EXCESSWATER: '08 Mitsubishi Lancer X 1.8 Invite

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • EXCESSWATER: '08 Mitsubishi Lancer X 1.8 Invite

    Salutare colegi

    Așa cum era frumos, având în vedere amabilitatea colegilor de aici care m-au sfătuit în perioada în care căutam mașina, am decis că e momentul să prezint și eu Mitsu meu.

    După ce plecasem de la ideea de a cumpăra un BMW E90 (vizionat două gunoaie descrise ca funcționabile ), m-am gândit apoi la un Golf 5 GTI (descoperit lovit frontal în 2007), apoi am trecut la Honda Civic 2008, văzut una terminată în Craiova, discutat cu un nene de la Lupeni care vindea alta, când a auzit de test în reprezentanță i-a apărut brusc un ceva în familie și n-a mai continuat vânzarea, apoi văzut altă Civic la București - am scris pe threadul de Civic pățania...

    Am ajuns la un Mitsubishi Lancer X din 2008, 1.8, 143 de cai, echipare Invite.

    Interior de stofă, volan cu piele - e de recondiționat - cred că merge vopsit și lăcuit, sau direct piele pe el, schimbător piele - de recondiționat, MP3, comenzi pe volan, bluetooth - ăsta n-a funcționat din prima zi - nu mă doare că am de backup un super bluetooth dedicat care primește muzica pe bluetooth din tel și o dă către radio - se aude super bine + comenzile direct din el cu rotirea jog-ului.
    Jante originale aliaj model cu spițe puține și mari - o să cumpăr celălalt model - sunt mai frumoase, cele actuale o să rămână de iarnă.
    Am primit la achizitie și cauciuri de vară - Dunlop, f bune, sunt deja montate, le-am pus din prima zi, cele de iarnă sunt noi, bune, nu mai țin minte firma.

    Ca probleme - o amintire de la un vecin de parcare mai retard, bara spate este puțin forfecată în partea de jos de un cârlig de remorcare (acum am descoperit că îi detest pe cei care au cârlig fără să aibă remorcă sau rulotă, mi se pare manele). Momentan până decid ce și cum o să repar ciupitura, pe viitor mă bate gândul la un kit complet de bări și praguri.
    O altă mică problemă e că tot în parcare a aruncat un individ o țigară pe geam, a rezultat o arsură dublă în scaunul șoferului, foarte aproape de îmbinarea dintre șezut și spătar. Nu e foarte vizibilă, e mai mult o durere sufletească.
    Urmează reparația - am găsit cum se face - sunt tutoriale pe youtube, oarecum știam de mult dintr-un fel de emisiune auto, o să fac un post cu reparația, poate ajută colegii.
    O să iau niște huse doar pentru scaunele față, am găsit un model frumos care îmi place.
    Sunt al doilea proprietar, mașina a fost comandată pentru client de fratele meu, 166.000 km, toate reviziile făcute la timp doar la fratele meu la service, nu se pune problema de alte probleme.


    Mai are niște zgărieturi, chestii mici, are totuși 10 ani, dar cicatricile sunt semnele luptătorilor nu ?


    A avut farurile cam mătuite, stângul mmm mmm, dreptul era terminat, am făcut un polish profi - 100 ron.
    I-am aplicat folie protecție pe faruri - 160 ron, pe triple - 80, pe proiectoare - cadou (galben) - proiectoarele urmează să le schimb, oglinda e arsă pe jumătate, deocamdată le-am demontat, spălat și curățat, sunt utilizabile.
    Plus folie Llumar pe laterale spate + lunetă - 450 ron + parasolar pe interior la limita legală tot din această folie - 50.

    Tot ce am pus are garanție și acte, au fost aplicate la Car Fashion Craiova, la Cosmin Stan.
    N-am cuvinte să descriu cum se lucrează acolo. Au premii la tot felul de concursuri.
    Mă bate un gând s-o colantez complet alb sidef sau ceva gen, n-am însă timp, nu e vorba de bani (4.000 - 4500 RON).

    Am doar pozele de la vânzare, cred că diseară facem băiță, a trebuit să aștept să fie ok folia pe faruri.

