Honda CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda CR-V

    Salut! Sunt nou pe aici si inca incerc sa invat regulile,asa ca daca mai gresesc scuze de pe acum.Vreau sa imi cumpar o honda cr-v cutie manuala 2.0 benzina, an 2008 sau un accord tot 2.0 benzina automat sau manual.Ma interesa daca imi poate spune cineva la ce consum sa ma astept in oras ( eu ma gandeam undeva la 12-13 la mers lejer) si daca sunt probleme la cutia automata si orice alta informatie care m-ar putea ajuta la achizitie.Multumesc.
    P.S. Daca are cineva vreo honda de vanzare ...2008-2010...

  • #2
    Bun venit in grup!
    Asa ca sa va faceti o idee, cand e aglomeratie maxima sau cand se merge la pas pe Valea Prahovei, consumuri de 16l/suta km si peste ( chiar mult peste) se pot intampla... motorul de 2l benzinar de la CR-V este exceptional, robust, fiabil, minunat, dar nu se poate spune ca va consuma putin, mai ales daca dati drumul la AC.
    Poate unii reusesc sa consume mai putin, eu nu, nici chiar pe ECON.
    Dar am automata... probabil ca la manuala se consuma cu 1l/suta km mai putin.
    Probleme la cutia automata, nu am auzit sa fie, se mai strica ele pentru ca orice e fier se strica, dar se pare ca sunt mult mai fiabile decat cutia manuala si ambreiajul aferent de la CR-V care de la 100k km ofera cate o data surprize ba la placa de presiune ba la volanta.
    Cu consumul... e o masina mare, stabila, grozava, dar care consuma mult mai mult decat concurenta sau decat scrie in cartea tehnica. Mie imi place imens si daca consuma mai multisor, asta e.
    La o masina din 2008 pot apare probleme la bucshariae, la rulmenti, la cauciucaraie, la garnituri, la directie, la amortizoare - ca la orice masina de 10 ani - functie de cum a intretinut-o proprietarul sau proprietarii. Orice ar fi sa aiba istoria reviziilor la un service Honda si sa ii faceti o minutioasa revizie la un dealer autorizat.
    Tragand linia, Honda insa este extrem de fiabila si de rezistenta in timp, o placere de masina, cum vedeti parerile si aici pe grup.
    cerevelu
    Senior Member
    Last edited by cerevelu; 02-05-18, 08:35.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Mda, asadar personal nu cred ca exista diferente de consum intre motoarele cu cutie AT sau MT. Trecem peste facind observatia cum ca tehnologia e de partea noastra si ca la stat pe loc la mers incet s-ar putea ca AT sa fie mai economica.
      Depinde mult in care oras vei folosi masina. Daca vorbim de Bucuresti conteaza daca vei merge la ore de varf sau nu. Doar weekend sau nu. Pentru ca ore de varf la mine inseamna scurt minim 17%. Desi am ajuns is la valori mult mai mari in unele seri.
      In afara orelor de varf nu scade foarte mult. Poate un minim de 12-13%. Vorbim de regim urban si Bucuresti si distante scurte ( sub 10km per drum). Unde se sta foarte mult pe loc. Din nou. AT vs MT e o comparatie fara rost. Extra urban poti sa scoti si 5.4%. Iti trebuie efort, dar se poate. Eu am reusit. La mers intins si normal 8%. (cu viteze pana la 160 km/h si medie de 100-110- km/h)

      In concluzie, motorul 2.0 benzina, cu orice fel de cutie, nu este cel mai economic. Probabil e bun la fiabilitate. Dar pentru economie va trebui sa alegi altceva. Chiar ieri ma uitam la skoda sotiei cu motor de 1.2 si consumul mediu pe ultimul plin era de 11%. (ea are AC-ul mereu on).

      Comment


      • #4
        Originally posted by sorinrizu View Post
        .Ma interesa daca imi poate spune cineva la ce consum sa ma astept in oras ( eu ma gandeam undeva la 12-13 la mers lejer)
        Acum mi-am amintit ca daca este o problema majora consumul, exista mai multi hondari care si-au pus alimentare cu gaz la CR-V, inclusiv un mecanic de la Asko. Deci merge si solutia asta de luat in calcul, si deci se poat taia la jumatate preturile daca montam instalatie GPL.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #5
          Originally posted by cerevelu View Post
          Acum mi-am amintit ca daca este o problema majora consumul, exista mai multi hondari care si-au pus alimentare cu gaz la CR-V, inclusiv un mecanic de la Asko. Deci merge si solutia asta de luat in calcul, si deci se poat taia la jumatate preturile daca montam instalatie GPL.
          Intreb si eu ,daca cineva exista cu asemnena experienta: sunt hondari cu CRV-uri benzinare de dupa 2016 sau 2017 care si-au pus GPL ? daca si-au pus, ce consumuri documentate, masurate de ei, au la oras( Bucale ar fi ideal sa stiu) si in afara lui ?

          Comment

          Working...
          X