Fuge de 'fund'

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fuge de 'fund'

    Va salut. Tot am cochetat mult timp la a lua un civic, după ce am văzut vreo 4 5, am 'reușit' sa cumpăr unul
    E un 1.8 ex 2006 hatchback . La prima vedere a parut a fi oarecum ok, dar se pare ca nu e. Am mai citit pe ici pe colo, dar nu sunt lămurit, și pana la urma tot în service voi ajunge, dar as vrea sa întreb întâi - după ce trece de 80-90 km/h, se simte ca o barca. Parca 'fuge fundul'. Chiar periculos de tare. Amortizoarele par a fi tari. Sa fie bucșile buclucașe, de la puntea spate? A mai pățit cineva necazul asta?
    Sunt un pic îngrijorat că urmează să pun cui de remorca, și un drum lung cu remorca de 5 6 sute kg. Dacă goala face asa.. Cu remorca deja, o sa fie rău rău!
    Un pic cam dezamăgit de mașina asta pana acum, nu as mai cumpărao odată. Pe bord consum de 7%, la pompa 9%.
    campers
    Junior Member
    Last edited by campers; 21-04-18, 12:14.

  • #2
    S-a mai discutat, este inclusiv un coleg pe aria Civic care a reconditionat puntea spate si a avut rezultate foarte bune. De acolo e problema.
    Consumul de pe bord este mai mic decat cel real la toate masinile de pe piata.

    Comment


    • #3
      Pe langa puntea spate mai poate fi si 1> amortizor, sau chiar bucsi brate fata , presiune anvelope inegale etc...
      Daca nu ti place, vinde o!
      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

      Comment


      • #4
        Și mie hatch-ul mi s-a părut periculos pe curbe după o anumită viteză, drept urmare am ales Sedanul.
        Puntea spate nefiind independentă, nu prea ai ce ii face. Fix aceeași senzație am avut-o si eu, ii "fugea fundul". E marele minus al ei.

        Comment


        • #5
          campers, nu are voie sa faca asta, nu fuge de fund la 80-90 kmh sa fim seriosi, probabil ca ai amortizoarele terminate, mergi la un tester cu ele sa vezi exact ce eficienta mai au.
          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
          Ex:
          2014 Honda Civic Executive
          2011 Honda Civic GT

          Comment


          • #6
            Prima oara trebuie sa ii faci un test de geometrie. Acolo vezi daca exista chestii iesite din parametri, fie ca e vb de puntea spate, amortizoare etc. Posibil sa fie nevoie de reglaj si atat, desi nu e deloc normal ce spui.

            Fiindca nu are bascule seriose, modelul asta e predispus si la indoiri de amortizoare, lucru care se traduce in acelasi comportament.

            Trebuie vizita urgenta in service, fara suparare, dar esti cam radical cand spui ca nu ai mai cumpara-o si ca nu iti place inainte sa ii faci macar un test de geometrie...

            @richie: hai sa fim seriosi, am avut Civic TypeR generatia aia, aceeasi punte spate, masina statea lipita la orice viteza, chiar si la 200 kmh, super stabila masina. Nu e normal sa faca asa sub nicio forma!
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #7
              nici la hyundai accent 2001 nu facea asa la 130-140, care e o prastie de masina. Mai mult ca sigur, asa cum au mentionat si colegii, e o problema undeva.

              Cat priveste radicalismul vis-a-vis de-a mai cumpara sau nu Honda, eu zic ca te pripesti rau in afirmatii. Intai identifica problema, vezi de ce a ajuns in halul ala, vezi ce se poate face, apoi tragi linie (am o vaga impresia ca cineva ti-a dat teapa, sau nu te-a informat cu privire la problemele masinii - de-asta o vizita la Asko e sfanta - sau un service bun).

              Xander, de-asta trebuie sa existe si VAG si altele de genu - din pct meu de vedere H e pentru cunoscatori, pasionati, cei care vor masini fara probleme (atata vreme cat le ingrijesc cum se cuvine) sau oameni in varsta.
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • #8
                Am avut 2.2-ul cu aceeasi punte spate, dar cu 150kg in plus pe fata, si nu am avut senzatie de barca. E drept ca avea descarcare pe spate, dar nu la mers normal, doar daca mergeai tare pe curbe si intervenea diferenta de greutate si apasare intre fata si spate, sau daca-i faci schimbare brusca de directie gen testul Elanului, pentru ai face spatele jucaus.

