Posesor nou - Jazz GD1 - 2007 - help!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Posesor nou - Jazz GD1 - 2007 - help!

    Salutare,

    Am un Jazz, frumos, rosu, GD1, 2007, 1339 cmc, plimbat de mine de prin Aprilie, care tocmai a implinit 60.000 km.
    Revizie facuta cu schimb bujii, ulei motor + filtre.

    L-am dus la Sibiu, l-am dus la mare, il tin prin Bucuresti, l-am plimbat cu 20 la ora si cu 170 - ma trateaza extraordinar.

    Insa am nevoie de ajutorul si experienta voastra:
    1. I-am schimbat de asemenea discuri si placute spate cand am luat-o - inainte de schimb, parametrii de franare erau OK. Dupa schimb, mi s-a spus ca etrierul stanga spate e gripat si trebuie schimbat - am zis ca nu dau 1000+ RON si mai incerc alt service dupa ce merg un pic cu discurile si placutele noi, poate se degripeaza. Nu am reusit insa sa mai merg cu ea in service inca - Aveti vreun sfat / vreo experienta similara? Se pot reconditiona etrierii spate cu usurinta?
    2. Am observat ca nu-mi functioneaza degivrare in oglinda din dreapta - aveti idee cum pot sa fac sa incerc sa o repar singur, sau e mai bine sa las profesionistii?
    3. Masina a venit cu alarma, insa nu stiu cine a montat-o, desi mi s-a spus ca a venit pe masina noua, incat goarna alarmei nu e prinsa pe nimic sub capota - a fost pur si simplu fixata prin presare, iar acum, desprinsa, vibreaza teribil in treapta 1 - pentru cei care aveti alarma, cum este prinsa in compartimentul motor? Puteti impartasi o poza?
    4. Asa cum am mai citit, si cum am observat de la 90-100 km in sus, masina e galagioasa - urla la mine, desi ii place. Care sunt solutiile mai usoare de antifonare si unde ar trebui facuta in principal - fete usi, sau carenaje roti / compartiment motor sub bord, etc.?
    5. Masina nu are decat 2 boxe, pe fata, iar cu un bebe mic in masina mi-ar prinde bine si ceva sunet in spate, ca sa nu surzesc eu la volan. V-ati instalat singuri boxe pe spate? Care ar fi dimensiunile si cat de dificil se instaleaza (exista cablaj tras deja? Nu am dat fetele de usi jos insa, incat pe fata in dreapta cred ca a fost desfacuta fata de usa, iar acum "cotiera" de pe portiera este semi-dezmembrata, incat nu se mai cupleaza clipsurile cum trebuie.
    6. Ar trebui sa mai schimb ceva acum la 60.000 km, in afara de cele mentionate mai sus (ulei cutie viteze, etc.)?


    In speranta ca ma puteti ajuta si ca nu am pus multe intrebari redundante / care isi gaseau raspunsul in multiple alte thread-uri, va multumesc.

    Tibi

  • #2
    Salut si bine ai venit printre noi!
    O sa-ti raspund succint la intrebari, atat cat ma pricep si eu sau din propriile experiente.

    1. Etrierul de frana trebuie scos si verificat, e foarte posibil sa poata fi usor deblocat. Eu am patit asa la un Opel Zafira si mi l-au deblocat la service + schimb garnituri cu unele noi. Costul a fost de 150 lei din ce-mi amintesc.
    Despre pretul de 1000 lei /etrier nou, mi se pare exagerat rau, n-as da mai mult de 500 lei pe unul nou. Ai si varianta etrier din dezmembrari.
    2. Oglinda se indeparteaza relativ usor, incepi sa tragi usor cu o surubelnita de partea de jos, are niste catari de plastic ce ar trebui sa iasa relativ repede in teorie, fara sa fortezi. Dupa ce iese partea de jos oglinda va culisa in sus si-ti va fi usor sa scoti si priderea de sus. Apoi trebuie sa verifici daca firele sunt la locul lor mufate. Daca sunt, atunci problema e pe fire aproape sigur, ai nevoie de electrician.
    3. Alarma -nu stiu, nu ma pot pronunta, ei habar n-am daca masina mea are alarma, n-am vazut nici o goarna pe nicaieri si la mine si inchide si deschide silentios. Deduc ca nu ar avea alarma.
    4. http://www.hondafitjazz.com/wind.html
    E o izolatie improvizata, insa s-ar putea sa aiba efect. Pentru izolatie totala de calitate, citeste topicul Hondei Jazz a lui Injector, dar acolo vei investi ceva bani seriosi + munca multa.
    5. Nici eu nu am boxe pe spate, insa e foarte posibil ca masina sa fie precablata pentru ele. Nu stiu sa-ti spun dimensiunile difuzoarelor, n-am vazut nici un topic despre acest aspect si sincer sa fiu nici nu m-a interesat prea tare subiectul.
    6. Daca ai cutie automata CVT si pana acum nu a primit schimb de ulei, e momentul s-o faci. Atentie, doar ulei original Honda CVT-F. Il gasesti aici >>>> https://www.coxmotorparts.co.uk
    Consulta sectiunea Groupbuy de aici de pe forum si te cuplezi cu alti colegi la o comanda mare ca sa economisesti la transport.

