OVP : '18 Honda Civic Type-R GT 2.0 Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Felicitari pentru achizitie,sa ai parte de ea si sa o conduci responsabil!Partea cu cutia de viteza e,cred eu,dupa cum ai noroc.Ma cam roade rau de tot sa trec la Type R,insa nu o vad ca masina de naveta pentru ce am eu nevoie momentan.Distractie faina!

    Comment


    • #17
      Felicitari pentru achizitie!
      Arata super bine jucaria!!!
      Sa o conduci cu placere!!!

      Comment


      • #18
        Felicitari! Sa o conduci cu placere si fara evenimente neplacute!

        Ma bucur ca apar si pe la noi. Sunt niste super masini. Cum vorbeam in alt topic - reprezinta o specie pe cale de disparitie: masina motor combustie axata pe performanta, sofat, senzatii nefiltrate, minimalista si abordabila ca pret. Se adreseaza unei nise de soferi care inaintand in varsta vor avea alte exigente. Iar generatiile care vin din urma sunt pe tech etc. La un moment dat nu va mai fi rentabila productia acestor masini.

        Vad aproape zilnic parcat in drumul meu un CTR la fel albastru. Arata super, mai ales cand e soare iese serios in evidenta.
        Visez la un CTR, m-ar atrage culoarea gri metal (precum CTR lui Wydarr) dar deocamdata nu sunt hotarat. Daca-mi iau o sa tin de el macar 10 ani.

        Comment


        • #19
          Originally posted by dantt View Post
          Felicitari pentru achizitie,sa ai parte de ea si sa o conduci responsabil!Partea cu cutia de viteza e,cred eu,dupa cum ai noroc.Ma cam roade rau de tot sa trec la Type R,insa nu o vad ca masina de naveta pentru ce am eu nevoie momentan.Distractie faina!
          Multumesc! Pana acum am facut peste 800km si pot spune ca daca mergi in limita legala, raportul putere/consum este surprinzator de corect. Eu cu nicio masina detinuta pana acum, ca a fost motor de 1.2 de la Fiat sau 1.8 de la Honda,nu am facut mai mult de 450 km cu un plin.
          Originally posted by rares_b View Post
          Felicitari pentru achizitie!
          Arata super bine jucaria!!!
          Sa o conduci cu placere!!!
          Multumesc!

          Originally posted by mike2005 View Post
          Felicitari! Sa o conduci cu placere si fara evenimente neplacute!

          Ma bucur ca apar si pe la noi. Sunt niste super masini. Cum vorbeam in alt topic - reprezinta o specie pe cale de disparitie: masina motor combustie axata pe performanta, sofat, senzatii nefiltrate, minimalista si abordabila ca pret. Se adreseaza unei nise de soferi care inaintand in varsta vor avea alte exigente. Iar generatiile care vin din urma sunt pe tech etc. La un moment dat nu va mai fi rentabila productia acestor masini.

          Vad aproape zilnic parcat in drumul meu un CTR la fel albastru. Arata super, mai ales cand e soare iese serios in evidenta.
          Visez la un CTR, m-ar atrage culoarea gri metal (precum CTR lui Wydarr) dar deocamdata nu sunt hotarat. Daca-mi iau o sa tin de el macar 10 ani.
          Multumesc! Ti-am citit punctul de vedere si sunt 99% de acord cu tine. Masini de genul acesta, intr-un segment de pret ca cel de acum, se vor produce, piata o cere, ca vor fi cu combustibil fosil, electrice sau cu alta sursa de putere aici tot piata decide.
          OFF-TOPIC
          PS: Eu daca nu aveam sansa acum, cel mai sigur peste un an as fi renuntat la acest vis. Timpul trece, apar mereu alte nevoi, responsabilitati, idei.
          PSS: In ceea ce priveste achizitia, am citit cateva mesaje, nu numai in topicul meu, unde oamenii cautau aprobarea cuiva ca sa faca ceva. Eu am ajuns la concluzia urmatoare, daca muncesti si visezi la ceva e bine sa pui totul in balanta, vezi ce este mai important, ce te face mai fericit si ia o decizie cu incredere.
          Ovp
          Junior Member
          Last edited by Ovp; 20-07-18, 06:49.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Ovp View Post
            OFF-TOPIC
            PS: Eu daca nu aveam sansa acum, cel mai sigur peste un an as fi renuntat la acest vis. Timpul trece, apar mereu alte nevoi, responsabilitati, idei.
            PSS: In ceea ce priveste achizitia, am citit cateva mesaje, nu numai in topicul meu, unde oamenii cautau aprobarea cuiva ca sa faca ceva. Eu am ajuns la concluzia urmatoare, daca muncesti si visezi la ceva e bine sa nu te abti, pune totul in balanta, vezi ce este mai important, ce te face mai fericit si ia o decizie cu incredere.
            Clar apar situatii noi, calcule noi, alte prioritati. Sunt constient ca nu-i nimic batut in cuie, s-ar ptuea sa ma razgandesc.

