ABO: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T CVT, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Tipul asta confirma ce zic: https://scottleeheating.com/why-is-m...hissing-noise/

    Comment


    • #32
      Originally posted by DarthMaul40 View Post
      Probabil ca din cauza asta se aude acel sunet. Am pus ieri masina pe manual ca sa pot tine turatia constanta si am observat ca se aude acel sunet intre 1700 si 2000 rpm, in rest nimic. Daca opresc AC-ul e liniste totala. Cand ajung in service o sa le cer sa completeze si instalatia, poate dispare.

      Am aplicat ieri folia pentru ecran si un rain repellent pe toate geamurile. Momentan sunt multumit de rezultat, 'fuge' imediat apa. Vedem cat timp o sa tina.

      Click image for larger version

Name:	IMG_20180705_214141.jpg
Views:	1
Size:	42.4 KB
ID:	726465

      Comment


      • #33
        Am lasat ieri masina la Honda pentru remedierea celor 3 probleme pe care le-am intalnit pana acum. Una e buna, una e amuzanta si la cealalta cred ca facea masina misto de mine.

        1. Suieratul de la AC. Am fost in service, i-am aratat mecanicului mi-a spus ca e normal, asa fac toate, dar am insisitat sa imi completeze instalatia sa vad daca dispare sunetul. Cand am luat masina am condus 30 de minute cu muzica oprita si nu se mai aude nimic, liniste totala. Multumesc @DarthMaul40 pentru sugestie si articol, daca mergeam pe mana lor ma obisnuiam cu sunetul si aia era .

        2. Unghiul de fuga putin aiurea. Aici vine partea amuzanta, cand am luat masina imi zice mecanicul ca este totul in parameri si mi-a dat aceeasi explicatie ca @octi_b putin mai sus. Dupa mi-a spus ca in cazul in care chiar vreau sa fac unghiul de fuga sa merg la service-ul la care voiam sa merg initial (cel cu ghidajele laser , dar nu am fost de teama sa nu pierd garantia pentru un amarat de reglaj) pentru ca nu au placi de ghidaj si ca oricum ei merg tot acolo ). Intrebarea fireasca a fost, "pai nu pierd garantia?", "eh, da de unde sa pierzi garantia pentru asa ceva?".

        3. Zgomotul de la trapa. Pentru constantare aparent trebuie reprodusa problema ... si surpriza ... erau 37 de grade afara, am mers pe cel mai denivelat drum cu putinta, absolut nimic. Am insistat cu mecanicul timp de vreo 10 minute dupa care am abandonat si ne-am intors la service. Mi-a spus sa vin fara programare atunci cand face iar zgomot trapa, se face constatare si se schimba mecanismul de rabatare/deschidere. A mai avut probleme cu trapa la alte masini si doar asa s-a rezolvat. Am citit pe la alti colegi ca au reglat si gresat trapa, l-am rugat sa faca acelasi lucru, a zis ca poate dar in principiu este degeaba. Acum asta e, asteptam zile mai racaroase.

        Comment


        • #34
          Multumim pentru info E bine ca acolo poti 'insista' pentru anumite chestii, voi incerca si eu dar nu cred sa functioneze in RO...cel putin nu la reprezentanta din Iasi.
          Legat de trapa, intr-adevar e cam degeaba, eu am gresat chederele de 2 ori + reglat si gresat la reprezentanta si tot degeaba...

          Comment


          • #35
            La mine unul din senzorii de parcare din fata face figuri cand ploua. Le-am zis la reprezentanta si au zis sa merg cu masina cand face, dar nici nu face intotdeauna si si mie mi-e peste mana sa merg pana la ei fix in momentele alea, deci stau asa, desi am citit ca ar fi o problema de design al grilei si ca in alte tari se inlocuieste. Cei din Timisoara nu stiau nimic despre asta. Asta e, mai stau asa pana ma satur si atunci o sa ma duc sa le-o las intr-o saptamana ploioasa sa o rezolve. Voi aveti aceasta problema?

            Comment


            • #36
              Am patit si eu treaba asta dupa o ploaie torentiala cu toate ca am sters senzorii. A durat cam 10 minute pana sa isi revina. Poate pare prostesc, dar daca incerci sa filmezi cand se intampla asta si in continuare sa filmezi exteriorul ca sa faci dovada ca nu era nimic in fata grilei? Probabil ca nu o sa o accepte drept constatare dar merita incercat.

              Comment


              • #37
                Mi s-a intamplat si mie de doua, trei ori intr-o zi ploioasa, ploua torential, pe ploaie "normala" nu au facut figuri.

                Comment


                • #38
                  Da si mie imi mai face rar treaba asta insa nu o sa ma duc sa vada ce si cum.De ce?Fiindca si la una din celelalte masini (un seria 2 nou) face mai rau din ce am observat.Ba inca ma anunta ca am obstacol cand de fapt nu am,chiar in zile senine si cu masina curata.Asa ca...

                  Comment


                  • #39
                    Am patit si eu la Golf acelasi lucru
                    Inclusiv pe iarna daca era gheata pe senzor

                    Comment


                    • #40
                      Au venit si led-urile pentru interior. Am comandat albe si am primit albastre, dar acum am inceput sa ma obisnuiesc cu ele si chiar imi place combinatia de culoare.

                      Click image for larger version

Name:	IMG_20180728_174355_2.jpg
Views:	1
Size:	28.7 KB
ID:	726521Click image for larger version

Name:	IMG_20180730_224429_HHT.jpg
Views:	1
Size:	19.6 KB
ID:	726522

                      Comment


                      • #41
                        Mie unul mi se par foarte obositoare.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by dantt View Post
                          Mie unul mi se par foarte obositoare.
                          In comparatie cu celelalte sunt obositoare, dar mi-a placut combinatia de culoare dupa ce le-am montat. Oricum nu stau niciodata cu ele aprinse in timp ce conduc, raman asa cat sunt usile deschise. Le las pe acestea pana vin altele albe, macar cu ocazia asta am vazut si cum focalizeaza lumina si ce fel de led sa comand data viitoare.

                          Comment


                          • #43
                            Stai putin, la tine se aprinde plafoniera cand deschizi portiera? Ca la mine se aprinde doar cea din spate, cea din fata se aprinde doar daca apas pe ea.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Raulitto View Post
                              Stai putin, la tine se aprinde plafoniera cand deschizi portiera? Ca la mine se aprinde doar cea din spate, cea din fata se aprinde doar daca apas pe ea.
                              Plafoniera din fata are 2 pozitii la mine, OFF si DOOR, daca e pe DOOR se aprind cand deschid masina si mai raman asa vreo 3 secunde dupa ce inchid usile. Pe spate are 3 pozitii, OFF, DOOR, ON.

                              Comment


                              • #45
                                Eu am schimbat becurile plafonierelor si pe cel al lampii din portbagaj acum vreo jumatate de an cu PHILIPS XTREME VISION LED 4000k. Le recomand, au o lumina alba, placuta, mult mai puternica bineinteles fata de cea a becurilor clasice.
                                Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                                Comment

                                Working...
                                X