Fiabilitate Honda?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fiabilitate Honda?

    Salutare tuturor,

    Intentionez sa cumpar si eu un Jazz, fiind atras de multiplele reclame pozitive aduse acestui model, dar am descoperit recent o problema destul de grava care ma face sa-mi schimb parerea - deocamdata buna - despre Honda. Pe www.fitfreak.net se gasesc multiple cazuri de bujii aruncate din blocul motor la nici 100000km, lucru ce duce la neplaceri si reparatii costisitoare. Nu va pot da foarte multe detalii pentru ca nu am citit toate cazurile si nu stiu daca se manifesta doar la motorul L15 de pe Fit-urile americane, dar as dori sa stiu daca e cunoscut cazul si aici. Deocamdata Jazz-ul se situeaza sus de tot in ceea ce priveste fiabilitatea dar nu as vrea sa iau o decizie bazata doar pe top-urile de pe net. Totodata as dori sa-mi spuneti ce sa verific inainte sa cumpar un Jazz din a doua generatie cu motorizare L13 Euro5. Multumesc.

  • #2
    Per ansamblu, orice cauti pe net, despre o marca anume, o sa ai surpriza ca gasesti cu siguranta si lucruri neplacute. Asta se datoreaza in mare parte si faptului ca majoritatea, cei care vor ajutor sau descriu un fenomen, o fac din cauza problemelor si mai putin din cauza lucrurilor pozitive. Vorba aia, daca totul merge si este ok, de ce sa ne doara capul? La doctor mergi, de regula, cand te doare ceva, nu cand nu te doare nimic.
    Masinile japoneze au cele mai fiabile motoare pe benzina, lucru cunoscut nu din folclor, ci din practica anilor care si-au pus amprenta pe aceste motoare si raportat la numarul de evenimente neplacute intalnite. Atentie la acest aspect, deoarece aceasta nu inseamna ca nu au fost probleme si la aceste motoare, exemplu dat si de tine mai sus. Dar ca sa nu te sperii prea tare, intra pe forumurile de la ceilalti concurenti si compara putin cate probleme sunt la alte modele din alte clase asemanatoare. Dar si acolo, sunt generatii de motoare cu probleme semnalate si altele cu si mai multe probleme. Aici conteaza multe aspecte: exploatarea, calitatea consumabilelor, unde se face service-ul, etc. Din pacate la noi termenul de fiabilitate este interpretat putin eronat, adica fiabilitate=nu schimb nimic multi ani ca nu o sa ma lase in drum. Se poate strica orice ca nu-s nave spatiale (pana si alea se mai strica). Cu atat mai mult cu cat normele de poluare impuse obliga la tot felul de artificii si economia de piata obliga la cantitate si nu la calitate. Face si Honda rabat la calitate, asta este, mai ales la modelele mai noi. Daca vrei pareri obiective si practice, mergi la Honda in service si vorbeste cu mecanicii si ai sa vezi exemple clare in acest sens, cu cat te aproprii de anii de fabricatie actuali. Pe de alta parte, cu cat masina este mai veche si are km mai multi cu atat ai mai mult de schimbat, indiferent de producator.
    Per total, Honda este fiabila, da, atat timp cat respecti manualul service si schimbi consumabilele cu ceea ce este recomandat. In rest totul se rezuma la a fi o pura loterie. Cat despre problema ta cu bujiile aruncate din bloc: nu cunosc cazuri si nu cred ca ai sa auzi multe pe aici, dar pot sa-ti dau exemple de lanturi rupte la BMW X5 dupa 100k km sau Mercedes clasa C si E dupa 200k km. Asta nu inseamna ca acele masini nu sunt fiabile deoarece avem sute care circula pe drumurile noastre si care depasesc lejer 300k km fara probleme deoasebite.
    Daca-ti place Jazz-ul il cumperi si gata. Recomandat din surse mai sigure (cunoscuti, prieteni, rude) cu istoric la zi, sau din tari ca Belgia, Olanda, Franta, Germania, cu istoric la zi si cu mai putini km (in functie de bugetul tau). Atentie totusi la Germania si Olanda ca poate fi o loterie totala din cauza turcilor, iranienilor, marocanilor si rusilor care fac tot felul de jonglerii. Belgia si Franta sunt putin mai safe si masinile mai bine intretinute, daca le cumperi de la prima mana. DAR sa fii sigur de un aspect: Honda este o masina scumpa si sa nu te astepti la ieftin si bun. Nu exista la Honda.
    Sper ca nu te-am plictisit prea tare.
    Bafta.
    ...
    I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