            Despre partea cu aprobarea. Nici inainte nu prea imi pasa de parerea celor din jur. Trecand de 30 de ani mi-am dat seama ca viata e prea scurta ca sa incerc sa le fac pe plac/impresionez niste necunoscuti care nu dau nici 2 bani pe mine. Deci in consecinta putin imi pasa de eticheta/gura lumii in caz ca-mi iau o astfel de masina. Ma simt eu bine(fara a-i deranja pe altii) si asta conteaza.
            Ezit sa fac pasul doar din ratiuni tehnice dupa ce-am mai citit pe forumuri. Astept sa vad cum evolueaza lucrurile.

            Numai bine

            Comment


            • #21
              @OVP ce inseamna "surprinzator de corect"?
              @Mike2005, e la fel si dupa 40.
              ....

              Comment


              • #22
                Originally posted by Dan P View Post
                @OVP ce inseamna "surprinzator de corect"?
                In cazul meu, pe traseul cel mai frecventat de mine, costul calatoriei nu a crescut cu mai mult decat ma asteptam. Plus sentimentul de siguranta este altul fata de cealalta masina.
                Ovp
                Junior Member
                Last edited by Ovp; 20-07-18, 18:09.

                Comment


                • #23
                  Stiu ca-i obscen, dar ce consum ai la masina?
                  ....

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Dan P View Post
                    Stiu ca-i obscen, dar ce consum ai la masina?
                    In bord imi arata 9,3 media, pe dj la 100km aveam constant si 6,5-7 iar pe autostrada undeva intre 7,5-8 de la Km 56 pana la intrare in Bucuresti. Tot timpul am folosit modul Sport. Chiar daca este in prima mie de km nu am menajat-o deloc in locurile unde stiu ca e mai "sigur" drumul .
                    Cei drept in oras cred ca am facut doar 150km pana acum din 850km. Fac mult mai multi km extraurban pe an (aprox 13k) decat urban, de asta am cautat si o masina mai puternica iar in calcul nu am luat niciodata un diesel, dpmdv trebuie sa se regaseasca strict pe masini si utilaje folosite la transport, agricultura etc.
                    Ovp
                    Junior Member
                    Last edited by Ovp; 20-07-18, 18:09.

                    Comment


                    • #25
                      Exact ca Type S-ul meu. E excelent asa!
                      ....

                      Comment


                      • #26
                        Salve si felicitari de achizitie,
                        Sa te bucuri de ea fara probleme si sa ai grija mare la traficul nostru minunat.
                        Sper ca ti-a fost de folos ce am aberat prin thread pe la mine.

                        Originally posted by mike2005 View Post
                        Felicitari! Sa o conduci cu placere si fara evenimente neplacute!

                        Ma bucur ca apar si pe la noi. Sunt niste super masini. Cum vorbeam in alt topic - reprezinta o specie pe cale de disparitie: masina motor combustie axata pe performanta, sofat, senzatii nefiltrate, minimalista si abordabila ca pret. Se adreseaza unei nise de soferi care inaintand in varsta vor avea alte exigente. Iar generatiile care vin din urma sunt pe tech etc. La un moment dat nu va mai fi rentabila productia acestor masini.

                        Vad aproape zilnic parcat in drumul meu un CTR la fel albastru. Arata super, mai ales cand e soare iese serios in evidenta.
                        Visez la un CTR, m-ar atrage culoarea gri metal (precum CTR lui Wydarr) dar deocamdata nu sunt hotarat. Daca-mi iau o sa tin de el macar 10 ani.

