Accord 2.0 I-Vtec MT vs AT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord 2.0 I-Vtec MT vs AT

    De ceva vreme ma uit dupa o masina de clasa mare, initial imi placea foarte mult Civic IX FL 1.8 I-Vtec 142 CP. Am lucrat o perioada la o reprezentanta care vindea si modele Honda si am avut ocazia sa merg destul de mult cu un civic cat sa imi fac o parere despre ea, pe scurt mi-a placut foarte mult. Masina era exact ce aveam eu nevoie : benzina, ca nu fac foarte multi km, cu un motor aspirat si o putere decenta. Dar de ceva timp, am realizat ca am nevoie de o masina cu ceva mai mult spatiu si cum break-urile nu imi plac neam, am ajuns la Accord. De aici si intrebarea pentru posesori si cei care au condus accordul (eu nu am mai apucat ca iesise deja din productie) : ce e de ales intre MT si AT. Va pun intrebarea asta pentru ca civic-ul imi placea foarte mult cum tragea, ma astept ca motorul de 2.0 de pe accord sa traga la fel, in schimb nu stiu cat de mult "sugruma" performantele cutia automata, pentru ca am vazut ca pe specificatiile date pe net, cel putin pe partea de acceleratie, cutia automata este foarte lenta de la 0-100. De celalata parte, nu prea ma intereseaza 0-100, lucrez in industria auto si vand masinii de meserie, stiu cat de cat cu ce se mananca, ma intereseaza parerile voastre personale vizavi de cum trage in reprize. Cunosc filozofia motoarelor Honda si faptul ca trebuie turate ca sa scoti tot ce e mai bun din ele, dar nu ma deranjeaza pentru ca turatia asta vine la pachet si cu un sunet pe masura, de asta zic ca ma intereseaza mai mult cum trage in reprize.

  • #2
    salut

    Nu stiu despre ce Accord e vorba ..CL7 sau CU1...la ambele cutia e cam la fel, doar ca la generatia mai noua au bagat din software si modul sport.
    Cutia de pe accord e automata clasica supercompacta, cu convertizor de cuplu.
    Fata de o manuala/DSG, clasica intarziere e prezenta atunci cand se face un kick down la pedala pana simti ca cutia reactioneaza, schimba si te baga in scaun.
    Softul din cutie tine mai tot timpul o treapta astfel incat motorul sa fie la turatie cat mai joase. Colegii de pe forum zic ca treptele sunt o idee mai lungi ca la cutia manuala.
    Din pacate la modelul CL7 nu i-au pus un mod sport ca la CUx.
    La depasiri din scurt, trebuie cumva sa te pregatesti sau sa te obisnuiesti cu modul ei de a functiona ... o idee ar fi sa treci pe manual si tii motorul la turatie de cuplu maxim si schimbi treptele cu +/- cum iti doreste inima.

    Din punctul meu de vedere, cutia AT e pentru confort...eu nu as schimba-o pe o clasica, mai ales in oras.

    Comment


    • #3
      Din faptul ca vorbeste despre iesit din productie si comparatie cu Civic IX, atunci cred ca se refera la CU1. Filosofia motorului e cam pe acolo cu Civic-ul (R18 vs R20 SOHC, la CL fiind K20, DOHC). Spatiul acum e discutabil. Pentru cei din spate e foarte asemanator (CU1 nu ofera un spatiu generos pentru pasagerii spate in opinia mea, iar portbagajul nu e extraordinar 460l - 440l la Civic Sedan). Mai practic e spatiul de la Civic Hatch, deschiderea si adancimea fiind foarte generoase. Varianta AT 2.0 e comfortabila si suficienta pentru 95 % din situatii. Modul Sport suplineste pentru lenea de care da dovada modul normal de mers.
      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

      Comment


      • #4
        pentru a se simti mai bine cuplul la kick down, merita resoftare imediat cum o iei. La nivel de putere nu stiu daca castigi ceva in plus, dar cu siguranta castigi la faptul ca dispare lag-ul despre care se vorbeste aici la acceleratie.

