THDB: '99 Honda S2000, Berlina Black (AP1) RHD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • THDB: '99 Honda S2000, Berlina Black (AP1) RHD

    Visul devenit realitate dar cu batati de cap. Flirtam de mult cu ideea unei Honde dar in afara de S2000 nu m-a atras in mod special nimic, asa ca am intrat in familia Honda auto direct cu S-ul.
    Berlina black cu interior rosu, cumparata anul trecut in toamna, arcuri Eibach -2.5cm fata/-3cm spate si jante aftermarket 17" fata/18" spate (o prostie destul de mare), filtru extern K&N + jantele originale. La pachet a fost si rugina la arcada rotilor spate mascata partial de overfendere, stiam de prezenta ei, ulterior am gasit si cateva locuri pe sub masina. Toate au fost reparate si acoperite cu grund si antifon in cursul iernii/primaverii iar pragurile si compartimentele interne ale masinii au fost acoperite cu ceara, montate toate capacele de cauciuc pentru ferestrele de vizitare, cateva lipsa + clipsurile si suruburile lipsa. Schimbat radiator, fisuri in partea superioara fix langa gura de umplere, varsta; refacut toti 4 etrierii cu garnituri si pistonase noi; verificat, curatat si gresat mecanism intern schimbator + schimbat nuca plastic schimbator; schimbat toate 4 amortizoare dupa ce 2 din ele au inceput sa piarda ulei; verificat suruburi reglaj geometrie, toate suruburile bratelor inferioare sunt blocate(problema clasica s2000) dar momentan ramane asa, nu trage sau merge stramb, toceste doar un pic interiorul cauciucurilor fata.
    Masina a fost importata in UK in 2003 si a avut 3 proprietari pana la mine, intretinere facuta la zi pentru uleiuri, consumabile si ... cam atat. In privinta multor aspecte am ramas dezamagit de atentia acordata de fostul proprietar, am incercat sa indrept lucrul asta cat de mult posibil, multe fiind estetice(nu i-ar strica o vopsire totala, soft-top patat plus alte chestii minore) sau mentenanta si intretinere(protectie rugina, verificarea si gresarea regulata a suruburilor de reglare a bratelor, etc), dar e o baza buna. Motorul se aude bine, are compresie si trage ok, cutia de viteze schimba bine iar trenul de rulare e si el in regula. In momentul de fata masina e in curs de inmatriculare in Belgia (locuiesc aici de cativa ani), am tot avut probleme din cauza lipsei certificatului de omologare europeana iar la omologarea individuala mi-au cerut fisa tehnica, acum astept raspuns de la Honda Belgia legat de fisa tehnica. Intre timp ma bucur de ea cand imi permite timpul si vremea.


    P.S. Cum adaug poze ?!?!?!
    Thdb
    Junior Member
    Last edited by Thdb; 03-06-18, 21:08.

  • #2
    Felicitari! S2000 este o masina speciala si sper sa te bucuri de ea cat mai mult timp!
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

    Comment


    • #3
      Merci, incerc sa ma bucur de ea in fiecare zi

      Prima zi, prima poza:








      In primavara prietenul care m-a ajutat cu cumpararea si aducerea S-ului meu din UK si-a luat si el. Desi initial nu era asa atras de S2000, dupa ce a facut drumul UK - Belgia s-a cam indragostit de ea.

      Comment


      • #4
        S-o stăpânești sănătos!
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Incepe sa arate bine. Spor la treaba.

          Comment


          • #6
            Cap putina activitate pe aici observ, grupurile internationale S2k sunt mult mai active.

            Eu intre timp am reusit sa duc la bun sfarsit procedura de inmatriculare, saptamana ce vine ar trebui sa primesc placutele de inmatriculare.

            Masina si-a primit mentenanta pe anul asta, ulei motor, cutie si diferential; filtru ulei, polen, de benzina si filtrul de dinainte de pompa benzina(sorb), cel de aer e K&N si e inca ok, a fost spalat in primavara. La cateva zile dupa mentenanta am constatat ca radiatorul de AC si-a dat duhul asa ca a primit un radiator nou si o grila de protectie, la montarea radiatorului nou am gasit multe pietricele si tot felul de ganganii in zona radiatorului. Tot de curand i-am luat si un set de jante doar ca sunt un pic in dubii in ceea ce priveste ET-ul, ca si specificatii spatele e fix ca ce am acum aftermarket(18"x 8" ET 40, fata in schimb e cu totul altfel, ce am acum aftermarket sunt 17x7.5" ET 42, ce am luat e 18"x8" ET 40, cand am intrebat in staga si dreapta mi s-a zis ca vin ok, in schimb la probe parea sa iasa prea in exterior. O sa caut cauciucuri sa le incalt si mai vedem, daca nu or sa fie date mai departe spre vanzare.
            Jantele voastre ce dimensiuni au?


            Succes tuturor in activitati.









            Comment


            • #7
              Nu stiu de Romania dar aici a fost vreme numai buna de dat o tura cu S-ul decapotat.

              Comment


              • #8

                Comment


                • #9
                  Da ... din pacate nu stiu care e treaba cu atasatul pozelor pe forumul asta, nu imi mai iese ...

                  Comment


                  • #10
                    Incearca cu Imgur.

                    Comment


                    • #11
                      Succes si rabdare la restaurare

                      Referitor la poze, poti sa le urci pe un site gen imgur si pe urma sa copiezi aici link-ul dedicat pentru forum-uri. Cel putin aceasta este metoda care o folosesc eu, cu siguranta mai sunt si altele.

                      Comment


                      • #12
                        Eu reusesc sa atasez poze fara sa apelez la servicii externe. Cine mai are probleme cu atasamentele?

                        Comment


                        • #13
                          Mi se pare ciudat ca nu merge nici cu link extern din google foto. Atasat direct poate nu merge ca e poza prea mare ca dimensiune dar cu link ...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by scarr View Post
                            Succes si rabdare la restaurare

                            Referitor la poze, poti sa le urci pe un site gen imgur si pe urma sa copiezi aici link-ul dedicat pentru forum-uri. Cel putin aceasta este metoda care o folosesc eu, cu siguranta mai sunt si altele.
                            Nu cred ca as putea-o numi neparat restaurare, cel putin nu completa, ce a fost nevoie i-am facut, ba chiar mai mult, cat sa previn pe viitor anumite lucruri. Acum ma bucur de ea, mai adaug lucruri, de cateva zile am primit cooling plate-ul pentu ea, dar nu am avut inca timp sa il montez, ambreiajul e un pic ciudat si ma informez legat de ce ar fi mai ok pentru nevoile mele, full stock sau stock cu placa de presiune ACT.

                            Comment


                            • #15
                              https://imgur.com/lbsIhyz

                              https://imgur.com/wnSonBO

                              https://photos.app.goo.gl/R87t3wtcfpxSVFik7



                              Serios, forumul asta ma face sa ma simt batran, de parca nu as sti sa mai uploadez niste poze, daca dau sa pun link prin "Post Link" nu il vede, daca ii dau "Upload Attachments" la fel, vad ca merge direct cu link varsat aici.

                              L.E. Al 3-lea link e o poza diferita fata de primele 2 cu link luat de pe Google Foto, totusi forumul ma duce la o poza pusa pe Imgur, daca dau paste link-ului in browser ma duce unde ar trebui ...
                              Jozsi
                              Senior Member
                              Jozsi
                              Thdb
                              Junior Member
                              Last edited by Thdb; 01-03-19, 07:41.

                              Comment

                              Working...
                              X