TIBIKA: '07 Honda Jazz 1.3 i-DSI, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TIBIKA: '07 Honda Jazz 1.3 i-DSI, Milano Red

    Salutare,

    Am o Honda Jazz, frumoasa, rosie, GD1, 2007, 1339 cmc, plimbata de mine de prin Aprilie, care tocmai a implinit 60.000 km.
    Revizie facuta cu schimb bujii, ulei motor + filtre.

    Am dus-o la Sibiu, la mare, o tin prin Bucuresti, ma plimba cu 20 la ora si cu 170 - ma trateaza extraordinar.

    Insa am nevoie de ajutorul si experienta voastra:
    1. I-am schimbat de asemenea discuri si placute spate cand am luat-o - inainte de schimb, parametrii de franare erau OK. Dupa schimb, mi s-a spus ca etrierul stanga spate e gripat si trebuie schimbat - am zis ca nu dau 1000+ RON si mai incerc alt service dupa ce merg un pic cu discurile si placutele noi, poate se degripeaza. Nu am reusit insa sa mai merg cu ea in service inca - Aveti vreun sfat / vreo experienta similara? Se pot reconditiona etrierii spate cu usurinta?
    2. Am observat ca nu-mi functioneaza degivrarea in oglinda din dreapta - aveti idee cum pot sa fac sa incerc sa o repar singur, sau e mai bine sa las profesionistii?
    3. Masina a venit cu alarma, insa nu stiu cine a montat-o, desi mi s-a spus ca a venit pe masina noua, incat goarna alarmei nu e prinsa pe nimic sub capota - a fost pur si simplu fixata prin presare, iar acum, desprinsa, vibreaza teribil in treapta 1 - pentru cei care aveti alarma, cum este prinsa in compartimentul motor? Puteti impartasi o poza?
    4. Asa cum am mai citit, si cum am observat de la 90-100 km in sus, masina e galagioasa - urla la mine, desi ii place. Care sunt solutiile mai usoare de antifonare si unde ar trebui facuta in principal - fete usi, sau carenaje roti / compartiment motor sub bord, etc.?
    5. Masina nu are decat 2 boxe, pe fata, iar cu un bebe mic in masina mi-ar prinde bine si ceva sunet in spate, ca sa nu surzesc eu la volan. V-ati instalat singuri boxe pe spate? Care ar fi dimensiunile si cat de dificil se instaleaza (exista cablaj tras deja? Nu am dat fetele de usi jos insa, incat pe fata in dreapta cred ca a fost desfacuta fata de usa, iar acum "cotiera" de pe portiera este semi-dezmembrata, incat nu se mai cupleaza clipsurile cum trebuie.
    6. Ar trebui sa mai schimb ceva acum la 60.000 km, in afara de cele mentionate mai sus (ulei cutie viteze, etc.)?


    In speranta ca ma puteti ajuta si ca nu am pus multe intrebari redundante / care isi gaseau raspunsul in multiple alte thread-uri, va multumesc.

    Tibi

  • #2
    Salut.
    Din pacate nu-ti pot oferi prea multe raspunsuri, dar am sa incerc acolo unde stiu.
    1. pot sa spun ca si eu am o problema cu frana stanga spate. Eu asa am luat masina. Am mers la service, am curatat disc, am inlocuit placute, am verficat ghidajele, etc....dar tot este in afara parametrilor. Asta spune standul de franare si nu eu. Pana la urmatorul ITP sper sa rezolv.
    2.Nu am asemenea probleme
    3.Nu am alarma
    4.Era un topic cu insonorizarea unui Jazz. Daca il gasesc, il postez aici.
    5. Nici eu nu am avut boxe pe spate. Le-am cumparat din dezmembrari intrucat sunt montate pe un suport de plastic specific. Nu am gasit inele adaptoare pentru spate, doar pentru fata. Nu am masurat diametrul. Nu se instaleaza deloc dificil intrucat se clipseaza pe usa. Orificiul din usa este acoperit cu ceva insonorizant. Usa este precablata!
    7. Nu am idee.
    Imi pare rau ca nu am putut sa-ti ofer mai multe informatii.

    Toate bune.

    Comment


    • #3
      Caut link-ul
      Last edited by nazy; 10-07-18, 11:07.

      Comment


      • #4
        Salut!
        Incerc si eu sa-ti raspund acolo unde pot, pe baza experientelor mele cu Jazz-ul.
        1. Incearca un etrier din dezmembrari daca gasesti, nici eu n-as da 1000 lei pe unul nou, e un pret exorbitant. Sau reconditionarea celui de pe masina, insa multe service-uri se feresc de astfel de operatii, ori ca nu stiu sa le faca, ori ca e multa munca pentru bani putini. Se degripeaza prin presiune cu aer, apoi se scoate pistonasul, se lubrifiaza bine si se schimba garniturile. Eu am reusit operatiunea asta la un service, insa era vorba de o Zafira B.
        2. Oglinda se scoate tragand usor cu o surubelnita de partea de jos intai, are niste cleme de plastic care ar trebui sa iasa fara sa presezi prea tare. Apoi se scoate foarte usor si din clema de sus, ca sa ai acces la fire. Posibil sa fie nevoie sa demontezi si suportul pe care se prinde oglinda (parca sunt 4 suruburi), insa fara sa dai si suportul jos poti vedea daca mufele sunt la locul lor. Daca mufele par ok, atunci ai o problema pe fire banuiesc => electrician.
        3. Eu nu am alarma
        4. Insonorizare usoara => http://www.hondafitjazz.com/wind.html
        Insonorizare de calitate gasesti pe topicul cu Jazz-ul colegului Injector. Atentie ca va costa ceva bani si va implica destula munca.
        5. Nu am boxe spate si nici nu m-a interesat sa-i pun, insa masina e precablata se pare, cum a spus si colegul nazy.
        6. Ulei cutie musai OEM Honda (nu ai spus daca e manuala sau automata). Colegii mai spun ca se verifica la fiecare revizie jocurile la supape (sper ca nu gresesc), dar eu n-am facut niciodata operatiunea asta (am peste 120k km).
        Succe si tine-ne la curent.
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • #5
          boxe spate originale Honda sigilate:
          https://www.pieseauto.ro/boxe-auto/h...838575659.html


          Vad ca are foate multe piese originale pentru Jazz

          Comment

          Working...
          X