                        Acum este sansa ta!
                        Miercuri era una la Asko Chiajna






                        Originally posted by Ovp View Post
                        In bord imi arata 9,3 media, pe dj la 100km aveam constant si 6,5-7 iar pe autostrada undeva intre 7,5-8 de la Km 56 pana la intrare in Bucuresti. Tot timpul am folosit modul Sport. Chiar daca este in prima mie de km nu am menajat-o deloc in locurile unde stiu ca e mai "sigur" drumul .
                        Cei drept in oras cred ca am facut doar 150km pana acum din 850km. Fac mult mai multi km extraurban pe an (aprox 13k) decat urban, de asta am cautat si o masina mai puternica iar in calcul nu am luat niciodata un diesel, dpmdv trebuie sa se regaseasca strict pe masini si utilaje folosite la transport, agricultura etc.
                        La mine, consumul este cam 15% in Bucuresti, si cam 11 pe autostrada, fara a comenta viteza de pe autostradă...
                        Wydarr
                        Senior Member
                        Last edited by Wydarr; 21-07-18, 18:02.
                        I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

                        https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                        Comment


                        • #27
                          Salutare!

                          Astazi, de fapt ieri, dar intelegeti voi, am depasit 1000km si am zis ca e timpul sa scriu primele pareri despre masina.

                          Am trecut cu bine pana acum de traficul din Bucuresti, am si doua mici lovituri de pietre pe capota si bara, momentan nu sunt vizibile asa ca nu le iau prea mult in serios. Bine ca luni merg sa pun folie, sper ca 2-3 ani sa nu am probleme.Ca o paranteza, ma tot uitam la alte masini Opel sau Dacia de prin jurul meu, chiar si la masini de flota, nu au urme vizibile pe vopsea de exploatare in trafic dupa 2 3 ani cum am eu dupa 1 saptamana . Imi explica cineva ca la modelele noi au crescut nivelul de duritate si grosime a straturilor de vopsea si lac, poate pentru Vest este mai mult decat suficient dar la noi, nu mai zic nimic.

                          Tot astazi am descoperit doua lucruri destul de enervante, un sunet metalic care se pare ca vine de la actuatorul wastegate atunci cand schimb viteza si turbina/motorul nu se afla in sarcina si al doilea, cu care chiar daca eram obisnuit de la Honda cealalta, scartaitul franelor, nici trenu’ daca pune frana brusc nu se aude asa tare. Daca inainte se uitau doar cei interesati la masina acum chiar ca se uita toti dupa ce aud aceasta opera clasica.

                          Ieri, am aflat de la o tiganca “vrajitoare” in parcare la Carrefour Militari ca o sa am dusmani, n-am vrut s-o bag in seama , azi dimineata m-am trezit cu o dunga frumoasa pe usile din drepta . Noroc ca este superficiala si iese la polish.

                          Am incercat si sistemele de siguranta cu care vine masina, data viitoare nu o mai fac in Romania, de exemplu asistenta de mentinere a benzii de rulare cand a pierdut din radar banda trasata pe marginea drumului a miscat de volan de ma duceam in sant , iar pe autostrada mi se para ciudat pentru ca volanul se misca stanga-dreapta tot timpul, chiar daca mentine masina pe mijloc imi da impresia de nesiguranta.

                          In rest toate bune si frumoase, masina e senzationala, destul de confortabila chiar si in modul sport, deloc obositoare la drum lung, iar pozitia la volan multa mai buna decat la FK2. M-am asezat si in spate si pot spune ca boxele de acolo se aud mult mai clar decat cele din fata.

                          Inca un lucru, merg mult mai atent si mai regulamentar decat o faceam inainte. In final il citez pe colegul Wydarr :”Normal ca merge ca un domn.. Are HONDA.”

                          Comment


                          • #28
                            La mine scartaitul a disparut dupa vreo... sa zic 2000 - 2500 km.
                            Banuiesc eu ca se manifesta, ca si la mine, cand franezi usor, la viteza mica, atunci cand te aproprii de semafor, ca sa te vada chiar toata lumea...

