Produse intretinere detailing auto + Exemplificari lucrari detailing interior - exterior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Produse intretinere detailing auto + Exemplificari lucrari detailing interior - exterior

    Sa aruncam in ring un mic review privind Genuine OEM Honda Shin-Etsu Silicone Grease (Considerat drept cel mai bun lubrifiant pentru benzi de cauciuc și puncte de contact cu sticlă. Ajută la menținerea suplă a cauciucului pentru a preveni fisurarea.)
    Nu o sa insist asupra ambalajului, dar doaresc sa accord o atentie asupra produsului. In timp, am incercat diferite produse dar se pare ca produsele Honda au a fost capul și umerii deasupra tuturor celorlalte.
    Beneficii :
    - nu atrage praful
    - perfect pentru scârțâitul ferestrelor la autoturisme.
    - previne creparea si uscarea cauciucului
    - perfect pentru redarea elasticitatii chederelor
    - perfect pentru suprafetele de etansare din cauciuc (trapa auto)
    - perfect pentru lubrifierea șinelor de geam ce au in componenta cauciuc
    Mod de folosire : stergeti (degresati) suprafata, aplicati putina crema, masati suprafata foarte bine, lasati aprox 15 – 30 min dupa care stergeti excesul produsului.







    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 08-06-18, 19:01.

  • #2
    Asta e un text scris tot de tine într-un post mai vechi despre detailing: "cea mai buna solutie pentru hidratarea chederelor din ceea ce am testat eu este : CHEMICAL GUYS NATURAL SHINE DRESSING. Cauciucul imbatraneste indifierent de ce conditii ii oferim, ideea e sa nu ii acceleram imbatranirea prin folosirea siliconului.
    Siliconul accentueaza imbatranirea, atrage foarte mult praf si da un aspect fals de curatenie. Folositi produse pe baza de apa !
    Parerea mea despre produsele SONAX = pistol cu apa ! In privinta mea Sonax are un singur produs care isi face treaba cu adevarat. Wurth = firma de autocolante !"

    Pana la urma siliconul îmbătrânește sau protejează cauciucul? E pasta asta Shinetsu ceva mai special ca vad ca pe ea scrie ca e unsoare siliconica tradus în romana?

    Comment


    • #3
      Hai sa te lamuresc :
      Produsul acesta il am in "priză" de scurt timp. Nu am stiut de el motiv pt care l-am supus personal anumitor teste pe diverse autoturisme carora le pot supraveghea comportamentul in timp. Am fost impresionat pentru spectrul larg care il ofera fiind o alternativă foarte buna pentru tratarea elementelor din cauciuc deoarece restabileste umididatea si reda flexibilitatea interioara a cauciucului. Sa nu intelegem faptul că, Chemical Guys nu este bun...dar are o limitare privind rezistenta la uzura.
      Repet si sustin in continuare : încercați să nu utilizați silicon pe garniturile de cauciuc ... odată absorbit, cauciucul o sa poata fi tratat din nou foarte greu.
      ShinEtsu nu CONTINE SILICON (numele nu are nimic in comun cu siliconul clasic de 2 lei), contine doar ingrediente de grăsime si solventi speciali care permit o penetrare profundă.
      ShinEtsu contine litiu alb fiind unul din cele mai bune substante anti – uscare din lume.

      Comment


      • #4
        Shin-Etsu ăsta de chedere e binecunoscut și apreciat în lumea mașinilor decapotabile, unde sunt chedere care stau în soare. La mașini obișnuite, chederul e protejat de razele solare. Îl știu, îl am și îl folosesc de mulți ani. După spusele multora, cel mai bun produs pentru chedere de pe piață.
        Și nu e un produs Honda ci un produs Shin Etsu. Mai este cunoscut și ca G 30M.
        Referitor la aplicare: curațat cheder, aplicat cantitate mică pe cheder, masat ( să intre în el), repetat operațiunea și lăsat vreo 2 zile să acționeze. După cele 2 zile se șterge cu o cârpă uscată.

