Jazz 2011 gasire service Bucuresti schimbare ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jazz 2011 gasire service Bucuresti schimbare ambreiaj

    Ma poate ajuta cineva cu un sevice din Bucuresti capabil pt schimbarea ambreiajului la Jazzul meu din 2011?
    M-am uitat pe un tutorial you toube si se desfac destul de multe sub capota, etc.
    La Asko mi-au dat ca manopera 230 EUR (TVA inclus).
    Banii nu sunt neaparat problema ci faptul ca as vrea sa particip cu prezenta la operatiune.

  • #2
    Poti incerca si AutoService Internationale, pe str. Teleajen 53.
    Eu acolo imi mai rezolv unele probleme la Honda si cam toate la Renault.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Originally posted by ro861 View Post
      Poti incerca si AutoService Internationale, pe str. Teleajen 53.
      Eu acolo imi mai rezolv unele probleme la Honda si cam toate la Renault.
      Am rezolvat la Coasta de Est. Am reusit sa asist la operatiune, cei doi mecanici seniori Ion si Vali sunt destul de responsabili fata de ce specimene am intalnit prin alte service-uri.

      Update: septembrie 2020: O noua operatiune la Coasta de Est - Inlocuire prezoane fata cu inlocuire rulment.
      Nu am fost lasat sa stau langa masina pe motiv ca e covid 19.
      S-a ajuns la situatia penibila in care trebuia sa ma mentin intr-un perimetru desenat cu vopsea, la intrare.
      Ar fi penibil sa descriu cata insistenta am prestat sa fiu lasat langa masina. Degeaba.

      M-au pus in fata faptului implinit, anume s-au apucat de masina si nu am putut sa vad nimic din ce se intampla la ea.
      Daca nu s-ar fi apucat deja sa depreseze pivotul, as fi anulat totul si as fi cautat in alta parte. M-am simtit de parca mi-ar fi bagat cineva mana in buzunar.
      E ultima data cand mai merg la ei !
      Atat pivotul, cat si rulmentul s-au depresat prin lovire cu ciocan, presa speciala nu s-a folosit desi am insistat .
      Va imaginati ca a trebuit sa am un dialog cu mecanicul de la 30 metri, din perimetrul vopsit in care am fost fortat sa raman.
      Practic dialogul nu se putea intampla decat tipand unul la celalalt.

      PENIBIL !
      klaudiu34
      Junior Member
      Last edited by klaudiu34; 12-02-21, 12:27.

      Comment


      • #4
        Originally posted by klaudiu34 View Post

        Am rezolvat la Coasta de Est. Am reusit sa asist la operatiune lucru nu neaparat necesar daca mergi la Coasta de Est in sensul ca cei doi mecanici seniori Ion si Vali sunt muuult mai responsabili fata de ce specimene am intalnit prin alte service-uri.
        Salut.
        Vali este super ok, stiu din mai multe surse.
        Daca nu e secret, poti sa spui cat a fost "halatu"?
        ...
        I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

        Comment


        • #5
          Habar nu-mi mai amintesc, ca sa zic asa. A trecut peste un an de cand s-a intamplat asta, oricum nu despre bani era neaparat vorba cat despre corectitudine si respect pt client si MASINA.

          Comment


          • #6
            Originally posted by sebybastian View Post

            Salut.
            Vali este super ok, stiu din mai multe surse.
            Daca nu e secret, poti sa spui cat a fost "halatu"?
            Update: septembrie 2020: O noua operatiune la Coasta de Est - Inlocuire prezoane fata cu inlocuire rulment.
            Nu am fost lasat sa stau langa masina pe motiv ca e covid 19.
            S-a ajuns la situatia penibila in care trebuia sa ma mentin intr-un perimetru desenat cu vopsea, la intrare.
            Ar fi penibil sa descriu cata insistenta am prestat sa fiu lasat langa masina. Degeaba.

            M-au pus in fata faptului implinit, anume s-au apucat de masina si nu am putut sa vad nimic din ce se intampla la ea.
            Daca nu s-ar fi apucat deja sa depreseze pivotul, as fi anulat totul si as fi cautat in alta parte. M-am simtit de parca mi-ar fi bagat cineva mana in buzunar.
            E ultima data cand mai merg la ei !
            Atat pivotul, cat si rulmentul s-au depresat prin lovire cu ciocan, presa speciala nu s-a folosit desi am insistat .
            Va imaginati ca a trebuit sa am un dialog cu mecanicul de la 30 metri, din perimetrul vopsit in care am fost fortat sa raman.
            Practic dialogul nu se putea intampla decat tipand unul la celalalt.