        Eu am avut CL7 manuala si CU2 AT. Parerea mea este ca iti iei manuala in 2 situatii: sport, sau ai o placere anume pentru a mesteca (nu o zic ironic). In rest, nu vad sensul manualei in zilele astea, intrucat chiar si pe AT ai padelele si tot poti schimba cum si cand vrei tu. Evident ca nu e acelasi lucru, insa in cazul meu, inafara de sportivitate nu e nici o placere in oras sa schimb vitezele manual, dimpotriva.

        Cand ai o masina sport, gen TypeR, atunci MT e intr-o alta discutie, satisfactia fiind pe masura. Dar cand iei Accord, sau berline cu tendinte luxury cumva (unele mai mult altele mai putin), nu vad sensul MT.
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          Da, imi cer scuze am uitat sa precizez ca vorbesc de cu1. Am inteles ce spuneti, dar vizavi de consumul pe oras cum sta?

          Comment


          • #6
            Accord CU1 AT: 11-12
            Octavia 1.4 TSI 122 CP DSG: 10.5-11
            Civic 1.8 MT Type S: 11.
            Renault Megane IV MT 1.2 TCe: 11
            Aici vorbim de acelasi stil de mers, aceleasi drumuri, scurte in marea lor parte, multe opriri (stop, cedeaza, semafoare). Asa e drumul meu casa-servici-retur Fa tu comparatia. Comfortul, nu s-a comparat fata de Accord. M-am distrat putin cand aveam Civic-ul, dar mestecatul zi de zi devine enervant. Nu mai spun ca Iasul e plin de dealuri. Ca idee, ma voi intoarce la Accord dupa aproape 3 ani de la accident, desi poate as mai avea alte variante acum.
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • #7
              Dupa 160.000 km, Accord CU1 AT as zice urmatoarele:
              - e lenesa la start
              - e lenesa la depasiri din scurt, cand cutia tine turatia foarte jos..chiar daca ii dai kick-down ...parca asteapta putin
              - daca inainte sa initiezi depasirea ridici putin turatia..e alta masina
              - pe urcari, tinuta in S merge struna..e o placere
              - la 140kmh motorul are 3000 de rotatii, suna frumos, zgomotul de fond e decent, adica este odihnitoare la drum lung
              - padelele sunt ok, le-am folosit mai mult pt frana de motor, pe zapada mai ales
              - consum urban in Bucuresti +/- 12%


              Legat de alte aspecte generale:
              -portbagajul are 467 l, la mine a fost suficient pt orice concediu (cu doi copii, echipamente de ski etc)
              -bancheta are un sezut destul de lat, se sta bine in spate...am simtit asta mai ales urcat in Civicul nou, care are mai mult spatiu la picioare
              -cu +65 l rezervor autonomia este decenta

              Comment


              • #8
                Depinde pentru ce ai nevoie. Pentru confort sporit, iei A/T. Pentru ceva mai multa "putere", iei M/T. Manualele de la Honda sunt exceptionale, printre cele mai bune din lume, pe cand automatele mai vechi, precum cea in 5 trepte cu convertizor de pe Accord, chiar daca sunt cutii fiabile, nu sunt chiar cele mai rapide.
                Tinand cont ca Accordul benzinar mai are ceva valente sportive, eu l-as alege mereu cu M/T.

                Comment


                • #9
                  Hello,

                  De asemenea recomand cutia manuala din diverse motive, cand mergi pe serpentine, cutiile sunt un pic mai sportive, eu desi detin un Accord 2.4 MT, ti-as sugera sa mergi pe Civic Type S, unde, pe langa sportivitate, este o placere absoluta sa conduci masina

                  PS: Uita de skoda :P

                  Succes!

                  Comment


                  • #10
                    la AT ai padele, si poti jongla cu turatiile cum vrei. Lenta e cand o lasi default in AT, fara sa folosesti padelele. Am condus si 2.4 MT si 2.4 AT (cea pe care am avut-o) si nu e nici o diferenta cand folosesti padelele.

                    La MT nu ai optiunea asta, stai mereu cu mana pe schimbator, la AT cand ai chef de sprint folosesti padelele, altfel relax pe AT.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment

                    Working...
                    X