POPESCU CRISTIAN: '08 Honda Civic Sedan Hybrid 1.3 IMA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • POPESCU CRISTIAN: '08 Honda Civic Sedan Hybrid 1.3 IMA

    Am vazut ca nu mai sunt prea multe discutii in ultimul timp legat de Civic hybrid.Intretinerea masinii e ceva mai scumpa ca la una nemteasca(am si o Skoda),in special uleiul am vazut ca necesita ceva deosebit Motul 0w20.Bujiile,8 la numar cresc si ele pretul consumabilelor.Am incercat sa schimb un bec la faza scurta dar am realizat ca e imposibil,cred ca japonezii au mainile mai mici.Bateria IMA e de toata jena,nu puteau gasi alte tipuri de acumulatori,li-ion?In rest e spatioasa,face consumuri decente,portbagajul e ceva mai mic din cauza acumulatorilor IMA.

  • #2
    Vrei sa-ti schimb eu becul,dureaza 5 minute? Piesele nu sunt asa de scumpe daca stii ce sa cumperi si de unde.
    Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
    Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
    Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
    Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

    Comment


    • #3
      Nu am zis de rau,cu intentie de masina,era mai mult o constatare.Partea din fata,a motorului,e foarte inghesuita,accesul la becuri,la randul al doilea de bujii,am vrut sa le verific,dar am avut acces doar la cele 4 din fata,cele dinspre bord sunt inaccesibile,deocamdata.Singura problema serioasa e acumulatorul IMA.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Popescu Cristian View Post
        Partea din fata,a motorului,e foarte inghesuita,accesul la becuri,la randul al doilea de bujii,am vrut sa le verific,dar am avut acces doar la cele 4 din fata,cele dinspre bord sunt inaccesibile, deocamdata.
        Probabil si din cauza inghesuielii au pus bujii de iridiu (100.000 km) din fabrica...ca sa nu mai zic ca sunt si mai performante (contribuie si ele la consumul redus).
        faza cu uleiul 0w20...iarasi o o chestie de conservare a energiei, ...da! energia el o conserva, dar apar alte riscuri.
        Eu sub 0w30 n-am coborat, dar nici n-am urcat mai sus de 5w30 la hybridul meu....si atentie!!! nu uleiul unge,
        ci aditivii din ulei, daca ii pui 0w20 trebuie sa stii exact cu ce anume acel ulei se deosebeste de alte uleiuri 0w20.
        Din punctul meu de vedere uleiul 0w20 este mult mult vulnerabil pentru motor de aceea un ulei 0w20 bun nu poate fi ieftin.
        InjectoR
        Senior Member
        Last edited by InjectoR; 26-05-18, 19:55.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          Am verificat si eu,sunt Iridium,cele din fabrica,dar masina are 110 000 km si trebuie schimbate,am luat masina la 105 000 km.Uleiul 0w20 a fost folosit inainte,fostul proprietar a folosit Motul 0w20 si mi-a zis sa folosesc uleiul ca e motor de turatie mare.E mai scump decat uleiul Mobil1 0w40 care-l folosesc la Skoda.

          Comment


          • #6
            Ai schimbat becul?
            Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
            Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
            Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
            Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

            Comment


            • #7
              Inca nu,astept sa intru in concediu sa am o zi la dispozitie sa dibuiesc cum incape mana in locul ala mic

              Comment


              • #8
                Este simplu, desfaci carenajul de la roata si scoti becul,5 minute dureaza.
                Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                Comment


                • #9
                  Multumesc de pont,este normal sa se uzeze asa tare discurile de frana dupa 100.000 km?Am schimbat pe fata discul si placutele de frana,dar azi am schimbat cauciucurile pe spate si am vazut ca si discul pe spate e uzat,avand in vedere ca Hibridul are franare regenerativa.

                  Comment


                  • #10
                    Placutele si discurile opresc masina,nu alte piese. Uzura poate sa apara si dupa 10000 de km ,depinde de stilul de condus. Eu zic ca la 100000 km a tinut destul de mult discurile si placutele.
                    Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                    Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                    Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                    Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                    Comment


                    • #11
                      Asta asa este,placutele si discurile de frana opresc masina,dar este normal sa se uzeze aprope la acelasi interval,ca si la o masina fara franare regenerativa(compar cu skoda pe care o am,la care am schimbat la 90k discurile si placutele),sau este o problema cu materialele folosite,sau eficienta franarii regenerative nu e chiar asa de mare.

