MIB1983: '09 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MIB1983: '09 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Crystal Black Pearl

    Salut, ma numesc Bogdan si acesta este primul meu post pe acest forum. De curand sunt posesorul unui Accord motor 2.0 benzina, cutie automata, varianta de echipare Executive luat second hand. Masina a fost foarte bine intretinuta de fostul proprietar si-i multumesc pe aceasta cale, insa printre primele investitii pe care trebuie sa le fac este un schimb de placute de frana atat fata cat si spate. Aici vine dilema mea, ma poate ajuta cineva sa ma lamuresc ce placute trebuie sa cumpar deoarece nu reusesc sa aflu ce system de franare este Akebono, Nissin, etc. Multumesc!

    Orice sfat e binevenit!
    Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

  • #2
    Cauta pe epiesa sau autokarma, unde iti cere si seria sasiului, acolo gasesti mai multe variante, in functie de buget.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Salut! Sa o stapanesti cu placere si fara probleme !
      Pentru placute de frana poti incerca aici dar dureaza un pic : https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...ke-pads-discs/

      Scuze vad ca si adi a raspuns la fel

      Comment


      • #4
        sau poti lua de pe coxmotorparts (exista si grup aici care impart costul transportului, sau poti sa comanzi de unul singur), ca au preturi f bune in general. Sunt din UK ca idee.
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          Originally posted by ro861 View Post
          Cauta pe epiesa sau autokarma, unde iti cere si seria sasiului, acolo gasesti mai multe variante, in functie de buget.
          Pai asta am facut deja, doar ca uite de exemplu pentru placute de frana fata marca Brembo imi da doua variante una pentru cutie automata si sistem Akebono si una pentru cutie manuala si sistem Teves.

          @botz & @ady_uaic merci de urari si o sa cumpar local momentan consumabilele, dar tot nu m-am lamurit. Cred ca ramane sa dau roata jos si poate imi dau seama din etrieri ce si cum.
          Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

          Comment


          • #6
            Salut ! Local (adica pe forum) poti incerca si la rubrica Anunturi Firme .Vezi ca sunt deja 2 topicuri (cu marci diferite) .Poate te ajuta.
            Bafta!

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Ca optiune aftermarket din magazinele "la indemana" eu am folosit TRW si Textar. Si-au facut treaba foarte bine. Variantele mai ieftine eu le ocolesc, caci se drformeaza repede si ulterior se vor schimba si mai repede.
              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

              Comment


              • #8
                eu de ex am folosit si la CL7 si la CU2 doar discuri si placute ATE.
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ady_uaic View Post
                  eu de ex am folosit si la CL7 si la CU2 doar discuri si placute ATE.
                  La fel si eu pentru Accord si CR-V.
                  2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                  2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                  2000 Honda S2000 Berlina Black
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                  Comment


                  • #10
                    Si eu am folosit ATE pentru orice masina am putut, dar penntru Accord CU1 nu se mai gaseau / fabricau. Sau cel putin asa mi-au spus in vreo 2 locuri si am abandonat sa mai caut. Daca exista, clar ATE e si varianta mea nr.1
                    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                    Comment


                    • #11
                      Confirm si eu ca nu am gasit ATE pentru CU 1 AT. Am cerut oferte de la mai multi comercianti. Dupa OEM, am pus TRW, atat placute cat si discuri (foarte OK) si un schimb pe spate cu Greenstuff.

                      Comment


                      • #12
                        Salut din nou baieti, am rezolvat marea mea dilema. Sistemul de franare este ATE/Teves pe puntea fata, respectiv Nissin pe puntea spate. Mi-am tras niste placute Ferodo si pe spate si pe fata ca le-am primit cadou. Pe principiul daca e mocca e bine, sa fie primite. Masina se opreste, nu scartaie, iar eu nu sunt chiar Schumacher ca am 90% din timp copilot guraliv
                        Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                        Comment


                        • #13
                          Salut din nou, mi s-a sculat dracia asta la parbriz. Aveti idee daca se poate rezolva usor sau trebuie sa apelez la vreo firma de profil. Ca de lipit cu vreun adeziv sau silicon nu ar fii problema, dar sa tina si in timp. Ca presupun ca trebuie bine curatat locul acolo, plus ca chederul nu mi se pare tocmai ok, posibil sa fii fost afectat de o lipire tot asa homemade cu un banal superglue. Multumesc pentru sugestii si scuze pentru calitatea pozelor.
                          Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                          Comment


                          • #14
                            A existat recall pentru remedierea acestei probleme.

                            Comment


                            • #15
                              Asa e, am rezolvat, merci frumos Catalin.
                              Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                              Comment

                              Working...
                              X