ULYACDC: '18 Honda CR-V 2.0 A/T AWD Elegance, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ULYACDC: '18 Honda CR-V 2.0 A/T AWD Elegance, Urban Titanium Metallic

    Salut,

    Mai întâi, mulțumesc celor care și-au postat experiența cu acest model, informatiile de pe forum m-au ajutat in alegere.

    Îl am de mai puțin de o săptămâna, vineri l-am ridicat de la Asko, acum are vreo 600 km.

    Încerc sa ma obișnuiesc cu cuplul (fata de 380nm la Outlander-ul 2013) - nu mi se pare o problema, fiind livrat pe o plaja mult mai lunga de turații, diferența efectivă de timp in accelerare nu este atât de mare.

    Ca tot îl compar, are ceva chestii moi pe dedesubt + e cu vreo 4 cm mai joasa, nu cred ca voi mai avea curaj sa-l bag pe unde am băgat outlanderul...dar cine știe, toate au un început.

    Singura opțiune care îmi lipsește este xenon-ul, ma gândesc să-i cumpăr o pereche de faruri cu balasturi (inclusiv autolevelingul) - dar nu e ceva urgent.

    Cutia automata merge super, sunt încântat de cum merge.

    Consumul a fost 6.9% in exterior ( mers ușor Săcele -București pe Cheia -66km/h viteza medie), iar in Buc, cam 14%. Nu sunt surprins și outlander-ul face 12% + când e aglomerat.

    Unitatea nu este atât de rea pe cât am citit, depinde cum îți setezi asteptarile. Telefonul merge perfect, la fel și wifi-ul (am pus un router portabil cu cartela digi ) . Mi se pare peste cea de la outlander, care in schimb iti da acces la multe setări ale mașinii.
    Voi testa și hdmi-ul; am observat ca sunt soluții pentru instalarea waze, sau google Maps însă nu prea am chef și timp sa umblu la ea; mi se pare ca producatorul a tăiat special aceasta posibilitate, posibil datorită memoriei sa apăra probleme ulterior. Dacă merge hdmi-ul in mers nu văd de as mai face-o.

    Deocamdata o cam menajez, nu prea m-am jucat cu padele, însă o voi face cu siguranța după ce ne obișnuim.

    Multă bafta!

  • #2
    Bun venit in club!
    Multi KM fericiti, drumuri fara probleme si minunate calatorii!
    Ca sa va raspund pe scurt, din experienta de 8 ani cu CR-V-uri.
    1. E un motor pe benzina fara turbina; nu cuplul este partea lui forte, dar se conduce fantastic dupa ce incepeti sa folositi padelele si este exceptional de fiabil; la turatii mari VVTEC merge brici si e ce trebuie ca sa va simtiti bine.
    2. NU e o masina de teren; e o masina de sosea cu posibilitati nu foarte mari de a merge pe teren neamenajat; cu grija si dupa ce invatati dimensiunile si inaltimea, merge putin si pe drumuri mai grele; dar nu e conceputa pentru asa ceva. Este o masina exceptionala pentru mers distante mari pe autostrada sau pe drumuri asfaltate, si sa ne simtim extrem de confortabil si in siguranta.
    3. Xenon, faruri cu balast, auto leveling: nu merita. Lasati-o asa cum e. Poate sa puneti halogene mai bune, atat. Efectiv nu merita sa modificati ceva, plus ca ar costa cat nu face.
    4. Si aici aveti setari ale masinii la greu, am descris cum se ajunge la ele pe pagina mea de la http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Metallic/page2
    Inca o data, sa va bucurati de ea si sa veniti la intalnirile grupului CR-V din Bucuresti, daca vreti sa aflati de la sursa multe experiente cu aceasta superba masina.
    Personal, s pune o alarma, dar depinde de unde mergeti desigur, si o camera video.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de el!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa il conduci cu placere!

        Comment


        • #5
          Sa il conduci cu placere si la multi km. fara probleme!

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru achizitie!
            Sa il conduci cu placere!!!

            Comment


            • #7
              Salut,

              Am ajuns la aproape 5000 km - dupa un concediu in Grecia cu vreo 2300 km.

              Cu ocazia asta am făcut câțiva km și pe macadam, nu am putut sa ma abțin și am trecut din Agios Nikolaos in Nikiti, direct, prin Livezile de măslini... cu mare atenție, a fost Ok.

