DOZER: '17 BMW 340i, Saphirschwarz Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DOZER: '17 BMW 340i, Saphirschwarz Metallic

    No... sa mai incercam odata... poate tura asta'i cu noroc . Mai jos e copy/paste la textul pe care l-am recuperat din topicul anterior.
    Multam' inca odata si lui @ticker ce m-a ajutat sa scap de topicul problematic.

    ======

    Si daca tot vine vara, si relativ de curand am revenit la rotile pentru sezonul cald, am zis sa fac intr-un final si eu un mic topic de prezentare al achizitiei... nu tocmai noi.
    Dupa cum zice si in titlu, este vorba despre un BMW 340i, Luxury line, cu echipare Individual, cutie sport AT.


    Din lista de dotari as aminti:
    - Adaptive LED
    - Adaptive M Suspension
    - Surround View
    - Harman/Kardon Surround Sound System (poate citi direct FLAC-uri... desi si sistemul imediat sub H/K stie asta)


    Una din dotarile pe care nu credeam ca o voi aprecia atat de mult... ar fi perdelutele spate. Credeam ca un set geamuri fumurii este suficient, insa perdelutele aditionale protejeaza pasagerii spate nesperat (de mine cel putin) de mult.
    Iar faptul ca (de altfel ca la orice alta masina/marca de vine cu asa ceva in standard), pot fi retractate rapid in usi atunci cand nu sunt necesare, e un mare plus (in comparatie cu ceva aftermarket).


    Din noiembrie si pana acum deja am strans aproximativ 18k km cu masina, deci nu mai suntem tocmai in perioada de acomodare.
    Prima modificare a venit prin Januarie, cand i-am montat folie pe geamurile spate. A doua modificare a venit acum, cand am trecut inapoi la rotile de vara, deoarece odata cu trecerea am schimbat si anvelopele cu un set de 4S-uri.
    Bridgeston-urile runflat cu care a venit masina nu ma prea incantau, asa ca desi noi am preferat sa le schimb (urmeaza sa le scot pe "interneturi" la vanzare). La schimbul anvelopelor mi-au oferit si o garantie de 2 ani de zile ce acopera orice fel de probleme (borduri, gropi, pana, etc.).... dar bineinteles sper sa nu am nevoie de asa ceva.


    Mai sunt o serie de modificari pe care mi-ar face placere sa le fac, dar mai vedem pe parcurs.


    Bineinteles, cu 326CP masina se misca intr-un mare fel. Ce mi-a placut foarte mult (si pe care l-am reprosat la fosta) este raspunsul instant la acceleratie (deh, benzina vs diesel).
    Ce mi-ar place insa, ar fi ceva mai mult cuplu, mai mult pentru croaziera pe autostrada, unde, din nou in comparatie cu 535d si cuplul lui imens, are mai des tendinta de a retrograda 8-7.


    In cazul cutiei se vede si aici un upgrade, noua cutie schimband mai rapid treptele. In schimb am observat in anumite situatii, cand de exemplu te misti ca melcul prin trafic in prima treapta, si accelerezi, iei piciorul, iar mai accelerezi putin, are parca uneori tendinta de a smunci putin (cand face trecerea intre modul coasting si cuplarea treptei). Lucrul asta l-am observat doar in anumite situatii foarte particulare insa, deci nu suficient cat sa fie enervant (sau cel putin nu am stat eu suficient de mult prins in trafic cu ea ).


    Si intr-un final, cateva poze...

    Click image for larger version

Name:	mod_00100dPORTRAIT_00100_BURST20180505190554289_COVER.jpg
Views:	1
Size:	54.9 KB
ID:	730988Click image for larger version

Name:	mod_IMG_20180505_183816.jpg
Views:	1
Size:	68.6 KB
ID:	730987Click image for larger version

Name:	mod_IMG_20180505_190459.jpg
Views:	1
Size:	66.8 KB
ID:	730986Click image for larger version

Name:	mod_IMG_20180505_190433.jpg
Views:	1
Size:	79.0 KB
ID:	730985Click image for larger version

Name:	mod_IMG_20180505_190511.jpg
Views:	1
Size:	77.7 KB
ID:	730984Click image for larger version

Name:	mod_00100dPORTRAIT_00100_BURST20180505190851671_COVER.jpg
Views:	1
Size:	51.2 KB
ID:	730989Click image for larger version

Name:	mod_IMG_20180505_171725.jpg
Views:	1
Size:	81.3 KB
ID:	730990
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

  • #2
    Bravo Dozer,superba masina.Chiar deosebita la dotarile si motorizarea pe care le are.Multi km de bucurie si fara probleme!

