Results 1 to 4 of 4

Thread: Civic X: Filtru de particule pe benzinare din 2018?

Junior Member
    Marca
    Skoda
    Model
    Octavia
    Motorizare
    2.0 Tdi

Civic X: Filtru de particule pe benzinare din 2018?

Salutare,

Conform noilor reglementari UE, din 01.09.2018 se pot inmatricula masini doar cu norma Euro 6d. Aceasta norma e destul de stricta pe partea de emisii de particule. Benzinarele de la majoritatea producatorilor (exceptie Mazda) primesc, incet-incet, filtre de particule sa se incadreze in noua legislatie. Are cineva idee ce va face Honda? Am gasit pe un forum polonez cum ca toate benzinarele Honda primesc filtru din iunie 2018, dar, oficial, nu gasesc niciun comunicat din partea producatorului. Ma intereseaza, ca am dat comanda la un 1.0 care intra in productie dupa iunie si is certat cu DPF-urile

Super Moderator
    FCX Clarity
    KMR's Avatar
    Marca
    Accord '09/Del Sol '96/CR-V '11
    Model
    Executive ADAS/ Sir Motegi Edition/4WD
    Motorizare
    2,4 i-VTEC/1,6 VTEC/2,2 i-Dtec
    Mai mult ca sigur că se vor alinia noilor norme. La capitolul comunicare Honda nu stă prea bine
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Senior Member VTEC scarr's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic Type S
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Quote Originally Posted by KMR View Post
    Mai mult ca sigur că se vor alinia noilor norme. La capitolul comunicare Honda nu stă prea bine
    Ei mai mult cu motoarele ...

@TheTracker nu stiu daca se vor putea compara noile dpf-urile de pe benzinare cu cele cu care ai fost certat pana acuma (banuiesc ca erau pe masini diesel)
    “I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.” ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Junior Member
    Marca
    Skoda
    Model
    Octavia
    Motorizare
    2.0 Tdi
    Da, sunt certat cu DPF pe 2.0TDI care se regenereaza la fiecare 200-250km

Am mai cautat un pic aseara detalii. Sunt benzinare care au filtru separat de catalizator, si altele care il au integrat in catalizator. Ultimul primeste denumirea de catalizator cu 4 cai (cel normal are doar 3 cai). Din motive de spatiu, multi producatori opteaza pentru catalizatorul cu 4 cai. E o sansa mare ca si pe Honda sa fie pus un filtru-catalizator din asta. Pe Tiguan 1.4 TSi au filtru din 2017 si posesorii nu prea au vazut regenerare activa. La temperaturile mari de evacuare la benzinare, filtru se regenereaza pasiv si la viteze/sarcini mici. Pasiv, adica fara injectie extra de carburant. Cu toata teoria asta imbucuratoare, in carte la Tiguan scrie ca in cazul unei regenerari active la Tsi, are nevoie de 20min la 50kmh si 5min la 120kmh. Asta imi suna iarasi ca la diesel

Tags for this Thread

Bookmarks