii, pe bani, pe datorii, cu japca, ostateca, numa´ia-o!
          Sparg oricare din colectii si dau la schimb orice daca e nevoie numa´sa am minunea aia pe masa. Mai multe detalii pe PM!
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #35
            S-a facut. Trec maine pe la posta sa vad "metodologia". :wink:

            Comment


            • #36
              Nici urmatorul articol nu se lasa mult asteptat:

              http://www.masini.ro/stiri-detalii,1...J.D.-Power.htm


              Honda creºte în ultimul raport J.D. Power

              Potrivit ultimului raport asupra satisfacþiei clienþilor, efectuat de compania de analizã JD Power ºi revista What a Car?, în 2005, marca Honda a înregistrat 843 puncte de index, cu 14 puncte mai mult decât în 2004.

              În clasamentul pe modele, Honda Jazz a adunat cele mai multe puncte, câºtigând primul loc, pentru al doilea an consecutiv, cu un scor semnificativ mai mare decât orice alt model. Alte trei modele Honda s-au situat in Top20, incluzând Civic ºi CR-V, modele realizate în Swindon, Marea Britanie.

              "Rezultatele din acest an aratã cã nivelul competiþional a devenit foarte ridicat" declarã Dave Sargent, director executiv pentru operaþiunile din Europa la J.D.Power and Associates. Este încurajant pentru producãtorii britanici cã maºini care oferã un nivel de satisfacþie foarte ridicat sunt acum accesibile pe o plajã variatã de modele ºi preþuri. De asemenea, multe din modelele premiate, incluzând ºi unele modele japoneze, sunt fabricate în Marea Britanie."

              Dintre cele 17 mãrci situate peste media de piaþã, ºapte sunt de origine japonezã. Steve Fowler, Group Editor What Car? comenteazã rezultatele studiului: "Deºi mãrcile japoneze continuã sã obþinã rezultate impresionante ºi în 2005, multe mãrci britanice concureazã pentru atingerea unui nivel ridicat de satisfacþie. Maºini construite în Marea Britanie, precum Honda Civic ºi CR-V aratã cã fabricile britanice realizeazã unele din cele mai bune maºini din lume."

              Studiul J.D. Power and Associates/What Car? din 2005 se bazeazã pe evaluãrile realizate de peste 23.000 de proprietari de autovehicule înregistrate între anii 1952 ºi 2003, dupã aproximativ 2 ani de utilizare. Studiul include 32 de mãrci ºi 124 de modele.

              Proprietarii oferã evaluãrile lor pentru 77 de atribute, grupate în functie de patru mari factori de satisfacþie. Importanþa fiecãrui factor reprezintã un procent din totalul final astfel:

              - Calitate ºi Fiabilitate (30%)
              - Atractivitatea autovehicolului (28%) include performanþa, designul, comfortul ºi dotãrile
              - Satisfacþia faþã de serviciile oferite de dealer (22%)
              - Costurile de întreþinere (19%) includ consumul de carburant, asigurãri ºi costurile de service/reparaþii

              Studiul anual J.D. Power and Associates/What Car? este destinat sã ajute producãtorii în a oferi nivele ridicate de satisfacþie clienþilor ºi oferã consumatorilor acces la informaþii de încredere despre un numãr ridicat de modele.

              Divizia pentru Europa a J.D. Power and Associates se aflã în Guildford, Marea Britanie. Cu sediul central în Westlake Village, California, SUA, J.D. Power and Associates este o companie globalã de informare în marketing care opereazã în domenii cheie incluzând studiile de piaþã, previzionãrile, consultanþa, trainingul ºi studiul nivelului de satisfacþie al consumatorilor. J.D. Power and Associates face parte din grupul de companii McGraw-Hill.