              Aveam emoții cu depășirile, nu mai e cazul. Cu econ Off și cutia in modul S, nu am avut nicio problema. E adevărat, in general nu îmi place sa fac depasiri din scurt, prefer sa aștept pana când sunt sigur ca e Ok.

              Farurile sunt foarte Ok, nu simt lipsa xenon-ului.

              Am căutat o soluție pentru a afișa waze, google maps pe ecran, nu prea îmi surâdea soluția cu iroot. Am găsit un dongle hdmi pt. iPhone (iOS 11) , merge făcut cast prin hdmi însă ca orice chinezărie are bug-urile sale: nu încarcă tel in timpul funcționarii. Mai mult, de fiecare data trebuie resetat VSP-ul in meniu...pana la urma tot iroot, mi-a luat vreo 45 min dar merge perfect.

              Intrucat aveam multe bagaje am pus cutia pe mașina. M-am bucurat când am văzut ca pentru crv tot thule 753 merge - ma gândeam ca le folosesc pe cele de pe outlander, însă surpriza: nu au mers. Bine ca nu am cumpărat tot setul, cei de la thule mi-au spus ca pot lua doar kitul de prindere pt. Crv, așa ca am dat numai vreo 150 RON. Barele sunt un pic mai late decat cele pt crv, dar fiind vorba doar câțiva cm, sunt Ok. Am fost un pic dezamăgit, fiind obișnuit cu barele longitudinale metalice de pe outlander, unde puteam pune barele oriunde aveam nevoie, am descoperit ca la Honda sunt puncte fixe - dezavantajul la montare/demontare e evident. Datorită poziției acestor puncte fixe, haionul atinge puțin cutia (probabil voi modifica un pic cutia pt asta), temporar am rezolvat cu un cauciuc autoadeziv in zona in care atingea.

              Cu ocazia, reviziei de 1000 de km am montat și un cârlig detașabil + priza (ma gândesc sa pun un suport de biciclete in spate). Din nou surpriza, trebuie mult mai mare atenție, l-am harjait deja de vreo doua ori la intrarea pe pante mai accentuate.

              Cam astea sunt impresiile din primii 5000 km. Ne auzim mai încolo.
              Ulyacdc
              Junior Member
              Last edited by Ulyacdc; 09-09-18, 20:50.

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente!

                Ma gandesc si eu sa imi pun carlig, tot pentru suportul de biciclete. Inteleg ca l-ai montat la Asko? Imi poti spune un pret pt treaba asta?

                Comment


                • #9
                  Când aveam CR-V, am montat un cârlig de la Galia, demontabil. Cu cârligul demontat, era sub bară. Cu cârligul montat ieșea ceva afară, dar mult mai "fit" , mai discret și mai puțin dernanjant față de cel OEM. Despre calitatea lui, numai de bine. Am tractat cu el o platformă+ mașină pe platformă și s-a comportat perfect. Eu l-am montat la Asko dar nu mai știu costul oprațiunii de montare.

                  O poză cu el montat vezi aici, la postul #108 https://hondafan.ro/forum/forum/my-h...metallic/page6

                  KMR
                  Super Moderator
                  Last edited by KMR; 12-09-18, 09:19.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    In cazul meu cârligul și instalația electrică a intrat in prețul negociat cu Asko, intrucat e mașina de servici, e mai puțin relevant ( nu am negociat prea mult cu ei, deși k s-a părut cam scump).

                    Este demontabil (2 șuruburi), poate ii fac diseară o poza.

                    Comment


                    • #11
                      In cazul meu cârligul și instalația electrică a intrat in prețul negociat cu Asko, intrucat e mașina de servici, e mai puțin relevant ( nu am negociat prea mult cu ei, deși k s-a părut cam scump).

                      Este demontabil (2 șuruburi), poate ii fac diseară o poza.

                      Comment


                      • #12
                        Iata cârligul. Intr-una din poze se vede locul in care l-am atins.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Păi când nu-l folosești nu îl demontezi? Umbli cu el așa mereu?
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            Am fost super prins înainte de concediu și nu l-am dat jos.
                            Când ne-am întors, a început aglomerația așa ca nu am mai scos mașina din garaj.
                            In curând voi cumpara suportul pentru biciclete (ma gândesc pa Peruzzo Parma 706/4), deci cel puțin in Weekend va fi folosit.

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc pt poze! O sa intreb un pret la cei de la Asko cand merg la revizie. Oricum o sa-l montez in primavara cand reincepe sezonul bicicletelor!

                              Comment

                              Working...
                              X