Becuri Xenon CR-V 2007

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri Xenon CR-V 2007

    Salut!
    A inlocuit cineva becurile xenon (HID) pana acum? Daca da, cu ce le-ati inlocuit?
    Am citit in manual ca modelul este D2S.
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

  • #2
    Philips XtremeVision Gen2 150+.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      Multumesc, BlackMagic! Cat de mult conteaza temperatura? Trebuiesc schimbate la service?
      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
      2000 Honda S2000 Berlina Black
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

      Comment


      • #4
        O poti face acasa linistit, e o operatiune simpla, gasesti o tona de tutoriale pe net. Daca o faci pentru prima oara poate ca-ti va lua 15-20' cu totul. La un service vreo 5-6

        Ca idee, echiparea de fabrica e Osram, 4300 K, e culoarea cea mai apropiata de lumina zilei. Din considerente strict estetice eu as fi vrut sa merg mai catre alb/albastru (max 5000K, asta e alb pur, adica fara sa dau in albastreala aia care mie imi repugna) insa cu cit creste temperatura cu atit scade durata de viata a becului. Asa ca am ramas la 4300 pe care-l gasesti peste tot.
        Io si Ea
        Senior Member
        Last edited by Io si Ea; 03-06-18, 16:31.
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

        Comment


        • #5
          Thanks, guys!
          2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
          2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
          2000 Honda S2000 Berlina Black
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

          Comment


          • #6
            Am avut aceeași dilemă cu temperatura de culoare, am avut deunăzi CBI 5500 care se duceau spre 6000K cred. Într-adevăr, pe ploaie și vreme rea cu asfalt negru, nu erau cele mai performante.
            Philips eu le consider top performere în orice condiții, lumina având 4800K. Nici o problemă de vizibilitate pe nici un fel de vreme.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              Osram sau Philips dupa mine sunt foarte apropiati ca si calitate/cost.

              Personal as merge tot pe 4300, pentru ca am avut 6000 si pe ploaie, ceata zici ca mergi cu lanterna sau lumanarea
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #8
                Ma uitam dupa Osram Night Breaker Unlimited, insa nu am gasit pe nicaieri vreo referire la temperatura ...
                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                2000 Honda S2000 Berlina Black
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                Comment


                • #9
                  Nici site-ul Osram nu da date concrete in product datasheet, in afara de luminozitate 1550 lumeni +/- 15% (la 55W).

                  In materialele de prezentare Osram zic ei de CBI (Cool Blue Intense) ca ar fi de 4200K (la ochi nu pare deloc asa, pare mai albastru decit Silverstarul - asta e originalul de 4300K ...).
                  Pe multe site-uri apar bidiganii, CBI - "pina la" 6000K ("pina la" poate sa insemne absolut orice) si 3000 de lumeni (!) si NBU 4350K.
                  Si-au scos si NB Laser care evident e mai bun, aspira prin casa, duce copilul la gradinita, face cumparaturile. Zic ei, Osram adica, de 4200K. Pas de mai intelege ceva.

                  Ramin la opinia ca Xenarc Silverstar 4300 e compromisul de facut. Celelalte sint mai luminoase (in conditii normale) insa cu cit sint mai luminoase cu atit se vor "stinge" mai repede, diferenta fiind de citeva luni, poate 6.
                  Io si Ea
                  Senior Member
                  Last edited by Io si Ea; 05-06-18, 15:44.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #10
                    de pe vremea cand aveeam probleme si eram in cautari de replacement, poate va ajuta: https://www.hidplanet.com/forums/for...-d2s-bulb-test
                    R 42659 - Milano Red Ep3

                    Comment


                    • #11
                      Mda, nu stiu ce sa mai caut . Pe site la emag compromisul de Silverstar e mai scump decat NBU.
                      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                      2000 Honda S2000 Berlina Black
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                      Comment


                      • #12
                        La eMag e foarte posibil sa tina de piata si de stocurile lor. Eu pe-ale mele le-am luat mult mai ieftin de la un magazin de cartier. Daca bine-mi amintesc 210 lei perechea.
                        Nu vad de ce n-ai incerca si Morimoto eventual luate din US.

                        LE - intr-un moment de ratacire eu am pus si chinezesti pe ea. Nu mai stiu, citeva zeci de lei sa fi dat pe ele? Nu zic nimic, de luminat au luminat, cam aceeasi culoare ca si Xenarcurile insa ochiometric luminau ceva mai slab. Iti dai seama repede noaptea pe ploaie sau pe vreme proasta. Acceptabile fara indoiala insa nu ca Osramurile asa ca am pus repede ce trebuie pe ea ca atare nu stiu cit tin alea, imi inchipui ca sub 1 an dar se poate sa gresesc.
                        Io si Ea
                        Senior Member
                        Last edited by Io si Ea; 05-06-18, 17:17.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • #13
                          Eu am avut NBU pe CL9.
                          Apoi le-am mutat pe CL7 si am pus CBI pe CL9.

                          CBI arata mai bine (lumineaza mai alb), aduc ceva mai multa lumina in conditii normale, dar noaptea, pe ploaie/ud, sunt mult sub NBU.
                          Daca ar fi sa aleg intre NBU si CBI, clar as lua NBU. Un all-rounder mult mai bun.

                          Legat de durabilitate, intre becurile premium si cele normale (CBI, NBU vs Silverstar), diferentq nu cred ca e suficient de mare cat sa conteze.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #14
                            Pe mine ma intereseaza sa iau ceva la 4300K (culoare similara cu ce am acum) si sa tina cel putin cat astea de fabrica. Pana acum NBU par cele mai potrivite, desi nu am confirmarea temperaturii de functionare.
                            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                            2000 Honda S2000 Berlina Black
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                            Comment


                            • #15
                              Da, NBU sunt de 4300K.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment

                              Working...
                              X