    Comment


    • #3
      Felicitari, masina arata "mean", iar interiorul cu piele alba e superb, in contrast cu bordul. S-o porti cu placere!

      Comment


      • #4
        Sa ai noroc de ea!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Sa o folositi cu placere si fara probleme!

          Anul trecut am participat la un "test-drive" cu un 340i Touring. M-a uimit cat de violent poate sa accelereze, in conditiile in care eram 4 adulti in masina (eu la 85 Kg fiind cam cel mai plapand). La mers normal nu e nici o problema, dar daca stranuti si calci acceleratia din greseala, devine o mica bestie. Subscriu in legatura cu raspunsul la acceleratie - e ceea ce trebuie.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • #6
            Felicitari, sa o stapanasti sanatos!
            Propun ban ptr Dozer, e la al doilea BMW pe forumul Honda, asa ceva e inacceptabil . Avand in vedere ca totusi isi ia BMW-uri motoare serioase poate scapa momentan si cu un avertisment.

            Dozer ce cilindree are acum 340i-ul?
            ....

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere!

              Comment


              • #8
                @all: Multam de urari!

                @Wagner: tocmai de aceea am inceput de curand ca prin oras, sa o folosesc uneori in modul ECO - in felul acesta acceleratia este una mult mai domestica. Altfel... chiar in modul Confort (cel "standard"), poti foarte usor sa pleci primul de la semafor fara nici o intentie . In modul Sport... deja te joci cu focul... pe langa faptul ca acceleratia este in cel mai agresiv mod, mai sta si cutia in treapta inferioara, numai bine pregatita sa puna bine in valoare motorul.

                @Dan P: pai ce ban... m-a faultat forumul automat din prima... cum a vazut un nou topic cu "BMW" in titlu... cum a blocat instant topicul De altfel vezi ca a durat jumate de an pana sa o prezint.
                Este tot un 3.0... mai exact 2998cmc (fata de 2979cmc de pe variantele x35i).
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • #9
                  Superb exemplar. Sper sa fie la fel de fiabil pe cum arata .
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari, sa o stapanesti sanatos!
                    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                    2000 Honda S2000 Berlina Black
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                    Comment


                    • #11
                      S-o stapanesti sanatos.
                      Dupa mine, cea mai potrivita alegere de la bmw. Un 3 cu motor decent.

                      BTW, poti dezactiva ESP-ul complet?

                      Sincer, incepe sa mi se faca si mie dor de o masina serioasa m-am saturat de autobuz
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #12
                        Sa o alergi cu placere! Normal. Am pus filtre. Tot ce tine de BMW sa nu apara.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          @Doc: Multam! pai dupa cum spuneam... am alergat-o deja vreo 18k km . Cat despre filtre... sa stii ca functioneaza

                          @Sindrom: Da, se pot dezactiva complet sistemele de control (DSC/DTC)... daca vrei sa te joci printr-o parcare goala.
                          Am facut-o asta iarna cand s-au aliniat planetele sa prind si zapada, si parcare goala... si inca sa mai fie zapada in parcare (aka sa nu mi-o fi luat altii inainte).

                          De altfel, ai vreo 4 moduri legate de tractiune/stabilitate... daca pot sa le zic asa:
                          - "full" on
                          - Sport+ ...unde desi inca active sistemele, sunt mult mai permisive (tot asta iarna l-am mai folosit, sa imi permita un pic de alunecare)
                          - apasat o data pe butonul de dezactivare... unde nu mai stiu ce naiba dezactiveaza (parca DTC-ul)
                          - si...tinut apasat vreo cateva secunde, cand se dezactiveaza complet totul.
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • #14
                            Ah, inseamna ca n-am tinut eu apasat suficient, ca eu doar cu sport+ am reusit sa merg, ceea ce e destul de fun, daca nu uiti de el ca mine
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #15
                              Hmm, sa inteleg ca voi ati prefera RWD in loc de xDrive? Jucausilor )

                              Ma bucur ca ai deschis topicul, Dozer. Felicitari si pe aceasta cale!

                              Comment

                              Working...
                              X