                Dar la 1.8 trebuie sa fie mai stabila, daca nu are probleme tehnice.
                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                Comment


                • #9
                  Eu am mers cu două hatch-uri si ambele mi s-au părut periculoase, acum dacă ambele aveau probleme tehnice, nu știu..
                  Ca să mă elucidez, am făcut un drive test cu sedan și hatch în aceeași zi, ca să îmi fac o impresie "la cald". Dpmdv, diferența mare.. foarte greu reușești să pui în dificultate
                  șasiul sedanului, mai mult de atât, motorul de 1.8 e subdimensionat pentru cât poate masina asta

                  Comment


                  • #10
                    Doamne cate masini periculoase pe sosele... eu zic sa facem o petitie de urgenta la RAR sa le scoata din circulatie, patim naiba ceva...

                    Sper ca glumiti cu povestea asta cu "fuge de fund" ? Muream naiba o gramada pana acum. Pe de alta parte nu suntem chiar incepatori in materie de condus, am mai mers si noi cu o marca / model, alta, ne dadeam seama daca Civicul asta 5D era o asa mare mizerie care sa ne pericliteze viata... nu ? Poate modelele incercate de voi nu erau tocmai intretinute.

                    Pare ca pe Hondafan Accord-ul CL9 devine "obsolete", tocmai a fost detronat de Sedanul FD1... "O noua stea la orizont"...

                    @campers masina din 2006, pot fi multe motive. De la amortizoare, arcuri, bucsi, sau poate chiar puntea spate trosnita, etc. Verificare la service scrie pe ea.
                    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                    "Binele o duce rau in Romania"

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by richie View Post
                      [...] mai mult de atât, motorul de 1.8 e subdimensionat pentru cât poate masina asta
                      Asta e o caracteristica generala a modelelor Honda, rationamentul fiind, pe langa grija pentru mediu, tocmai faptul ca un sasiu cu o maniabilitate buna compenseaza partial deficitul de putere al motorului (nu vorbim de linii drepte, evident).

                      Comment


                      • #12
                        @Richie: odata cu trecerea timpului si cu uzura bucsaraiei, pivotilor si chiar amortizoarelor (si) sedanul incepe sa aiba o usoara plutire si imprecizie pe viraje.
                        Si mai zic inca o data: update-ul pe barele antiruliu face masina cu mult mai faina.

                        Ontopic: niste gume bune si intretinerea la zi a suspensiei fac 5d-ul 8gen. ok.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by GUR View Post
                          Doamne cate masini periculoase pe sosele... eu zic sa facem o petitie de urgenta la RAR sa le scoata din circulatie, patim naiba ceva...

                          Sper ca glumiti cu povestea asta cu "fuge de fund" ? Muream naiba o gramada pana acum. Pe de alta parte nu suntem chiar incepatori in materie de condus, am mai mers si noi cu o marca / model, alta, ne dadeam seama daca Civicul asta 5D era o asa mare mizerie care sa ne pericliteze viata... nu ? Poate modelele incercate de voi nu erau tocmai intretinute.

                          Pare ca pe Hondafan Accord-ul CL9 devine "obsolete", tocmai a fost detronat de Sedanul FD1... "O noua stea la orizont"...

                          @campers masina din 2006, pot fi multe motive. De la amortizoare, arcuri, bucsi, sau poate chiar puntea spate trosnita, etc. Verificare la service scrie pe ea.
                          Eu d-aia am vândut 5D-ul. Era periculos. De la fund, evident. CL9 e ce era EP3 odată. De mult. Pe FD1 nu poate să-l depășească nimeni.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14

                            Eram sigur că săriți!

                            Cine dintre voi este fără păcat să arunce cel dintâi cu piatra

                            Comment


                            • #15
                              5D-ul meu avea 2 funduri ))
                              La subiect: cred că asta cu fugitul de fund la 5D depinde în primul rând de șofer. Și, ca să nu sară prea repede posesorii de FD1, nu e vorba de faptul că șoferul trebuie să meargă încet
                              KMR
                              Super Moderator
                              Last edited by KMR; 23-04-18, 20:57.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X