Fiabilitate Accord CL7/9 A/T

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fiabilitate Accord CL7/9 A/T

    Buna ziua, doresc sa cumpar un Accord 2.4 Automata. Dar nu prea stiu cu siguranta de fiabilitatea lor. Am vorbit cu 2 posesori cu A/T care pana la 180k km nu au avut probleme, dar daca e sa caut la americani, acolo mai pica cutiile.

    Daca e vorba de o cutie cu uleiul schimbat la timp, cat or tine?
    Un coleg prezentase un CL7 A/T, i-a crapat cutia, nu stiu din ce motiv, dar tare as fi curios.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 03-06-18, 17:52.

  • #2
    eu am accord type s cu2 . are cutie automata. o am de la 115.000 km.acum am 172.000 . i-am facut un schimb de ulei in cutie, urmeaza inca unul dupa concediu. nu are nicio pb. personal nu cunosc nicio persoana cu accord cu cutie crapata

    Comment


    • #3
      La americani mai pica cutiile pentru ca ei in general sunt foarte ignoranti si isi intretin masinile dupa ureche, multi dintre ei si le repara ei singuri in garaj cu ce piese/lichide gasesc pe la supermarket.
      Cutiile de viteze Honda nu au problemele specifice altor producatori. Cu o intretinere ca la carte cu lichid de transmisie original schimbat regulat nu vei avea probleme daca masina a fost si in trecut intretinuta si exploatata corespunzator.

      Comment


      • #4
        eu am avut si CL7 MT si CU2 AT, si iti recomand cu incredere. O masina cu o fiabilitate pe care greu o vei gasi la alte marci. Daca o intretii corespunzator (chiar daca manualul zice una, eu unul faceam reviziile la 10k, si totul a fost perfect). Ambele au ajuns la 160-170k km la mine, 0 probleme (exceptand placute, discuri, uleiuri, filtre si ceva mici probleme cauzate de starea drumurilor).
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment

        Working...
        X