            PENIBIL !
            klaudiu34
            Junior Member
            Last edited by klaudiu34; 12-02-21, 12:27.

            Comment


            • #7
              Eu am schimbat un rulment fata la Jazz cu mecanicul langa mine.
              Pana ce nu am pus flacara sa incalzim butucul nu am reusit sa scoatem planetara afara, nici cu presa lui Peste''!
              Uneori este nevoie si de ciocan si de batut si de ranga, etc.
              Nu iau apararea nimanui, dar lucrurile nu sunt intotdeauna simple, sau asa cum ne-am dori noi sa fie.
              Stima.
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

              Comment


              • #8
                Originally posted by sebybastian View Post
                Eu am schimbat un rulment fata la Jazz cu mecanicul langa mine.
                Pana ce nu am pus flacara sa incalzim butucul nu am reusit sa scoatem planetara afara, nici cu presa lui Peste''!
                Uneori este nevoie si de ciocan si de batut si de ranga, etc.
                Nu iau apararea nimanui, dar lucrurile nu sunt intotdeauna simple, sau asa cum ne-am dori noi sa fie.
                Stima.
                Te cred.
                Dar nu la Coasta de Est.
                Aici nu se mai poate sta "cu mecanicul langa tine".
                Se ia virusul - zic ei.

                Comment


                • #9
                  am inteles, te-ai suparat tare de tot pe ei - ai 5 posturi pe forum si din ele 3 exprima aceasta suparare

                  eu ma mir ca acceptau inainte sa faca reparatii "supravegheati" de client
                  eu nu as accepta asa ceva - covid sau nu
                  cel mult geam sau nici macar acela

                  nici eu nu as fi confortabil - indiferent de meseria mea - sa imi fac treaba cu un client care (crede ca) se pricepe privind non stop peste umarul meu
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #10
                    Klaudiu34 se primesc amenzi serioase pentru lipsa protecta muncii pt ca esti in zona elevatorului, covid etc. Pana la urma daca toti spunem ca este un service de calitate mergi pe incredere ca nu are nimeni de aici actiuni acolo. Mai ai asko, h nord. Daca te pricepi di stii mai bine rezolva singur in spatele blocului
                    R 42659 - Milano Red Ep3

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by kinky_boy View Post
                      Klaudiu34 se primesc amenzi serioase pentru lipsa protecta muncii pt ca esti in zona elevatorului, covid etc. Pana la urma daca toti spunem ca este un service de calitate mergi pe incredere ca nu are nimeni de aici actiuni acolo. Mai ai asko, h nord. Daca te pricepi di stii mai bine rezolva singur in spatele blocului
                      kinky_boy, ideea este ca dupa prima vizita s-a intamplat sa imi puna tava de la baterie invers si au ramas pinii de pe "fund" strambi.
                      La a doua vizita, cea in care nu am fost lasat sa stau langa ei, ION mi-a lasat cablajul de la senzorul de la ABS nestrans - surubul era insurubat aprox 50% din lungime, lucru pe care l-am aflat pur intamplator ulterior lucrarii facute la ei.
                      In nici un caz nu mi-as dori sa stau langa masina pt ca ma gandesc ca s-ar fura ceva, NU, nicidecum... ci doar pt supervizarea neinvaziva, de bun simt.
                      In fond, hai sa admitem impreuna ca acest service - Coasta de Est - si-a castigat clientela interactionand interactiv cu clientii, nicidecum tinandu-i afara.
                      Facand opusul ma tem ca se indreapta spre a-i pierde. Fiecare pasare pe limba ei piere. Sau nu. )

                      Comment


                      • #12
                        Salut!
                        Īn conditiile actuale e intr-adevar greu să mai fi primit pe lāngă mecanici cand fac treabă.
                        Jazz nu pare genul de masina la care să fie nevoie de ranga, dalta si ciocan, dar niciodată nu stii daca o piesă e gripată pānă nu īncerci să o desfaci.
                        Si eu caut de demult un service mai de doamne ajuta unde sa stie mecanicii cu ce se mănāncă Honda. Nu am găsit si la reprezentanta nu-mi permit să o duc, deoarece acolo cu siguranta voi primi un deviz exorbitant. La reprezentanta nu sta nimeni sa identifice cu precizie de unde vine exact eroarea, ci se schimba cam tot ce poate fi vinovat. Avānd si adaosuri mari la piese + manopera de reprezentanța, risc să las acolo cam cat face masina dacă o vānd.
                        Sa auzim de bine!
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment

                        Working...
                        X