              What Car? este cel mai bun ghid de achiziþie auto din Marea Britanie de mai bine de 30 de ani, cuprinzând drive-teste, investigaþii detaliate ºi documentate, studii de satisfacþie a clientilor, sfaturi de reducere a costurilor ºi date tehnice complexe. Peste un sfert din britanici consultã What Car? înainte de a lua o decizie de achiziþie. Rezultatele complete ale studiului apar exclusiv în numãrul din iunie 2005, disponibil la vânzare din 14 aprilie 2005.
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #37
                in timp ce ford si gm scad pe piata americana japonezii se consolideaza. honda e pe locul 5.
                1. gm
                2. ford
                3. toyota
                4. nissan
                5. honda.
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • #38
                  In ce sens? Vanzari&cota de piata sau.......fiindca Nissan nu vinde mai mult ca Honda acolo?
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #39
                    ca numar de vinzari.

                    gindestete ca nissan are nulte suv si trucks. ei vind mai mult decit honda, nu cu foarte mult dar asa e. aaaaa si infiniti.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • #40
                      Nu mai, n-are cum!
                      Doar zilele trecute a pus Marius cifrele la vanzari de la voi si nici Infiniti nu taie Acura.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • #41
                        am preluat stirea din LA TIMES.
                        ma gindesc eu ca nissan vinde o droaie de camionase si suv, apoi g35 e omniprezent.
                        honda x 5
                        "W" stands for Wrong
                        Amerika ist Wunderbar

                        Comment


                        • #42
                          Studiati poza cu mare atentie:

                          http://www.iqads.ro/printul_publicit..._-_Pedals.html
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #43
                            Nu de alta, dar testul e facut in Germania......

                            http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #44
                              Autoshow a luat Accordul la purecat....dupa mottoul "Japonezii o fac bine":

                              http://www.autoshow.ro/autoshow/arti..._honda_x_2.jpg


                              Honda a excelat intotdeauna prin calitatea si performanta motoarelor. Propulsorul CTDi se poate bate de la egal la egal cu orice confrate european. El are insa o personalitate foarte diferita de diesel-urile pe care le-am condus pana acum. Cu cat accelerezi mai tare si ridici turatia motorului, cu atat el “trage” mai puternic. De aceea necesita o mica perioada de acomodare. Daca anterior ai condus modele franceze sau germane, care te-au obisnuit ca lucrurile spectaculoase se intampla intre 1500 si 2500 rot/min, te simti derutat. Abia dupa ce ai curajul sa depasesti bariera “psihologica” a celor 3000 de rot/min - turatie mare pentru un turbodiesel - vezi ca herghelia se dezlantuie. Frumos este ca totul se intampla extrem de liniar, fara smuciturile caracteristice supraalimentarii si fara nici un fel de “gol” turbo.

                              Potentialul motorului este exploatat de o transmisie foarte bine etajata si destul de scurta pentru a permite timpi de repriza foarte buni. Din pacate, pe autostrada o a sasea treapta de viteza ar fi fost binevenita. Chiar si asa, Honda nu este foarte zgomotoasa la viteze de peste 120 de km/h, dupa aceasta valoare predominand in special zgomotul la vant si cel al anvelopelor. Un alt punct forte al Hondei Accord este trenul de rulare. Suspensia este un excelent compromis intre confortabil si sportiv, cu un accent ceva mai mare pe nota dinamica. Am avut ocazia sa testam modelul pe traseul Sinaia - Targoviste si am remarcat o tinuta rutiera absolut neutra in viraje. Comportamentul supravirator apare foarte tarziu si doar atunci cand soliciti masina peste limitele unui condus sportiv normal.

                              Din fericire, sistemul VSA - omologul ESP-ului lui Bosch - intervine prompt, dar foarte discret, fara a incomoda. In concluzie, Honda a reusit un Accord exemplar din toate punctele de vedere. Daca aerul foarte discret al masinii nu te deruteaza atunci aceasta japoneza este pentru tine. Daca vrei insa ceva de “show off” te poti orienta catre alte marci, constructorii niponi oferind solutii si in acest sens.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • #45
                                tare, in sfarsit spun si astia de la autoshow adevarul :lol:
                                http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                                Comment

                                Working...
                                X