                      Comment


                      • #12
                        Salut!
                        Spune-ne mai multe despre cum se comporta masina.Sunt si eu interesat de un hibrid.
                        Ajuta in vreun fel motorul electric? Se simte plusul de putere la plecare de pe loc? Se reincarca repede bateria la franare?
                        Uzura mare pe discuri la 100k km e absolut normala, mai ales daca masina circula preponderent in oras. Totusi iti cam dai seama din aspectul discurilor daca mai suporta un schimb de placute sau nu. Cel mai important este ca discurile sa nu aiba fisuri iar uzura sa fie cat mai uniforma (fara santuri).
                        Nu-mi dau seama precis cat de inghesuit e spatiul de acces la bujiile din spate la Civic Hibrid, eu avand tot motorizare i-Dsi, insa e Jazz benzina, la mine e spatiu si se scot relativ usor daca ai o cheie T sa desfaci bobinele.
                        Becurile se schimba pe la carenajul de plastic de la roata , cum bine a punctat un domn mai sus, sunt noste cleme de plastic ce se desfac usor cu o surubelnita (cu grija sa nu le rupi), apoi deformezi platicul ca sa ai acces becuri. Scoti mufa si protectia de cauciuc, apoi apesi pe clema de prindere a becului si o impingi in sus, apoi o dai deoparte ca e pe sistem balama, ca sa poti scoate becul. La montaj la loc tragi clema peste bec, apesi usor si o impingi in jos, ca sa prinda in locasul metalic unde se fixeaza. Dureaza 5-6 min daca ai mana mica si agila. Sper ca intelegi bine explicatia.
                        Atentie ca cel putin la Jazz, pe partea stanga iti cam trebuie mana subtire, poate la Civic e loc mai mult.
                        Nu fi zgarcit in detalii despre masina ta, deoarece majoritatea topicurilor despre motorizari hibrid sunt inactive de multa vreme si e nevoie de informatii proaspete.
                        Eu personal consider ca trebuie sa ne ajutam intre noi, macar la nivel informational.
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #13
                          Salut,nu sunt zgarcit cu informatiile deloc,am vazut si eu ca sunt destui de putini cu honde hybrid.Prima impresie cand am luat masina a fost ca e altceva decat masinile nemtesti,spatiu imens interior,singura problema e la portbagaj,pare usor neterminat si mic.Cum am scris problema majora este la bateria IMA Ni-Mh,daca cauti pe site-uri americane o sa vezi ca au o problema de la 100k,si nu mai stocheaza curentul la capacitatea maxima(ca si la mine),este necesara o rebalansare separata a stick-urilor de acumulatoare 21 la numar. Franarea regenerativa are efect in trafic intens,semafoare treceri de pietoni repetate,combinata cu functia "start stop" pot sa faca consumuri bune,partea importanta este acumulatorul IMA,daca nu poate stoca energia si isi face mereu autodiagnoza si descarca acumulatorul nu ai cum sa faci economie de combustibil.

                          Comment


                          • #14
                            Salutari din nou!
                            Vezi ca pe youtube e tutorial despre cum se schimba acumulatorii din baterie si din ce am inteles, sunt niste modele mai performante de acumulatori la americani (sigur se gasesc pe Ebay).
                            Problema este cum sa identifici cati acumulatori iti trebuiesc, deoarece probabil doar 2-3 sunt defecti, ca sa stii cati sa comanzi.
                            Daca nu te bagi tu sa le schimbi, exista la Brasov un service dedicat pt hibride. Poti suna si acolo pentru o evaluare de pret a reparatiei la baterie, dar ma tem ca amenda va fi mare. Ii gasesti pe olx cu anunturi de vanzari Toyota Prius (dar au si Honde uneori in oferta).
                            Procedura nu pare prea complicata si nici nu-ti trebuie cine stie ce scule.
                            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                            Comment


                            • #15
                              Este la Oradea un coleg de pe forum care repara Hybride,are un Prius alb BH22JOE .
                              Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                              Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                              Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                              Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                              Comment

                              Working...
                              X