        "ShinEtsu contine litiu alb" - sunt curios de unde ai informația asta?
        KMR
        Super Moderator
        Last edited by KMR; 22-05-18, 00:14.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          KMR sa actioneze doua zile .... eu iti propun altceva, masina scoasa in soare pentru ceva timp, readusa la umbra, aplicat, masat. lasat sa actioneze si sters...sa zicem o ora......am impresia ca produsul lucreaza si penetreaza foarte bine suprafata calda a materialului.... ma rog, eu am alte informatii....
          Produsul l-am aplicat deja pe aprox.3 masini...urmeaza pe a mea.....ii testez eu si rezistenta la spalat din zona portbagajului etc..
          Si daca tot ati folosit produsul, puneti fratilor poze .... mai invatam si noi cate ceva ....toata lumea a folosit..toata lumea a facut...dar cand cauti un topic dedicat acestui produs nu gasesti...si cand il postezi ....eu l-am folosit..eu nu l-am folosit...ala e buna..ala nu e bun...
          Polish Sibiu
          Senior Member
          Last edited by Polish Sibiu; 22-05-18, 06:03.

          Comment


          • #6
            Da, să acționeze 2 zile. Mai citește pe forumuri de pe afară și vei vedea că mai toți zic să faci așa, să-l lași să intre în cauciuc. Bineînțeles că poți încerca și altfel adică să pui9 și să ștergi după o oră. Doar că va intra mult mai puțin în caucuciuc și va intra doar la suprafață.
            Informații mai punem dar nu în topicuri separate. Așa cum am mai pus și informația că Leatherique mi-a ars "pielea" perforată de pe scaunele din Accord. Dar pentru că nu mă ocup de detailing, îmi pot spune doar în baza experienței proprii, de amator.
            Dar tot nu ne-ai zis de unde ai informația cu litiu alb din componența Shin Etsu. Produsul CONȚINE SILICON. nu ne mai da informații eronate. Iată sursa afirmațiilor mele https://www.shinetsusilicone-global....o/begin1.shtml
            Aștept sursa înformației cu litiu alb ...
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 22-05-18, 07:24.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              tot de afara ...la noi in Ro traim la tara incerc sa adun cat mai multe info despre acest produs pentru a invata sa il aplic in parametrii normali si eficienti....adun adun adun....
              eu nu am folosit Leatherique si nu ma pasioneaza acel produs pentru ca am vazut colegi arsi...aplicat Leatherique pe scaune "revopsite" si a doua zi..surpriza...s-a scurs culoarea.

              Comment


              • #8
                Tot de afară... Arată-mi unde ai citit că are litiu. Nu d-altceva dar n-are Are silicon.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  ia vezi putin pe aici pe undeva https://www.s2ki.com/forums/s2000-wa...-441916/page3/ ......... vedem in timp cum se comporta...o sa ung si la mine..sa il urmaresc foarte atent in timp ....ma intereseaza flexibilitatea chederelor ca eu trapa nu am.

                  Comment


                  • #10
                    Îți spun eu ( ca mulți alții de pe alte forumuri) că se comportă foarte bine în timp. În link-ul pus de tine e unul care zice că are litiu și alții ( cu materiale, patente înregistrate, etc ) zic că nu are litiu
                    E mai puțin important dacă are sau nu, important e că își face treaba bine.
                    KMR
                    Super Moderator
                    Last edited by KMR; 22-05-18, 09:01.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Polish Sibiu View Post
                      eu nu am folosit Leatherique si nu ma pasioneaza acel produs pentru ca am vazut colegi arsi...aplicat Leatherique pe scaune "revopsite" si a doua zi..surpriza...s-a scurs culoarea.
                      Dar tu ce folosesti / recomanzi in loc de Leatherique ?
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • #12
                        Ajung azi la garaj si o sa iti fac poze cu ceea ce folosesc eu ...atat la curățare cât și hidratare..

                        Comment


                        • #13
                          Știu că o să-mi săriți în cap dar eu pentru hidratare și întreținere folosesc Sano Leather

                          https://www.emag.ro/solutie-pentru-c...801bf5031b986a
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            Eu folosesc de ex produse de la Gliptone (mi-a recomandat si Polish Sibiu), fff incantat, GT12+GT11.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Dozer View Post
                              Dar tu ce folosesti / recomanzi in loc de Leatherique ?

                              Gasesti la BMW o spuma pentru curatare si o lotiune pentru hidratare si protectie UV.

                              Comment

                              Working...
                              X