T-Bone: '09 Honda Accord Type-S 2.4 A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • T-Bone: '09 Honda Accord Type-S 2.4 A/T, Crystal Black Pearl

    În sfârșit mi-am facut puțin timp să deschid acest topic pe care mi-l doream de mult (tare de mult). De marți am numerele provizorii pentru mașina din titlu, dar a ajuns la mine cu ceva zile înainte.

    Ca și proveniență a fost comandată printr-o firmă ce aduce mașini din Germania, licitații etc. (mașina a fost aleasă pe 9 mai și tot atunci am prins loc la numere provizorii pe 29 mai, România te iubesc). Pentru cei ce se vor întreba de preț, 10.400 EUR adusă în Iași, 137.000 km, 1 singur proprietar. Am mai avut o ofertă la alt exemplar Executive, 3 proprietari, 78.000 km, zgâriată suficient, scaunul de la pasager cu o tăietură... Alegerea a fost simplă de tot. Când a ajuns i-am făcut o inspecție cât am reușit de riguroasă, unde am constatat că e exact ce am ales, mai puțin bătaia vagă în caseta de direcție. Acest lucru nu era scris în raportul tehnic, deci remedierea (cât se va putea) va fi suportată de firma care a adus-o (oferă garanție dacă se găsesc defecte ce nu erau stipulate în raportul tehnic inițial). Tot la verificare am ales să schimb și plăcuțele față (TRW) și bucșele de la bara stabilizatoare față - spate, ulei și filtre.
    Exemplarul pare a fi întreținut foarte bine, atât la interior, cât și la exterior (posibil să fi stat și în garaj la viața lui, căci se prezintă foarte bine vopseaua) și are toate facturile și dovezile pe care le-ar putea strânge un posesor.

    Din păcate a venit echipată cu roți de 19, iar acestea vor fi scoase la vânzare imediat ce voi găsi ceva de înlocuit. În acest moment jonglez între ceva jante de 18, negre sau diamond cut ... Încă nu știu ce-mi place.
    Tot la partea de roți nu știu dacă din cauză că sunt de 19 sau o fi având suspensia modificată mașina parcă e ciudat de joasă și amortizarea e ... aproape inexistentă. Voi cerceta pe un elevator.

    Ca și planuri ... eiii destule.
    1. Să vin la Buc să încerc o recondiționare a casetei. Este mai puțin accentuată decât ce am avut până acum pe Civic sau pe fostul Accord, dar tot e enervant.
    2. Cât de repede alte jante de 18 (17 ar fi de comfort maxim, dar totuși voi alege calea de mijloc)
    3. Folie decentă pe geamuri, dar după RAR. Nu de neam prost, dar ceva să nu mă ardă așa tare pe mână.
    4. Caut un eleron spate asemănător cu cel din kit-ul Modulo... Mult mai finuț decât cel Mugen. Am văzut în USA ceva, mai aștept poate găsesc și prin Europa ceva.
    5. Tot din același kit vreau și o mască. Aici nu știu dacă merită să iau una OEM (400+EUR sau una de la MV din Rusia) Ce nu-mi place la cea de la MV e că vine cu o plasă de sârmă infectă față de grill-ul ala fain gen EURO R.
    6. Posibil Wind deflectors
    7. Reflash
    8. Posibil o admisie diferită
    9. Posibil o evacuare

    Aștept ceva păreri referitor la ce mama naibii să fac la casetă, dacă mai știe cineva altcea in afară de www.tureal.ro (recomandat de totolino)

    Bine v-am regăsit ca și posesor de Honda
    Attached Files
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

  • #2
    Sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere!


      Cum trage motorasul?

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere si la multi km. fara probleme.

        Comment


        • #5
          Foarte tare masina!Designul ei parca n-are varsta,iar motorul e bestial.Sa o stapanesti sanatos!

          Comment


          • #6
            Originally posted by scarr View Post
            Sa o conduci cu placere!


            Cum trage motorasul?
            Motorasul trage ca o bestie. Dar curat, putere pura. Asta e si motivul pentru am luat 2.4 si nu 2.0, sa stiu una si buna Si peste toate mai am si comfort (cutia A/T care mi-a lipsit in cautarile mele de altceva si pozitia in aceste scaune geniale) Daca voi ajunge sa am vreodata o masina sport din toate punctele de vedere, atunci aia va fi cu siguranta manuala ... dar pana acolo A/T.

            Apropo de A/T, desi am vazut prin facturi ca a fost schimbat uleiul si filtrul de la cutie, o voi face si eu la primul group buy, sa stiu eu ca am facut-o cu siguranta.
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • #7
              Se lipesc Type S-urile astea la tine . Foarte frumoasa, sa o stapanesti sanatos!
              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

              Comment


              • #8
                buna. sa o fol sanatos. la mine cu jante pe 18 zdrangane destul de bine.am si arcuri sport. te vei obisnui cu ea cand vei vedea ca pe drumuri normale sta ca sine in 21.06.2018 ma intorc din concediu, daca nu schimbi jantele ti le iau eu si le trimit pe ale mele au si gume de vara noi.

                Comment


                • #9
                  Posibil si eu sa am arcuri sport, ca prea e rigida. Trebuie sa o ridic pe elevator sa verific ce am ) Posibil sa se auda si un culisant de la etrier pe dreapta, dar asta-i alta problema ) E fantastica de condus. Ne auzim cand te intorci. Poti sa-mi trimiti o poza sa vad despre ce e vorba pana atunci :P
                  '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                  ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                  ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                  Comment


                  • #10
                    S-o folosesti sanatos, T-Bone!
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari pentru achizitie!!!
                      Sa o conduci cu placere!

                      Comment


                      • #12
                        felicitari pentru achizitie! f faina masina
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc Sper să reușesc să o fac cum îmi doresc eu. Deja sunt în căutări de eleron și trebuie să mă hotărăsc la masca față.

                          @ady_uaic Aș fi luat-o pe a ta, dar nu puteam trece peste faptul că i-a pus GPL )
                          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                          Comment


                          • #14
                            las' ca-i buna si asta . Iar "a mea" nu mai era de fapt a mea, mai ales dupa modificarile de rigoare. Daca i-a pus GPL profi (nu si-a batut joc cu vreo instalatie de 2 lei, si montata de un nene urmarind video de pe youtube), ar fi trebuit sa fie ok. Sandreiutz de pe forum a facut acelasi lucru, platind in jur de 4000-5000 ron cu totul, si era fff multumit. Tragea ca inainte, doar ca avea ceva economie la combustibil overall. Merita investitia cumva - tine de fiecare. Eu nu sunt adeptul GPL-ului neaparat, mai ales la ce fel de masini caut eu .
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • #15
                              Poti sa-i pui filtru sport K&N. Chiar si doar cu cel simplu, fara admisie, se simte o mica diferenta in bine la putere. Eu il curat la 6 luni si se face extrem de usor.

                              Comment

                              Working...
                              X