ALIN ROSULESCU: '18 Honda Civic Sport 1.5T M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ALIN ROSULESCU: '18 Honda Civic Sport 1.5T M/T, Polished Metal Metallic

    Salutare,

    Dupa o asteptare de o luna si jumatate, de ieri am intrat oficial in familia Honda. De altfel, a fost ultima masina livrata de Radacini Pitesti, dealer-ul incetandu-si activitatea din Pitesti, ieri.
    Informatiile de aici m-au ajutat mult si mi-au facut asteptarea mult mai usoara.
    Attached Files
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 01-06-18, 18:13.

  • #2
    Enjoy it

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa te bucuri cat mai mult de ea..!
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #5
          Bine ai venit pe forum si la cat mai multi km fara incidente!

          Comment


          • #6
            Va multumesc!
            Voi reveni cat de curand si cu primele impresii detaliate, dar intai sa strang cativa km . Voi face comparatii cu masinile pe care le-am condus cel mai mult in ultimii ani si anume WV Golf6 TSI, Mazda 3 2014+ 1.5 benzina si WV Jetta 1.9TDI (masina de la munca). Toate cele 3 masini au ajuns la mine direct de la dealeri.

            Ca prima impresie, imi place. M-am obisnuit relativ repede cu comenzile si functiile masinii. Ce m-a dezamagit putin (in afara de materialul textil din interior ) este butonul de volum de pe volan, care nu este tactil la fel ca in cazul sedan-ului. La test drive am avut un sedan si mi-a placut ideea, dar asta e. Pot trai si fara asta la fel cum pot sa trec si peste alte cateva imperfectiuni pe care le-am mai observat.

            Doua intrebari as avea totusi:
            1. Ce presiune aveti in roti?
            2. Flositi modul ECON?

            Zi faina!

            P.S. In ziua in care am ridicat masina, cred ca m-am intalnit de 2 ori cu colegul @dantt prin oras .

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!Cel mai probabil era sotia la volan,eu fiind cu cu alte masini.Modul econ l-am folosit doar in perioada de rodaj(pe care iti recomand cu caldura sa o respecti).N-am sesizat diferente de consum,a.i. nu o mai folosesc de la 3000 km.Presiune in roti am 2.3

              Comment


              • #8
                Originally posted by dantt View Post
                Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!Cel mai probabil era sotia la volan,eu fiind cu cu alte masini.Modul econ l-am folosit doar in perioada de rodaj(pe care iti recomand cu caldura sa o respecti).N-am sesizat diferente de consum,a.i. nu o mai folosesc de la 3000 km.Presiune in roti am 2.3
                Multumesc!

                Comment


                • #9
                  Sa o conduci cu placere si la cat mai multi km. fara probleme!

                  Comment


                  • #10
                    Have fun!
                    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                    2000 Honda S2000 Berlina Black
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                    Comment


                    • #11
                      Sa te bucuri de ea! Modul Econ nu il folosesc, cam taie destul de mult din putere si nu duce la cine stie ce economie de benzina asa ca prefer sa-mi adaptez eu stilul de condus la trafic.

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari pentru achizitie!!!
                        Sa o conduci cu placere!

                        Comment


                        • #13
                          felicitari pentru achizitie, la cati mai multi km fara evenimente neplacute.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari! Sa te poarte mult si bine, fara probleme!

                            Comment


                            • #15
                              Salutare!

                              A trecut ceva vreme de la ultima postare, dar ceva problem de familie si un meritat concediu, m-au scos putin din rutina zilnica. Intre timp, am ajuns la 4.500km, facuti pe drumurile si autostrazile din Romania, Bulgaria si Grecia. Consumul mixt este de 6.9%, ceea ce este foarte ok pentru mine.
                              Legat de masina, recunosc, este o reala placere sa o conduci. Este foarte agila, foarte stabila, urca in turatii minunat, este foooarte incapatoare (au incaput fara probleme bagaje pentru 4 persoane, aferente unui sejur de 11 zile).
                              M-am lovit si de inevitabilele neplaceri, din care pot enumera:
                              - un greieras idiot prin bord pe undeva care nu se aude tot timpul si nu am reusit sa imi dau seama clar de unde vine (recunosc, nici nu m-am stresat);
                              - suportul lateral al sezutului scaunelor - in anumite viraje, la viteze mai mari, simteam nevoia unui support mai serios pentru sezut, dar nici asta nu e o mega problema;
                              - faza lunga automata mai da rateuri in unele momente (se aproned cand nu e cazul si sta stinsa cand e); aici mai am de studiat... poate gresesc eu cu ceva;
                              - un zgomot al motorului de la climatizare care se aude la turatii mai mici - asta nu am mai patit-o de la Logan. rezolvare: dau muzica putin mai tare si ignor
                              - navigatia masinii este total nefolositoare. am facut update si sunt diferente majore atat in Pitesti, unde nu vede un giratoriu facut de vreo 3 ani, dar si in Grecia unde ma punea sa ies aiurea de pe autostrada pentru a ajunge la Kulata si imi dadea rute absolut aiurea. Noroc cu Android Auto si cu Waze.

                              Pe de alta parte nu pot compara masina cu ce am mai avut pana acum. Este mult peste... Poate ca nu are atentia la detalii ca la Golf 6, dar este peste Mazda si Jetta. Iar dpdv al modului in care te simti cand o conduci nu pot fi comparate. As merge non-stop cu ea. Abia astept urmatorul drum lung sau macar un Pitesti - Bucuresti .

                              P.S. In Grecia, de bou ce sunt am lovit cu roata fata dreapta o piatra si mi-am zgariat janta. Parca nu m-as duce la Casco doar pt atat. Aveti idee daca si unde se pot face reparatii la jante? Eventual in Pitesti... O sa pun si o poza diseara.

                              Zi faina,
                              Alin

                              Comment

                              Working...
                              X