Revizie 6-7k 1.5T

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dar nu se poate face schimbul de ulei separat de revizie?

    Comment


    • #17
      Eu cand ma gandesc la termenul revizie il definesc ca fiind:
      - principal: schimb de ulei + filtru ulei + filtru aer.
      - secundar: filtru polen.
      - secundar 2 (in caz de km sau interval de timp): bujii, placute, etc.

      Dar si asa, uleiul Honda este destul de scump. La ultima revizie am schimbat: ulei + filtru ulei + filtru polen = 608 ron. Cam scump o data la 6000 km si 5 luni de utilizare (sau cel putin pentru mine).

      Comment


      • #18
        Cand am intrebat la Asko de un plan de revizii, mi s-a spus ca masinile pt RO vin programate cu o revizie intermediara (din cauza traficului) care este la 6 luni ( nu mai retin nr. de km ) si se schimba doar filtrul de ulei + uleiul. Mi s-a spus ca nefiind din Bucuresti, ea este optionala si pot reseta singur intervalul.

        Comment


        • #19
          Eu am planul structurat cam asa: la 7500 de km schimb de ulei, la 15.000 schimb de filtre si de ulei, adica revizie. Celelalte le schimb cand aproape sa implinesc numarul de kilometri parcursi. Altfel, pot inspecta si schimba singur, in caz de nevoie, filtrele.
          Bine, avand motor aspirat, alta e treaba cu uleiul...

          Comment


          • #20
            Cred ca voi alege intre motul și amsoil cu siguranță 0w30.
            Are cineva idee care este realmente diferenta intre 8100 eco-nergy și x-lite?
            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

            Comment


            • #21
              Problema cu schimburile dese cerute de calculatorul masinii provine de la "Fuel dilution", problema cu care se confrunta toti producatorii la motoarele cu injectie directa si se pare ca nici Honda nu a rezolvat-o. Grija mare la ce uleiuri folositi la aceste motoare.
              Din cauza presiunii mari de injectie vaporii de benzina condenseaza pe peretii cilindrilor ajungand sa contamineze uleiul, spala filmul de ulei de pe cilindrii, astfel ajungandu-se la uzura excesiva si in final la pierderea compresiei.

              Comment


              • #22
                Nu ar trebui ca vaporii aia de benzina sa arda?

                Comment


                • #23
                  Nu complet. Problema se manifesta cat motorul este rece si functioneaza cu amestec bogat.

                  Comment


                  • #24
                    Momentan M-am oprit la motul 8100 x lite 0w30. Cred ca pe asta voi merge
                    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by nikkon View Post
                      Momentan M-am oprit la motul 8100 x lite 0w30. Cred ca pe asta voi merge
                      Sunt curios cum o sa mearga cu el. Pe ce criterii l-ai ales? Intreb, pentru ca in tot threadul s-au vehiculat diverse tipuri de ulei, dar nu am vazut mentionat pana acum 0W-30.

                      L.E. - nu mai e nevoie, am revazut in manual: If “Honda Engine Oil Type 2.0” is not available, use 5W-30 or 0W-30.
                      DarthMaul40
                      Senior Member
                      Last edited by DarthMaul40; 30-05-18, 15:35.

                      Comment


                      • #26
                        E în manual. În primul post am pus un link de pe civicx.com. Aceleași motive enumerate de cel care a inițiat discuția acolo. M-am regăsit în tot ce spune omu. Și e european nu american ca sa nu naștem alte discuții.
                        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                        Comment

                        Working...
                        X