                            Referitor la sistemele de siguranta... hmm.. eu n-am avut asa probleme, dar unele dintre ele nici nu prea le folosesc pentru ca mi se pare ca ma lenevesc.
                            Imi place avertizarea la coliziuni (e pe setarea cea mai agresiva - se activeaza la distanta cea mai mare) si fac concurs cu masina, daca eu franez inainte sa se aprinda becul, am eu un punct, daca se aprinde becul e egalitate si daca suna si avertizarea sonora, are Yume un punct. Ajuta la un condus civilizat in Bucuresti.
                            O SINGURA data pana acum, un pieton traversa pe trecere, l-am lasat sa treaca si am incercat sa accelerez prin spatele lui si mi-a taiat gazul certandu-ma. Sa-mi fie invatatura de minte.
                            ACC-ul l-am folosit, e bun cand mergi repede in coloana, in general sunt pe setarea 2/4 linii
                            Lane assist-ul si cel de la comutatorul din stanga jos si cel de la ACC, nu prea le-am folosit. Sunt impresionante, dar la drumuri de maxim 250 de km cat am facut eu.. nu isi fac simtita nevoia, cel putin pentru mine.

                            Imi pare rau de zgarieturile "binevoitorilor", nu te enerva si chiar daca prinzi pe cineva in fapt, parerea mea este ca nu merita conflictul.
                            De curiozitate, unde pui PPF si cam cat costa pentru ce vrei tu sa acoperi.

                            O seara buna si spor la condus.
                            I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

                            https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                            Comment


                            • #29
                              La mine scartaitul a disparut dupa vreo... sa zic 2000 - 2500 km.
                              E bine de stiut ca la un moment dat se mai amelioreaza.


                              In cazul sistemelor de siguranta, eu nu am considerat o problema, dpmdv este doar o simpla limitare a sistemelor si e perfect ca exista pentru ca te face mult mai atent. Si e bine de stiut de la inceput, cred ca daca mai testez masina din nou, in aceleasi conditii, nu cred ca mai reactioneaza la fel. E o situatie pe care am prezentat-o, poate in felul asta am facut mai atenti si alti posesori de permis, vezi atatea cazuri cu Tesla si cu nivelul de autonomie al masinii.

                              Imi pare rau de zgarieturile "binevoitorilor", nu te enerva si chiar daca prinzi pe cineva in fapt, parerea mea este ca nu merita conflictul.
                              Nu ma mai enervez de mult in astfel de cazuri, in afara de a comenta calm situatia nu am ce face, daca pe om atat l-a dus capul, ii doresc sa fie sanatos, si nu la modul sarcastic.
                              Pe cealalta masina in prima luna cand am luat-o cineva s-a gandit cineva ca am nevoie de un model pe masina, poate mai parcheaza una la fel langa si nu stiu care este a mea

                              Informatii despre folie iti trimit in privat, nu cred ca am voie sa dau nume sau preturi pe forum.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Wydarr View Post
                                Acum este sansa ta!
                                Miercuri era una la Asko Chiajna
                                Ha, merci mult de pont! Eye candy! E tentant, mai ales ca am revenit momentan in tara in vacanta O sa astept face-lift-ul. Am vazut pe Civicx poze cu un type R camumflat partial in teste. Daca se rez problemele atunci n-am nici o pr sa mai astept 1-2 ani pana il pot cumpara.
                                Am stat putin prin Bucuresti si ma gandeam la colegii cu TypeR vazand ce dezastru sunt drumurile. OMG nu m-ar tine sa ma dau cu asa masina pe aici.

                                @Ovp
                                Am inteles de pe alte forumuri ca vopseaua nu e punctul forte al actualei generatii Honda. Altii se plang ca ar fi prea subtire.
                                Cred ca toate masinile recente din cauza normelor stricte au vopsea mai putin rezistenta. La al meu Bmw am destule ciupituri de pietricele pe partea din fata a capotei. Chiar daca pastrez o distanta prudenta fata de cei fin fata si merg aproape doar pe autostrazi.
                                E o solutie buna sa imbraci in folie de protectie zonele expuse: bara fata, varful capotei, plus partea de aripa/spoiler din spatele rotilor.

                                Comment

                                Working...
                                X