Fuge de 'fund'

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu stiu cand si de la cine am mai auzit "teza" asta cu 5D-ul periculos, dar a mai fost pe forum.
    Am facut cu masina asta 120k km si am exploatat-o in toate modurile imaginabile. Nu exista vreun moment in care poti spune despre ea ca e periculoasa. Zgomotoasa? Desigur. Dura? Absolut. Suspensia 5D-ului e la fel de rafinata ca spirtul tras prin paine. Periculoasa? Niciodata. Uneori de-a dreptul plictisitoare.
    Ah, in curbele cu denivelari in asfalt (adica 99% din curbele din Ro), luate la limita aderentei, are tendinta sa topaie. Aia e limitarea suspensiei. N-ai ce-i face, traiesti cu ea si cauti drumurile bune. Dar repet, la LIMITA aderentei.
    Pe autostrada e la fel de safe ca orice hatchback compact, la de la 0 pana la 220km/h. (220 pe Autobahn in Germania, desigur).
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #17
      Eu am spus si-mi mentin parerea.
      V-as multumi daca nu mi-ati mai aduce aminte de acel 5d.
      vtin
      Senior Member
      Last edited by vtin; 23-04-18, 22:28.

      Comment


      • #18
        Gasim vreun psihoterapeut posesor de Honda care sa se prezinte la Nationala ? Sa mai rezolvam din "problemele marcii Honda"
        @vtin glumesc, te rog nu o lua personal.
        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

        "Binele o duce rau in Romania"

        Comment


        • #19
          Asta suna a un fel de compensație: sedanul e urat, dar e mult mai stabil domnule, 5d e incomparabil mai frumoasa, dar e periculoasa, vezi doamne!😂
          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
          Ex:
          2014 Honda Civic Executive
          2011 Honda Civic GT

          Comment


          • #20
            E ca la femei, alea urāte fac sex mai mișto.

            Comment


            • #21
              Mi se pare mie sau Campers nu e interesat de subiect?
              ....

              Comment


              • #22
                Era oricum dezamagit de masina si nu ar mai fi cumparat-o a doua oara, probabil ca e deja vanduta ).
                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                "Binele o duce rau in Romania"

                Comment


                • #23
                  Neserios... Agita hondarii, ii face sa vb urat de Honde, scoate ce e mai rau din ei si apoi da bir cu fugitii...
                  Xander
                  Senior Member
                  Last edited by Xander; 24-04-18, 11:03.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #24
                    e pur si simplu aproape imposibil sa vb urat de honde (ca mai boicotam noi aspectul, plastice, etc - gusturi domle), doar daca ai dat cu ea de gard si te minti singur ca era ca din fabrica cand ai luat-o si acum e la fel de stabila ca o bicicleta ucraina.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • #25
                      acest caz e similar cu tipul super incantat de accord dar voia sa-l vanda ca n-are loc cu el in parcare )
                      R 42659 - Milano Red Ep3

                      Comment


                      • #26
                        Salut. Lucrez schimburi de 12 ore perioada asta , și nu am prea mult timp de internet.
                        Am refăcut testul consumului, a făcut 507km cu 39l doar oraș. (vreo 60 autostrada de fapt, dar la cum am mers, sigur a fost tot consum de oraș), și a ieșit mult mai bun. Pe bord 7%, īn realitate 7,7%. Asa mai da! Diferența de 10% e mai acceptabila fata de 20%, prima data. Cred ca m au făcut la pompă prima data, am alimentat de undeva ieftin.
                        Am zis de la īnceputul topicului ca știu ca e ceva īn neregulă cu ea, am tot văzut pe youtube cum merg oameni cu ele cu 180 200km/h și is ok. Deci clar m am īnțepat, si comportamentul ei nu e normal, de aia am cerut sfaturi de unde sa īncep sa caut problema.
                        Asta e, īmi place mașina in mare parte, am halit o, nu o sa o vānd pe nimic, īn graba, doar din motivul asta...
                        O voi duce la un itp prima data, sa īmi zică ce piese au probleme, și apoi la geometrie. Probleme știu sigur ca are la suspensie , nu are rost sa o duc la geometrie și sa o 'centreze' cu bucșile, amortizoarele praf, ca tot strāmbă iese.

                        Cānd am īnceput topicul o conduceam de vreo 3 4 zile, și eram un pic dezamăgit pentru ca nu avea dotările care le cautam eu. Gen acoperiș de sticla, tapiseria aia de la type s.Ba chiar mai rău, avea dotări care nu le vroiam, gen GPS. Si eu fiind un fan audio aftermarket, mi am dat seama cāt de grea o sa īmi facă viata GPS ul ala. De aici dezamăgirea din primul post. Acum, mai ales după ce am văzut ca poate scoate aproape consum de diesel in oras, parca mi-a mai īnseninat gāndurile, și o voi repara oricare ar fi problema.

                        Comment


                        • #27
                          Ne bucuram ca esti multumit de consumul ei. Pana la urma la asta se reduce cam orice masina. :P

                          Sa stii ca geometria nu o faci doar sa o "centrezi" cu bucsile si amortizoarele praf, ci sa vezi daca e out of spec rau si mai merge centrata - adica sa vezi unde ai probleme. Geometria nu permite mare reglaj (pe spate chiar deloc la modelul asta), deci daca puntea/ amortizoarele sunt strambe, bucsile duse, nu va iesi "centrata" si o sa ai un start in evaluarea problemelor. Si poate mai scade si consumul daca o "centrezi".
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #28
                            Vreau sa inteleg o retorica exprimata aici: FD1 e mai groaznic ca 5D-ul? Sau e mai bun?

                            Comment


                            • #29
                              FD1 este mai bun pentru ca are punte spate independenta,iar FK 3-5D este cu punte rigida ca si la Logan.

                              Off: bucsa punte spate de Fk se poate gasii in comert, vreo 120 lei bucata pe productor japonez.
                              Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                              Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                              Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                              Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                              Comment


                              • #30
                                In teorie asta, in practica FN2 TypeR (care era pe aceeasi platforma cu FK2 5D) avea tot semi-independenta spate si era mai stabil decat 90% dintre Hondele cu punte independenta. Deci conteazaa si alte chestii (gen setarea suspensiei, bari stabilizatoare etc.), nu doar teoria cu puntea... In mod cert 5D nu e o masina periculoasa si instabila daca e in stare buna. Am condus un 5D 1.8 Executive timp de o luna si mi s-a parut foarte OK ca stabilitate.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X