    Urmează huse față, proiectoare, schimbat discuri de frână + plăcuțe, cred că merg pe Japan Parts - total 605 ron fără manoperă.
    O să repar singur scaunul, am găsit în Kaufland la secțiunea auto adeziv pentru textil, mai am nevoie de burete negru și să văd cum pot lua din surplusul de stofă de la bancheta spate.
    Și să repar sau să schimb stopul acela încastrat în portbagaj.

    Aaa, și trebuie să cumpăr capacele care astupă prinderea de pe plafon pentru bare transversale.
    Se fură că e foame de bani.

    Pun pozele cu tot cu numere, nu cred că e problemă, nu ?

    Cam asta e before

    Click image for larger version

Name:	824888041_15_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	41.2 KB
ID:	730969Click image for larger version

Name:	824888041_14_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	33.1 KB
ID:	730970Click image for larger version

Name:	824888041_12_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	31.4 KB
ID:	730971Click image for larger version

Name:	824888041_11_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	59.3 KB
ID:	730972Click image for larger version

Name:	824888041_9_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	62.6 KB
ID:	730973Click image for larger version

Name:	824888041_8_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	52.7 KB
ID:	730974Click image for larger version

Name:	824888041_6_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	40.3 KB
ID:	730975Click image for larger version

Name:	824888041_5_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	60.3 KB
ID:	730976Click image for larger version

Name:	824888041_1_1080x720_rev007.jpg
Views:	1
Size:	42.4 KB
ID:	730977
    exceswater
    Junior Member
    Last edited by exceswater; 03-05-18, 12:41. Reason: Completări
    «Fericire pentru toţi, pe gratis, şi hai să nu plece nimeni supărat!»
    Caut pe Google la cerere. Prețuri decente.

  • #2
    sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute! Faine Lancer-urile la exterior, mai ales cu un kit de Evo e faina rau.
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #3
      Mulțumesc frumos !
      «Fericire pentru toţi, pe gratis, şi hai să nu plece nimeni supărat!»
      Caut pe Google la cerere. Prețuri decente.

      Comment


      • #4
        Felicitari pentru achizitie. Sa va bucurati de multi km impreuna.

        Nu stiu daca Mitsu au ramas cel putin la fel de fiabile cum erau inainte de "92, dar eu am convingerea ca nu o sa dezamageasca proprietarii nici in zilele noastre.
        Lancer GLX Sedan am avut in familie si eu, dar o prindeam foarte rar la cate o tura (vorba aia cand vroia tatuca sa dea cheile). Super masina la vremea aia, nu era foarte sprintena si nici foarte spatioasa la interior, dar extrem de fiabila. Nici nu stiu daca in 7-8 ani cat a fost pe la noi (si avea peste 200k km) am investit ceva in ea, sa spunem cheltuieli majore. Consumabile, benzina si cam atat. Cred ca bateria am schimbat-o de vre-o 2 ori si cate un bec ars fata/spate. In rest super masina, super prin simplitate si utilitatea de care a dat dovada la timpul respectiv (cand toti isi aduceau VW Pasat si se uitau ca la avioane la un Mitsu).
        Apoi, oarecum in paralel, a urmat o alta capodopera marca Mitsubishi: Cordia! O ciudatenie de masina sport in 2 usi cu carburator dublu, 1.8 cmc si vre-o 96CP parca (nu-mi mai aduc aminte exact) dar care ma fascineaza si astazi (cand imi aduc aminte). Cu aceasta Cordia am facut nu mai putin de 290k km dupa care am reusit sa-i gripez motorul (spart baie ulei fara sa-mi dau seama) si nu am mai reusit sa o repun pe picioare cum ar fi trebuit din cauza pompei de ulei care era extrem de complicata de rectificat la strung si pe comanda in afara (nu se gasea la noi) ma ajungea 2800$ prin 2008. Asa ca a ajuns la Remat din pacate (altfel poate ajungea si ea pe aici...cine stie).

        Respect marca Mitsubishi si pe proprietarii ei!

        Stima.
        ...
        I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

        Comment


        • #5
          Foarte frumoasă, să o stăpânești sănătos!
          Să ne mai povești despre ea. Păcat ca Mistu a decis să nu le mai producă.

          Comment

          Working...
          X