Senzori de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzori de parcare

    Stimati colegi, aveti idee daca a fost montat OEM pe acest model vreun sistem de parcare cu senzori? Nu am gasit nimic pe nicaieri.
    Vreau sa-i pun senzori si prima optiune ar fi fost unii de origine pe care sa-i cumpar de pe la dezmembrari.
    In cazul in care Jazz-ul nu a fost dotat de producator voi fi nevoit sa pun ceva After Market. In aceasta situatie, pentru colegii care au montat deja, aveti idee daca bara are marcaje pe interior pentru acestia?
    Imi puteti face ceva recomandari pe aceasta tema?(ma refer la modele de senzori, producator, etc)
    Multumesc

  • #2
    Salut.
    Din cate stiu eu exista Jazz cu senzori de parcare montati pe spate la culoarea caroseriei la destule masini pe la nemti, englezi, etc. Nu cred ca toti si le-au montat in regie proprie.
    Eu mi-am comandat de pe Ebay la vre-o 16$ cu tot cu transport, dar nu am apucat sa-i montez inca din lipsa de timp.
    Dupa ce voi face operatiunea (vreau sa dau si bara jos sa o vopsesc) te pot ajuta cu mai multe informatii.
    Vezi ca exista un tip din BT (o firma de dezmembrari) pe OLX care aduce masini din Anglia si parca am vazut si la el ceva cu senzori pe spate. Poti incerca sa-i contactezi poate iti vor oferi mai multe date in sensul acesta.
    Bafta.
    ...
    I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

    Comment


    • #3
      eu te sfatuiesc sa faci un efort si sa-ti cumperi senzori de la firma directed electronics ,sunt printre cei mai buni, am luat si eu ce ceva, nu chiar ieftin si sau dus repede ,pa astia ai am de vreo 2 ani si merg super de bine ,pretul a fost de 500 de ron cu afisaj cu led .plus ca ai si garantie .parca falcon le distribuie?

      Comment


      • #4
        Multumesc frumos pentru raspunsuri.
        @gigi
        Recunosc, m-am tot uitat la cei de la Directed dar m-a descurajat de fiecare data pretul. Imi poti spune daca bara, pe interior, are ceva semne pentru pozitionarea corecta a senzorilor?
        @sebybastian
        Da, ai avut dreptate. S-au montat si senzori din fabrica. Am gasit si informatiile despre asta. Din pacate, cei de la Botosani nu au asa ceva. Tinand cont de asta, am hotarat sa-mi montez(de fapt...este masina sotiei) un sistem after market, eventual si cu camera de mers inapoi. Daca-i bal...bal sa fie...Mai ales ca am de gand sa pun un sistem de 8 senzori!! Vom vedea ce va iesi...

        Comment


        • #5
          Ia-ti, omule, niste pacanele de la PNI ca-si fac treaba fara cusur. Pai daca-ti iei senzori de parcare de 500 de lei fara montaj, cat ai de gand sa dai pe frane sau pe cine stie ce piesa cu adevarat importanta?!
          Ai mei implinesc 8 ani si-s excelenti si acum.

          Comment

          Working...
          X