Probleme display ceas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme display ceas

    Salutare tuturor,

    In primul rand, bine v-am gasit. Incep activitatea mea pe acest forum cu o intrebare: Display-ul ceasului este foarte vag in luminozitate. In timpul zilei abia daca reusesc sa inteleg cat este ceasul. Noaptea este ceva mai ok dar tot nu este luminat perfect. Se poate face ceva in privinta acestui aspect? Sau trebuie inlocuit display-ul cu totul?

    Atasez 2 poze drept exemplu pentru zi/seara
    Attached Files
    '07 Civic 5D Nighthawk Black 1.8 V-TEC

  • #2
    Pe tine te deranjeaza luminozitatea, cand acolo lipsesc segmente din afisaj?

    Cauta pe forum, exista undeva link catre civinfo unde e prezentata rezolvarea problemei. Implica demontarea acelui display si refacerea lipiturilor ecranului.

    Comment


    • #3
      Cand am spus luminozitate redusa, ma refeream la lipsa partilor din afisaj. Multumesc, o sa caut link-ul respectiv.
      '07 Civic 5D Nighthawk Black 1.8 V-TEC

      Comment


      • #4
        Originally posted by Akirox View Post
        Cand am spus luminozitate redusa, ma refeream la lipsa partilor din afisaj. Multumesc, o sa caut link-ul respectiv.
        Salut,
        Mi-am reparat eu display-ul la ASKO. Reparatia costa 100 E si dureaza vreo 3 ore.

        Comment


        • #5
          Si eu l-am reparat cu ajutorul unui electronist, a durat 15 min (+ 15 min demontat si montat) si a costat 1 six-pack de bere
          2008 Honda Civic 5d i-shift

          Comment


          • #6
            Daca ai un letcon si putina indemanare cu el e foarte simplu de reparat, (mai mult dureaza demontatul)

            Ecranul acesta e connectat la o placa prin doua randuri de pini
            Conexiunea acelor pini in timp se slabeste si nu mai afiseaza caracterele cum trebuie,
            Trebuie refacute lipiturile, iar apoi va merge ca nou

            Comment


            • #7
              Salut, acceasi problema o am si eu , la mine isi revine dupa un timp dar in partea dreapta nu se mai disting bine cifrele , si partea cu omuletul unde comut modurile de aer. E o problema comuna, am gasit acest video..ce nu inteleg eu ce le face la acei pini, doar se curata sau se pune ceva pe acei pini. Si eu vreau sa il demontez apoi sa ii dau la tatal meu ce e electrician sa dea cu pistolul pe ele
              https://www.youtube.com/watch?v=M9TV5SjnEsE

              Comment


              • #8
                Se refac lipiturile. Ai nevoie de sacaz, cositor si un ciocan de lipit (merge si cu pistolul dar tre sa ai mana fina). Si o lupa pt a verifica daca sunt bine facute lipiturile si nu exista vreun scurt ceva.
                2008 Honda Civic 5d i-shift

                Comment


                • #9
                  Confirm ca soluția de mai sus merge. Am demontat plasticurile, atenție să nu scoateți un clips de tot apoi la restul va chinuiți. Deodată la nivel cu celelalte. Refăcut lipiturile, unde a fost nevoie am mai pus cositor. La sfârșit cu o pensula înmuiată în alcool si apoi dat pe sacâz si peste lipituri se face un strat de protecție. La final am dat un strat de lac cu spray luat din comerț (baufix parcă) lăsat la soare să se usuce si montat la loc.
                  Toate caracterele arată ok, acuma să vedem cat ține

                  Comment

                  Working...
                  X