Apa in portbagaj Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apa in portbagaj Civic 5D

    Se pare ca blestemul meu legat de Honda este cu apa in portbagaj.

    Azi am schimbat rotile de iarna cu cele de vara la Civic-ul 5D si am constatat ca este apa in locasul de sub roata de rezerva. Masina nu a fost lovita sa suspectez vreo crapatura la suduri. A avut in schimb o vopsire integrala.
    Momentan am pe dista de verificari :
    -chederul de la portbagaj
    -chederele de la stopuri
    -usita de depresurizare
    -clemele de la bara

    Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta, sau aveti idei legat de ce sa verific, va rog sa imi dati ceva ponturi!

    Multam fain!
    ....

  • #2
    Daca a avut o vopsire integrala, foarte posibil ca "vopsitorul" sa fi astupat ceva gaurele de scurgere... Poate sa fie condens, care, daca nu a avut pe unde sa iasa, s-a acumulat acolo.

    Comment


    • #3
      M-am gandit la asta dar e prea mult. Azi o sa aspir totul si las la uscat sa vad cum evolueaza.
      Ps vopsirea a fost facuta doar pe patrea exterioara, tocmai in ideea sa nu desfaca toate plasticele de pe masina. Vreo idee unde ar fi aceste gauri pe care le puteau astupa?
      Dan P
      Senior Member
      Last edited by Dan P; 05-04-18, 16:05.
      ....

      Comment


      • #4
        E corecta lista aia, as merge mai mult pe chederele de la stopuri.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Cel mai bine o verifici undeva la un jet cu presiune de apa. Cineva sta inauntru in timpul asta si urmareste - de obicei se vede pe unde intra apa.

          Comment


          • #6
            Poate te ajuta linkul acesta: http://www.civinfo.com/forum/bugs-fa...er-boot-3.html

            Comment


            • #7
              Am aspirat apa, erau vreo 200 de ml. Am scos chederul, l-am curatat. Era montat ok si nu are rupturi.
              Cand am timp o sa scot mocheta si demontez stopurile sa vad pe unde se infiltreaza. Partea proasta la genul asta de problema, e ca se prelinge de obicei foarte putin si e greu de depistat locul exact. La mine pare sa vina din partea dreapta nu din stanga de la buson. Am curatat si acolo scurgerea si am turnat apa. Pare sa se scurga toata in pasajul rotii.
              Am mai gasit un post legat de infiltratii prin zona imbinarii intre luneta si "geamul" de jos de la hayon. Se pare ca se usuca siliconul de montaj in timp si intra pe acolo. La mine pare in regula dar nu exclud. Se rezolva prin relipirea partii de jos.
              ....

              Comment

              Working...
              X