MIRCIONESB: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5 T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by mircionesb View Post
    Apropo de cotiera: https://www.youtube.com/watch?v=_HMYG50XxRg
    Inca nu am gasit cum se demonteaza manerul de pe panoul usii ca sa vad daca se poate imbraca in piele prin Sibiu pe undeva.
    Are un șurub pe interiorul panoului ce trebuie desfacut.

    Comment


    • #32
      Originally posted by SebaV View Post
      Are un șurub pe interiorul panoului ce trebuie desfacut.
      Deci inseamna ca trebuie sa demontez panoul usii. Am crezut ca dupa ce demontezi placa cu butoanele de la geamuri are vreun surub si restul e prinsa in clipsuri.

      Comment


      • #33
        Masina a fost la dealer la Autoklass pentru zgomotul de la trapa, au spus ca au reglat si gresat trapa - rezultat - identic, nu e nici o imbunatatire, tot la fel se aude. Nici navigatia nu merge, arata ca sunt undeva pe camp la vreo 117 km departare. Cei de la dealer au zis ca electricianul e in concediu sa revin joia viitoare - tipic romanesc. Am eu ghinion sau sunt prea tipicar?

        Comment


        • #34
          Cred ca e ghinion.Tot tipicar sunt si eu,insa la mine nu se intampla lucrurile astea.Navigatia imi mai arata ca sunt palarel cu drumul sau ca sunt pe camp,insa doar pe portiunile de autostrada care sunt mai nou inagurate in Romania (Lugoj-Timisoara de exemplu).In Germania,m-am descurcat cu ea mai bine decat cu Waze.Cred ca necesita un update de soft,nimic mai mult.

          Comment


          • #35
            Cred ca are o problema cu antena de GPS fiindca daca ai bagi o destinatie te arata undeva linga Orastie pe camp si recalculeaza intr-una. Cu trapa nu stiu ce sa fac, e enervant rau, cand e liniste in masina si intri pe denivelari incepe "muzica". Preferam masina fara trapa dar nu am avut ce face, asa era echiparea. Orice gaura gen trapa la caroserie scade din rigiditate, cele mai ok masini din punctul meu de vedere sunt cele in 2 usi. Am avut doua Ford Mondeo, unul break si unul hatchback si cand coborai o bordura mai inalta se auzea un zgomot de la caroserie parca se torsiona putin. Am vorbit cu un tapiter din Sibiu sa-mi imbrac cotiera si manerele de pe usi in piele sau ceva de genul. O sa pun niste poze cand e gata lucrarea.

            Comment


            • #36
              Asta cu torsionatul am experimentat-o si eu recent cu civic-ul meu.
              Eram parcat in panta, pe un drum denivelat ( dar nu iti imagina ca eram parcat in transeu ) ) si cand dau sa ies din masina, se aude o frecare destul de mare din dreptul yalei. Iar frecarea intre yala si acea prindere de pe stalp era semnificativa, cand apropiam portiera usor spre a o inchide, se simtea cum se ridica putin.
              Ma gandesc chiar atat de flexibila sa fie structura masinii ?
              Cu batranul logan eram parcat prin toate hartoapele si n-am patit asta niciodata.
              Am incercat sa reproduc comportamentul urcandu-ma cu o roata pe-o bordura mai inalta dar fara succes.

              Comment


              • #37
                Originally posted by mircionesb View Post
                <...> Orice gaura gen trapa la caroserie scade din rigiditate, cele mai ok masini din punctul meu de vedere sunt cele in 2 usi. Am avut doua Ford Mondeo, unul break si unul hatchback si cand coborai o bordura mai inalta se auzea un zgomot de la caroserie parca se torsiona putin. <...>
                Esti sigur ca trapa afecteaza structura de rezistenta? eu cred ca nu, mai ales ca sticla, e mult mai rigida decat foaia de tabla. Ce cred ca se intampla, este ca apar jocuri intre trapa si tabla, dar nu ca devine caroseria mai flexibila.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • #38
                  Si la mine torsioneaza caroseria la seria 1 si n-am trapa.Chiar am vazut ca mult mai mult decat la Civic(dupa zgomotul facut de chedere pe caroserie).

                  Comment


                  • #39
                    Trapa slabeste rezistenta plafonului si implicit si rezistenta la torsiune a masinii. Type R, si alte modele de la alte marci nu s-au produs cu trapa pe motivul asta

                    Comment


                    • #40
                      Eu cred ca nu s-au produs din cauza greutatii. Sticla si tot mecanismul ala de rabatare adauga ceva kg.
                      Ma indoiesc ca plafonul ala, la cat e de flexibil, intareste cu ceva rigiditatea masinii.
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by octi_b View Post
                        Esti sigur ca trapa afecteaza structura de rezistenta? eu cred ca nu, mai ales ca sticla, e mult mai rigida decat foaia de tabla. Ce cred ca se intampla, este ca apar jocuri intre trapa si tabla, dar nu ca devine caroseria mai flexibila.
                        Panoul de sticla nu are nici o legatura cu rigiditatea masinii, este practic un capac care inchide pe un cheder deschiderea trapei. Daca ating putin butonul astfel incat trapa sa se miste putin , zgomotul cu pricina nu se mai aude.

                        Comment


                        • #42
                          Si nici cei de la Autoklass nu sunt cei mai capabili oameni din pacate, atatea am patit...
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                          Comment


                          • #43
                            Stiu cu cine am de-a face ca am mai luat un Mondeo de la ei in 2009. In alta ordine de idei, am observat ca pe ecranul digital de la bord nu apare icoana cu personalizari / setari. Am intrat in meniu la unitatea audio / navigatie la setari si nici acolo nu exista icoana respectiva ca sa o pot adauga pe tabloul principal.
                            mircionesb
                            Member
                            Last edited by mircionesb; 09-06-18, 22:01.

                            Comment


                            • #44
                              Duminica am facut o plimbare pina la Biertan si surpriza - navigatia functioneaza normal. Nu ma intrebati cum si de ce fiindca nu stiu ce s-a intamplat, joi era facuta programare la dealer pentru rezolvarea problemei navigatiei. Probabil ca i-au trebuit 1700 km ca sa-si gaseasca satelitul !!!!!

                              Comment


                              • #45
                                Nu esti singurul ghinionist. De la 300 km scartaie si la mine trapa, doar ca aproape in permanenta, indiferent de drum. La fel, daca o deschid “pe verticala” nu se mai aude. Probabil e zona de contact intre chedere sau ce e acolo. Oare niste spray de chedere ar ajuta?!?

                                Comment

                                Working...
                                X