PHOE9X: '17 Honda Civic Elegance 1.0 VTEC Turbo M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Johanez View Post
    Salut,

    In primul rand felicitari "phoe9x" pentru achizitie, de ceva mai mult de o luna sunt si eu posesorul unui Civic 5D 1.0T de care sunt la fel de incantat ca probabil orice posesor de honda.
    O sa schimb un pic registrul si imi cer scuze pentru asta dar am o mare problema cu materialul de pe cotiera centrala si manerele interioare ale portierelor. E foarte abraziv, se murdareste repede (piele moarta, praf etc) si nici prea placut la atingere nu e. Afaceristi cu servicii de retapitare stiu ca sunt in piata dar as fi vrut sa stiu daca voi ati inlocuit materialul ala neplacut cu piele sau altceva si daca aveti recomandari.
    Sunt convins ca nu sunt singurul cu problema asta.
    Salut. Mersi, Johanez, felicitari si tie pentru achizitie si sa ai parte de ea in siguranta Da, intr-adevar, materialul de pe componentele mentionate de tine este cam 'de slaba calitate'. Am observat si eu asta in prima zi. Probabil in viitor o sa le pun altceva, sa fie usor de curatat si mai greu de murdarit Dar momentan nu le-am facut nimic, le la asa.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Johanez View Post
      Salut,

      In primul rand felicitari "phoe9x" pentru achizitie, de ceva mai mult de o luna sunt si eu posesorul unui Civic 5D 1.0T de care sunt la fel de incantat ca probabil orice posesor de honda.
      O sa schimb un pic registrul si imi cer scuze pentru asta dar am o mare problema cu materialul de pe cotiera centrala si manerele interioare ale portierelor. E foarte abraziv, se murdareste repede (piele moarta, praf etc) si nici prea placut la atingere nu e. Afaceristi cu servicii de retapitare stiu ca sunt in piata dar as fi vrut sa stiu daca voi ati inlocuit materialul ala neplacut cu piele sau altceva si daca aveti recomandari.
      Sunt convins ca nu sunt singurul cu problema asta.
      Salutare,
      Am din aprilie civic 1.0 white pearl, materialul de pe cotiera este oribil ... am gasit pe aliexpress special pentru civic x imbracaminte pentru cotiera ( gen piele) costa in jur de 100 lei... doar ca nu imi dau seama cum se fixeaza pe cotiera si daca sta bine pe ea.. poate aruncati si voi un ochi si imi spuneti o parere.

      Comment


      • #33
        Mda, si eu caut sa rezolv problema tapiteriei cotiera si usi cat mai repede. Orice sfat este bine venit.

        Comment


        • #34
          Originally posted by Co5min View Post
          Mda, si eu caut sa rezolv problema tapiteriei cotiera si usi cat mai repede. Orice sfat este bine venit.
          Cum tu vei avea sedan, rezolvarea va fi cumva diferita de cea gasita de colegii cu hatch, iar ca sursa de inspiratie, arunca un ochi pe site-urile americane.
          Un exemplu: https://www.redlinegoods.com/Civic16shiftboot.php

          Comment


          • #35
            Salut,

            Kit-ul ala de pe aliexpress acopera actualul material, intre ele fiind banda dublu adeziva. Va fi mai mult material si din ce am citit pe alte site-uri, cotiera nu va mai culisa la fel. O alta problema ar fi ca din cauza diferentelor de temperatura, in momentul in care vei vrea sa dai jos acea protectie, probabil lipiciul de pe banda dublu adeziva, va ramane pe vechiul material (asta e doar o presupunere).
            Raman la ideea ca cea mai buna solutie (desi exagerat de scumpa) e inlocuirea materialului actual cu unul mai rezistent sau poate chiar piele.

            Comment


            • #36
              A postat cineva ca a inlocuit la Asco daca nu ma insel, cu piele, cotiera si fetele de usi cu vreo 300-350 euro parca (sper ca n-am dat informatie eronata)

              Comment


              • #37
                Originally posted by Johanez View Post
                Salut,

                Kit-ul ala de pe aliexpress acopera actualul material, intre ele fiind banda dublu adeziva. Va fi mai mult material si din ce am citit pe alte site-uri, cotiera nu va mai culisa la fel. O alta problema ar fi ca din cauza diferentelor de temperatura, in momentul in care vei vrea sa dai jos acea protectie, probabil lipiciul de pe banda dublu adeziva, va ramane pe vechiul material (asta e doar o presupunere).
                Raman la ideea ca cea mai buna solutie (desi exagerat de scumpa) e inlocuirea materialului actual cu unul mai rezistent sau poate chiar piele.
                Ma gandesc si eu ca viata lunga nu o da aibe cea de pe aliexpress si dupa cand vreau sa o dau jos sa nu ramanana adeziv pe cea din fabrica, poate gasesc un tapiter si imi da o solutie mai buna.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Deer View Post
                  A postat cineva ca a inlocuit la Asco daca nu ma insel, cu piele, cotiera si fetele de usi cu vreo 300-350 euro parca (sper ca n-am dat informatie eronata)
                  Eu, la Asko, 300 euro. Pozele sunt la mine pe thread.

                  Comment


                  • #39
                    Siti cumva de unde pot comanda/cumpara huse pentru scaune? Tot caut site-uri dar nu gasesc sa aiba pentru noul Civic...

                    Comment


                    • #40
                      Buna ziua Adrian!

                      Doresc pe aceasta cale sa iti urez bun venit in comunitatea Honda si totodata sa stapanseti sanatos acest frumos autovehicul.
                      '01 Honda Civic Type R EP3

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by vladtns View Post
                        Buna ziua Adrian!

                        Doresc pe aceasta cale sa iti urez bun venit in comunitatea Honda si totodata sa stapanseti sanatos acest frumos autovehicul.
                        Bine ca nu jucati pubg impreuna! )))
                        "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                        The Power of Dreams

                        Comment


                        • #42
                          ce e alea pubg? )))
                          '01 Honda Civic Type R EP3

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by vladtns View Post
                            Buna ziua Adrian!

                            Doresc pe aceasta cale sa iti urez bun venit in comunitatea Honda si totodata sa stapanseti sanatos acest frumos autovehicul.
                            Buna ziua, Vladtns!

                            Multumesc pentru mesaj si urari! Chiar ador acest frumos autovehicul Frumoasa poza de la avatarul tau...efectele de ploaie sunt facute in photoshop sau folosesti alt program? Drumuri bune sa ai :* Poate ne vedem prin trafic, daca mergi mai incet asa, altfel sunt slabe sanse

                            Comment


                            • #44
                              Salut,
                              Felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !!!
                              Pentru huse ia legatura cu cei de la "Albert" - www.husa-auto.ro - o firma din Tg. Mures. Sunt cei care sustin ca confectioneaza huse si pentru Civic X.

                              Comment

                              Working...
                              X