Civic X: Filtru de particule pe benzinare din 2018?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Civic X: Filtru de particule pe benzinare din 2018?

    Salutare,

    Conform noilor reglementari UE, din 01.09.2018 se pot inmatricula masini doar cu norma Euro 6d. Aceasta norma e destul de stricta pe partea de emisii de particule. Benzinarele de la majoritatea producatorilor (exceptie Mazda) primesc, incet-incet, filtre de particule sa se incadreze in noua legislatie. Are cineva idee ce va face Honda? Am gasit pe un forum polonez cum ca toate benzinarele Honda primesc filtru din iunie 2018, dar, oficial, nu gasesc niciun comunicat din partea producatorului. Ma intereseaza, ca am dat comanda la un 1.0 care intra in productie dupa iunie si is certat cu DPF-urile

  • #2
    Mai mult ca sigur că se vor alinia noilor norme. La capitolul comunicare Honda nu stă prea bine
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      Originally posted by KMR View Post
      Mai mult ca sigur că se vor alinia noilor norme. La capitolul comunicare Honda nu stă prea bine
      Ei mai mult cu motoarele ...

      @TheTracker nu stiu daca se vor putea compara noile dpf-urile de pe benzinare cu cele cu care ai fost certat pana acuma (banuiesc ca erau pe masini diesel)

      Comment


      • #4
        Da, sunt certat cu DPF pe 2.0TDI care se regenereaza la fiecare 200-250km

        Am mai cautat un pic aseara detalii. Sunt benzinare care au filtru separat de catalizator, si altele care il au integrat in catalizator. Ultimul primeste denumirea de catalizator cu 4 cai (cel normal are doar 3 cai). Din motive de spatiu, multi producatori opteaza pentru catalizatorul cu 4 cai. E o sansa mare ca si pe Honda sa fie pus un filtru-catalizator din asta. Pe Tiguan 1.4 TSi au filtru din 2017 si posesorii nu prea au vazut regenerare activa. La temperaturile mari de evacuare la benzinare, filtru se regenereaza pasiv si la viteze/sarcini mici. Pasiv, adica fara injectie extra de carburant. Cu toata teoria asta imbucuratoare, in carte la Tiguan scrie ca in cazul unei regenerari active la Tsi, are nevoie de 20min la 50kmh si 5min la 120kmh. Asta imi suna iarasi ca la diesel

        Comment


        • #5
          Am intrat azi pe site-ul de la asko, si vad ca au updatat listele de preturi. Masinile fara GPF se mai livreaza doar din stoc, restul vin cu GPF. Consumul oficial scade la ambele motorizari cu vreo 0.2L/100km, dar 1.0 pierde si cativa caluti si mai are 126. Oare primesc despagubiri pentru caii pierduti?

          Comment


          • #6
            Intr-adevar, ciudat. Adica nu vad legatura dintre introducerea filtrului de particule si reducerea consumul de carburant. Observ acum ca au intrdus si motorizarea de 1.6 i-dtec cu A/T 9 trepte.

            Comment


            • #7
              Originally posted by IB View Post
              Intr-adevar, ciudat. Adica nu vad legatura dintre introducerea filtrului de particule si reducerea consumul de carburant. Observ acum ca au intrdus si motorizarea de 1.6 i-dtec cu A/T 9 trepte.
              Da e ciudat caci in mod normal ar trebui sa fie ceva mai mari cred. Oricum am banuiala ca Honda raporteaza consumurile medii conform NEDC nu inca WLTP care intra in vigoare obligatoriu din septembrie 2018. 1.5 L chiar cu filtru inca nu intra la programul rabla cu cei 128g/km .Chiar si asa pretul e super ok la motorizarea asta.
              PS. Ati vazut si pretul la 1.6 i-dtec cu A/T ? Eu zic ca l-au pus sa o faca de rusine nu alta.

              Comment


              • #8
                Eu cred ca au trebuit sa modifice dinamica injectiei pentru adoptarea GPF, si daca tot au umblat acolo au mai redus un pic consumul, dar nu cred ca se va simti in practica. Intradevar botz, consumurile astea par a fi conform NEDC, nu ar trebui astia sa comunice deja conform WLTP?

                La 1.0 Comfort manual diferenta de consum e neglijabila, 0.2 mai putin in oras, 0.1 mai mult in afara, aceeasi medie mixta - 4.8.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by TheTracker View Post
                  Am intrat azi pe site-ul de la asko, si vad ca au updatat listele de preturi. Masinile fara GPF se mai livreaza doar din stoc, restul vin cu GPF. Consumul oficial scade la ambele motorizari cu vreo 0.2L/100km, dar 1.0 pierde si cativa caluti si mai are 126. Oare primesc despagubiri pentru caii pierduti?
                  Eu nu vad nici o scadere: 129 CP avea inainte, atata are si acum: http://asko.ro/wp-content/pdf/motori...1.0%2B1.6D.pdf
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #10
                    Valorile ingrosate (bolduite) din lista cu specificatii sunt pentru GPF : 126/5500 (cp/rpm)
                    ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                    Comment


                    • #11
                      Da, ai dreptate, scuze.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        Si uite de ce avem inca consumuri declarate mici, chiar daca masina e vanduta dupa 1.09.2018: "Many car manufacturers are testing their models under the new WLTP rules but then converting them back to 'NEDC equivalent' figures, which they are allowed to do by law until 2020 when a new taxation system is brought into place." - https://www.autocar.co.uk/car-news/i...ltp-disruption

                        Cu alte cuvinte, pana-n 2020 consumurile oficiale vor fi tot exagerat de mici fata de realitate.

                        Comment


                        • #13
                          Exagerat mi se pare un cuvant puternic. Cartea da 5.8l/100km consum combinat. Eu am 5.7l/100km pe 9400km de parcurs combinat. In fiecare zi fac si urban si extra-urban si un fel de extra-urban care e de fapt un urban mai light.
                          La drum intins si mers linistit am vazut si 4.0 sau 4.4 si asta pe distante maricele, peste 100km.

                          Comment


                          • #14
                            Poate este cazul tau asa, dar global vorbind, sunt multe motorizari de la diferiti producatori care consuma in practica mult mai mult decat scrie in brosura si asta vor sa corecteze cu WLTP. De aia speram sa vad valorile WLTP implementate cat mai repede.

                            Comment


                            • #15
                              Pai eu vorbeam in contextul unei motorizari pe benzina a Civic X, asa cum e titlul topicului . Nu prea ma intereseaza de diferentele de consum de la Golf, de exemplu, ca daca ma interesa imi luam Golf nu Civic si postam pe forumul VW nu Honda.

                              Comment

                              Working...
                              X