    Comment


    • #3
      Originally posted by sebybastian View Post
      Daca-ti place Jazz-ul il cumperi si gata.
      Salut si multumesc pentru mesaj. Am ajuns la Jazz dupa multe cautari, si daca nu descopeream problema amintita anterior, nu mai foloseam forumul - si aici ai mare dreptate pentru ca nu cred ca va posta nimeni pe vre-un forum surprins de faptul ca nu i s-a stricat masina. Deocamdata raman pe Jazz. Numai bine.

      Comment


      • #4
        Salutări!
        Eu dețin o Honda Jazz și un Opel Zafira B și pot face o comparație a fiabilității pe o perioadă de 1.5 ani.
        Excluzând consumabilele voi enumera problemele apărute la ambele mașini precum și nr de km parcurși.

        Opel Zafira, aproximativ 15k km parcurși in 1.5 ani, regim mixt, as spune 40% oraș și 60% extraurban.
        Probleme: alternator defect (o problemă comună la Opel de fapt), cablu frana de mana gripat, etrier spate stânga defect, joc apărut în caseta de direcție (asta o să mă coste o avere), pivotul stânga față va începe în curând să cedeze (o altă problemă tipică la Opel Zafira - articulațiile cedează destul de repede).
        Honda Jazz, aproximativ 40k km parcurși pe aceeași durată de timp, cam același regim, poate ceva mai mult în regim urban, deoarece nu prea mai folosim Zafira când ne deplasam in oraș.
        Probleme: cam la 2 săptămâni se arde un bec de fază scurtă sau de poziție pe față (având în vedere frecvența mare de ardere a becurilor, eu consider că există o problemă și suspectez că mufele sunt oxidate și trebuiesc refăcute legăturile), flanșele de la amortizoarele față au prins un mic joc (deocamdată nu e nimic grav, însă le voi schimba oricum în curând), de curând am constatat că deși discurile de frână spate erau bune și am pus set de plăcuțe noi, acestea nu frânează pe toată suprafața discurilor, rămânând circa 1 cm spre centru discului, unde plăcuțele nu ating discul, deși cele vechi o făceau cu succes (aici nici mecanicul nu a avut o explicație prea bună, doar a presupus că uzura pe raza discurilor nu e uniformă).
        Acum te las pe tine să deduci unde sunt probleme mai mari.
        Succes!
        fbogdan
        Senior Member
        Last edited by fbogdan; 27-07-18, 15:39.
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • #5
          Case closed! Honda Jazz 1.2 2013 Urban Titanium Metallic...din Germania. Sunt foarte multumit de ea

          Comment


          • #6
            Salutare,
            Sa te bucuri de ea! Cat a costat? Alte poze mai ai?

            Comment


            • #7
              Multumesc !!

              Nu am vrut sa fac neaparat o pagina My Jazz, motiv pentru care nu am postat foarte multe poze.
              Masina am luat-o de la un dealer Honda de langa Koln cu 6400Euro, pret in care a intrat si o revizie tehnica (ulei, filtre, etc.).
              Din pacate nu am A/C automat, mufa USB si.... motorul L13 ..dar in rest e perfecta si sunt foarte multumit de motor care se simte bine dupa 4500rpm... sper sa fie si fiabila

              Comment

              Working...
              X