    Asteptam poze si alte impresii despre Jazz.
    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

    Comment


    • #3
      1. Etrierii spate se reconditioneaza foarte usor. Sunt si filmulete pe youtube de la englezi cum poti sa faci acest lucru singur. Iti trebuie o mica presa ideal, daca daca nu-i blocat merge si cu surubelnita sa-l desfaci, sa-l cureti si sa-l ansamblezi la loc, dupa care aerisire si merge inca 10-15k km fara probleme. Ideal este sa cumperi kit reparatie (intreaba la colegul Bekxy sau cere la Coxmotorparts o cotatie pret) si sa faci o treaba gospodareasca. Sa inspectezi si cilindrii (pistonasele) ca nici alea nu merg la nesfarsit si daca au inceput sa rugineasca cam e bine sa-i schimbi. Oricum iesi mult mai bine decat etrier complet si de cele mai multe ori nici nu este cazul.
      2.3 nu stiu, nu cunosc.
      4. La portierele spate ai sigur cabluri trase cu mufe la capat. Trebuie doar sa cumperi difuzoare si sa le montezi. Si eu vreau acelasi lucru, dar nu sunt o prioritate. Oricum in locul lor este lipit un burete presat acum. Sistemul de printere original are un colier de plastic cu cleme de fixare. Inca nu stiu nici eu cum se pot prinde simplu difuzoarele cumparate, dar odata ce o sa-mi pun o sa revin cu explicatii/foto.

      Bafta.
      ...
      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

      Comment


      • #4
        Salut,
        Pentru etrier poti lua set reparatie ce contine cilindrul si ceva garnituri pe acolo.
        Eu am un civic si la rar desteptii mi-au blocat frana de mana pe o roata din spate ca au ridicat maneta pana in cer., si la fel mi sa zis ca e dus etrierul .
        Am luat un kit din acela , si mecanicul mi-a schimbat cilindrul(mi-a spusc a e blocat) si ce mai era pe acolo si functioneaza perfect.
        Din graba am luat doar un kit iar acuma cel reconditionat lucreaza mai bine ca cealalta roata , observand asta ca am schimbat si discurile de frana iar pe etrierul vechi sa dus mai tarziu acel strat de protectie de pe disc.
        Atentie cand iei setul de reparatie sa te uiti pentru ce marca de etrier este, eu am luat pentru TRW ca am vazut ca si placutele vechi erau TRW , nu e scump , undeva la 60-70 ron , iar manopera acuma depinde de mecanic , mie pt reparatie 1 etrier, schimbat discuri frana , placute spate si reglat frana mana undeva la 160 ron , dar mai sunt mecanici care nu se baga la kit-uri de reparatie etrieri ca nu le place migala.
        Spor

        Comment


        • #5
          Originally posted by Tibika View Post
          4. Asa cum am mai citit, si cum am observat de la 90-100 km in sus, masina e galagioasa - urla la mine, desi ii place. Care sunt solutiile mai usoare de antifonare si unde ar trebui facuta in principal - fete usi, sau carenaje roti / compartiment motor sub bord, etc.?
          Uite, aici este vorba de antifonarea masinii. Din pacate...fix aceste poze nu se mai vad. De ce? Habar nu am.
          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...CVT-Milano-Red

          Comment

          Working...
          X